Nowości z życia sieci - Archiwum z roku 2002 - II półrocze

- Święta i krótkie życzenia - 22.12.2002

No i zbliżają się święta, pewno wielu z nas stara się teraz nie zwariować, w trakcie ostatnich przygotowań do nich. Mi zostało m.in. jeszcze wybrać się po choinkę, no i potem jakoś ja przystroić ;-). Mam nadzieje że każdy z nas znajdzie w tym roku coś pod choinką. Życzenia złoże Wam słowami Spidera:

"z okazji świat życzę Ci (Wam): szczęścia w życiu osobistym, dobrego zdrowia, eleganckiej limuzyny, samych zwycięstw, miłych niespodzianek losu, grona prawdziwych przyjaciół, niewyczerpanych pokładów energii i uśmiechu na co dzień, genialnych pomysłów, głównej wygranej na loterii, pogody ducha, pomyślnych wiatrów, wygodnych butów, cudownych wakacji, punktualnych autobusów, świętego spokoju, żadnych trosk, powodzenia u płci przeciwnej, wysokich lotów, rześkich poranków, pomyślności, trafnych decyzji, intuicji w interesach, prezentów od losu, pękatego portfela, jasności umysłu, niebanalnych wyzwań, jak najmniej zmartwień, stu lat życia, anielskiej cierpliwości przy czytaniu tych życzeń, sławy, pokaźnego konta, pełnego sejfu, szczęścia w kartach, zimnego piwa, uroku osobistego, mnóstwa prezentów, miłego wypoczynku, wesołego towarzystwa, dobrego apetytu, złotej rybki, wiecznej młodości, ptasiego mleczka, nie wieszającego się komputera, cichych wielbicieli, zgranej ekipy, radości życia, dużo wolnego czasu, samych piątek w szkole, korzystne horoskopu, drogi do gwiazd, dobrej żony i pięknej kochanki, zasadzenia drzewa, spłodzenia syna i zbudowania domu, żeby każda kolejna impreza była lepsza od poprzedniej :)".

- Małe uzupełnienia w Plikownii - 11.12.2002

W dziale Plikownia na naszej stronie nastąpił mały ruch w pliczkach czyli typ co jest do pobrania. Większość zmian to wrzucenie nowszych wersji programów, ale zostały dodane tez nowe programy głownie dzięki nadesłaniu maili z propozycją ich umieszczenia.

Bardzo ciekawym "nowym" programem jest Odgwiazdkowywacz, który potrafi wyciągnąć hasła z "gwiazdek" w systemach Windows. W tym wypadku jego funkcja jest bardzo podobna do programu Revelation (również w dziale Pilkownia). Dodatkowo przy pomocy programu Odgwiazdkowywacz możemy wyciągnąć hasło na naszym komputerze jakie mamy ustawione do Gadu-Gadu oraz wiele innych "zkeszowanych" haseł w naszym systemie, np. do zasobów udostępnionych w sieci LAN. Strona domowa programu odgwzd.prv.pl.

Dodatkowo umieściłem chyba wszystkie wersje programu LanChat, mimo że w naszej sieci program jest ten już nie używany ale jest często z naszej strony pobierany, jak również popularny jest dział LanChat mini HOWTO. W dziale tym został dodany opis problemu występującego miedzy wersjami programu Lanchat dla Windows i dla Linuksa. Poprawkę rozwiązującą ten problem można pobrać dzięki uprzejmości Mariusza. Dodam jeszcze że została dodana nowa skórka do LanChata nadesłana przez Spider.


- TeamSpeak - Rozmowy Głosowe - 30.11.2002

Od prawie miesiąca na naszym serwerze działa TeamSpeak czyli program do rozmów głosowych. Jako że praktycznie niemożliwe są rozmowy głosowe poprzez takie programy jak Gadu-Gadu czy Netmeeting miedzy użytkownikami naszej sieci a ludźmi gdzieś w Internecie został uruchomiony właśnie serwer TeamSpeak, rozwiązujący tą kwestie. Przyda się on też dla osób grających po sieci w różne gry, gdyż dzięki TeamSpeak będziecie mogli się swobodnie porozumiewać co powinno dodać grom nowego kolorytu (ale o "pingi" musicie martwić się już sami ;-).

Informacja o TeamSpeak pojawia się dopiero teraz gdyż w końcu zrobiłem opis jak się posługiwać tym programem w wersji dla Windows. Artykulik znajdziecie w dziale "Porady" -> "TeamSpeak" czyli tutaj ;-). Dla osób które maja juz zainstalowany program TeamSpeak dodałem u góry odnośnik Serwer TeamSpeak do szybkiego łączenia się z naszym serwerem rozmów głosowych.

Pozostało mi tylko zaprosić wszystkich na nasz serwer programu TeamSpeak czyli rozmów głosowych. Może z czasem przejmie to chociaż częściowo role ProChata w naszej sieci jak również mam nadzieje że będzie to miejsce rozmów wielu użytkowników Internetu, a nie tylko ludków z naszej sieci ;-).


- LanChat mini HOWTO - "abdejt" - 18.11.2002

Ciekawe czy ktoś w naszej sieci jeszcze pamięta że używaliśmy kiedyś do pogawędek sieciowych LanChata zamiast obecnego ProChata. Ta mini epoka w naszej sieci skończyła się ponad rok temu, ale pozostał po niej