Nowości z życia sieci - Archiwum z roku 2002 - I półrocze


- Nasza sieć na ul. Abramowskiego - 28.06.2002

Po trwającej trzy dni rozbudowie, szkielet naszej sieci (czyli "kabelek") dotarł na ul. Abramowskiego. Obecnie dołączyliśmy dwóch nowych użytkowników, a od 15 lipca będą dołączani w tym rejonie kolejni nowi użytkownicy. 

Jeśli jesteś zainteresowany podłączeniem do naszej sieci i mieszkasz w rejonie naszego działania a szczególnie na ul. Abramowskiego, zapraszam do zapoznania się z kosztami podłączenia i  ewentualnie można zgłosić swój akces.

Cennik podłączenia i korzystania z Internetu

Informacje i Zgłoszenia


- Otoczenie sieciowe - Sieć SMB - 24.06.2002

Na naszej stronie znajduje się w końcu obszerny opis bardzo wielu zagadnień związanych z korzystaniem z Otoczenia sieciowego czyli sieci SMB. Dział ten powstał z połączenia paru wcześniejszych i został on obszernie uzupełniony o nowe tematy.

Poruszone zagadnienia zostały opisane dla systemów Windows 95/98/Me, Windows 2000/XP oraz Samba/Unix i mam nadzieje że pomogą wam rozwiązać ewentualne problemy m.in. z przeglądaniem i udostępnianiem zasobów w otoczeniu sieciowym, z karteczkami WinPopup  oraz logowaniem do domeny NT. Dodatkowo są opisane zagadnienia: jak zmienić hasło na konto SMB w sieci, udostępnienia ukryte i administratorskie oraz profile mobilne. 

Całość znajduje się w dziale "Konfiguracja" w prawym menu, skrót do tych opisów jest oczywiście poniżej:

Otoczenie sieciowe - Sieć SMB


- Mozilla 1.0 PL oraz Prochat 2.7 PL - 09.06.2002

Pojawiła się Mozilla w wersji 1.0 PL, darmowa przeglądarka internetowa obsługująca bodajże najwięcej standardów stron WWW. Dodatkowo obsługuje ona system zmiany wyglądu tzw. skórki oraz system gestów czyli poleceń wykonywanych na podstawie ruchów myszką. Mozilla jest dostępna na wiele różnych systemów i jest rozpowszechniana wraz z klientem poczty, klientem IRC oraz edytorem HTML. Mozillę można pobrać z Archiwum (opcja dla użytkowników naszej sieci bądź ze strony domowej). Opis konfiguracji poszczególnych składników programu jest dostępny na naszej stronie. Odnośniki do opisów i strony domowej są poniżej:

Konfiguracja poczty w Mozilla Mail/ Netscape Mail
Konfiguracja PROXY w przeglądarce Mozilla/ Netscape
Strona domowa polskiej wersji Mozilli

Inną nowością jest program do czatów w naszej sieci czyli Prochat 2.7, od tej wersji jest dostępne spolszczenie tego programu. Opis konfiguracji  oraz ustawić Prochat żeby był po polsku dostępny jest poniżej: Konfiguracja ProChata


- Rozszerzenie powiadamiania o Mailach - 21.05.2002

Zostały rozszerzone możliwości powiadamiania o nowej poczcie na naszym serwerze. Do powiadamiana na SMS, dołączyło powiadamianie na Gadu-Gadu oraz poprzez karteczki WinPopup. Konfiguracja jest równie prosta jak w przypadku powiadamiania na SMS, odnośnik do opisu jest poniżej:

Konfiguracja powiadamiania o Mailach na SMS/ Gadu-Gadu/ WinPopup

Niejako przy okazji została dodana na naszej stronie bramka do wysyłania wiadomości do użytkowników Gadu-Gadu. Znajduje ona się w dziale połączonym z ICQ w prawym menu jako "GG/ ICQ na WWW".

No i na sam koniec jeszcze dział o konfiguracji proxy został na nowo przepisany z uwzględnieniem ustawień w różnych przeglądarkach internetowych. 

Konfiguracja PROXY

- Powiadamianie o Mailach na SMS  - 06.05.2002

Poczta na naszym serwerze wzbogaciła się w możliwość powiadania o nowych e-mailach na SMS, czyli krótka informacja na komórkę że mamy wiadomość i co w niej jest. Konfiguracja tej usługi jest bardzo prosta wiec zapraszam do lektury. 

Konfiguracja automatycznego powiadamiania o Mailach na SMS

Parę dni temu zostało wprowadzone uwierzytelnianie poczty przy wysyłaniu (SMTP AUTH) i z tego powodu trzeba zmienić ustawienia poczty. To jest tylko informacja dla osób które są nie doinformowane ;-).

Przez to został uaktualniony dział konfiguracji poczty o inne klienty poczty poza Outlookiem, gdyż "nie samym Outlookiem poczta żyje ;-)". Zachęcam do zapoznania się z tym i może ktoś się przekona do jakiegoś alternatywnego rozwiązania, choćby z tego powodu że większość wirusów mailowych działa tylko w Outlooku. Oczywiście skaner antywirusowy na serwerze ma się dobrze czego widać chyba efekty. 

Konfiguracja klientów poczty e-mail

- Dwa Lata Naszej Sieci - 01.05.2002

Może wydaje się to nie prawdopodobne ale naszej sieci właśnie "stuknęły" dwa latka, niby nic a jednak. Ciekawe ilu z nas myślało że to będzie możliwe, ciekawe jak myślicie o przyszłości ASK Zatorze? Co się w niej wydarzy , co się zmieni i czy na lepsze? A jak było do tej pory to chyba jeszcze ktoś pamięta ale w skrócie przypomnę

Zaczynaliśmy "nieśmiało" od 18 osób, po miesiącu doszło kolejne 10 no a potem kolejni. Tym "pierwszym" nasza sieć zawdzięcza bardzo dużo, gdyż oni "zaryzykowali" i wybudowali to co się nazywa ASK Zatorze, no i niektórzy "przodownicy" się wyprowadzili. Potem był okres raczkowania sieci, gotujących się hubów (sprzęt to podstawa) i niezłej jazdy na forum, aż szkoda że nie zachowało się archiwum początków forum:-). Klimat tych  starożytnych czasów jest zawarty w Historii Sieci oraz "Gdy nie masz sieci - mini faq", ale to są właściwie szczątki tamtego okresu. Obecnie nasza sieć okrzepła, w międzyczasie zmieniła cały sprzęt no i myślę że stała się bardziej niezawodna, a abonament dalej pozostał bez zmian czyli 50zł.

W każdym razie w ciągu minionych 2 lat się działo troszkę i mimo że burzliwy rozwój sieci mamy już chyba za sobą to dalej dołączają się nowi użytkownicy (ostatnio przedwczoraj) no i jest nas ponad 50. To pewno nie koniec gdyż oprócz przyłączania w blokach gdzie już siec działa, niedługo prawdopodobnie ruszy rozbudowa w kierunku ulicy Abramowskiego.

- Zakończony Remanent Serwera - 20.04.2002

Remanent serwera został ukończony, cała jego funkcjonalność została przywrócona czyli wg. adminow wszystko działa :-). Jakby ktoś nie znał swojego nowego hasła na konto niech się skontaktuje z Administratorem. Jeśli ktoś znajdzie cos niedziałającego, lub czegoś brak na serwerze niech da znać. Oczywiście ciut się zmieniło tez, tyczy to sposobu zarządzania poprzez adminów archiwum, ale to im wszystko objaśnię. Dla wszystkich użytkowników został wprowadzony limit (quota) w katalogach domowych, można zając tylko/aż 100 mega.  Związane to jest że podczas archiwizacji katalogów domowych okazało się ze co po nie którzy to trzymają tam filmy z archiwum. Oczywiście nie ma żadnych ograniczeń na wielkość wrzucanych plików do archiwum jest jeszcze parę mniejszych zmian ale raczej będą one nie zauważalne, m.in. ze cały system plików jest teraz w ext3, czyli dostęp do danych jest ciut szybszy (taka jest teoria ;-)

- Otoczenie Sieciowe przez WWW - 06.04.2002

Otoczenie sieciowe poprzez WWW na naszej stronie zastało gruntownie przebudowane, rozbudowane i wiele funkcji zostało mu dodanych. Dla nie zorientowanych jest to wykaz aktualnie włączonych komputerów w sieci lokalnej. Oczywiście zasoby komputerów mogą być przeglądane tylko z sieci lokalnej (z Internetu jest to nie możliwe).

Wiec chętnych zapraszam do oglądania, testowania. Jeśli ma ktoś ochotę wykorzystać to na stronie www w swojej sieci LAN, niech to pobierze i podzieli się uwagami.  Otoczenie sieciowe można oglądać tutaj: phpSMB.

- Bramka WWW -> SMS - 09.02.2002

Nasza strona dorobiła się w końcu własnej bramki do wysyłania Krótkich Wiadomości Tekstowych (SMS) z poziomu strony WWW. Nasza Bramka SMS obsługuje wszystkich polskich operatorów GSM (czyli Era, Idea, Plus) no i działa bezbłędnie (bynajmniej w założeniu :-) gdy działają internetowe bramki poszczególnych firm. Czyli zapraszam do korzystania z Bramki WWW -> SMS .
Uaktualnienie (02.03.2002): Bramka SMS przeszła małe unowocześnienie i teraz m.in. "ładnie" zlicza jak długi będzie nasz sms.

- Bezpieczeństwo "domowego" Windowsa - 27.01.2002

Artykulik pod tym tytułem ukazał się na naszej stronie w dziale Porady. Porusza on zagadnienia zapewnienia bezpieczeństwa naszym domowym komputerom, które co tu są pod kontrolą jakiegokolwiek Windowsa. Teks jest przystępny dla "szarych" użytkowników komputerów no i dla takich też był pisany. Rady tam zawarte powinny być zastosowane przez każdą osobę na jego komputerze ze stałym dostępem do Internetu. Dodatkowo lektura tego poradnika powinna rozwiać parę mitów w szczególności w temacie instalowania firewalli na domowych kompach. Czyli zapraszam do lektury Bezpieczeństwo "domowego" Windowsa.

- 4 Spotkanie Olsztyńskich ASK - 20.01.2002

W przyszły piątek (25 stycznia) o godz. 18 w pubie Admirał (na przeciw kina Polonia), odbędzie sie impreza zwana: "4 Spotkanie Olsztyńskich ASK" czyli zlot ludzi związanych z olsztyńskimi komputerowymi sieciami amatorskimi. Oczywiście wszystkich gorąco zapraszam, a w szczególności adminow sieci. Imprezka tym razem jest z pomysłu Blumma z BetonNetu. Proszę o poinformowanie "własnymi kanałami" innych osób które mogą być tym zainteresowane O poprzednich spotkaniach możecie zaczerpnąć informacji na stronach LSK CENTRUM.

- Domena banita.pl - 17.01.2002

Po ponad półtora roku istnienia sieci "dorobiliśmy" się własnej, krótkiej i myślę że ładnej domeny czyli banita.pl.
Obecnie działa już m.in. poczta i www na tej domenie, chociaż adres banita.sprint.com.pl dalej istnieje i na razie jest synonimem nowej domeny. Nową domenę zaproponował Revolt, a Silnik (czyli nasz Admin dla niezorientowanych :-) zrobił oraz dopilnował wszystkiego od strony technicznej i chwała im obu za to:-). Po więcej szczegółów użytkowników sieci odsyłam na forum do tematu "Działa już banita.pl" Proszę również zapoznać się z "nową" Konfiguracją Poczty

- Nowości na WWW - 06.01.2002

Jako że pojawiły się problemy u niektórych osób ze współpracą z siecią na Windows 2000/XP pojawiły sie odpowiednie opisy tyczące tych systemów czyli jak skonfigurować :Siec TCP/IP Udostępnianie Plików Konto SMB
Dodatkowo w dziale Porady można przeczytać o:
Bezpiecznym FTP VNC czyli Zdalnym Systemie Wyświetlania
Życzę miłej lektury no i walki z poskramianiem Windows XP :-).

- Kolejny Nowy Rok - 02.01.2002

No i nadszedł kolejny roczek, wiec będziemy znów starsi no ale i doświadczeni tym co nas spotkało w minionym roku (mam nadzieje że przez to mądrzejsi). Jak Nowy Rok to są i życzenia :-). Życzę Wam wszystkiego najlepszego, żeby ten rok był wspaniały i lepszy od poprzedniego, nawet jeśli poprzedni był najlepszym Waszym rokiem, no i żebyśmy, tym razem :-), dotrzymali swoich przyrzeczeń noworocznych.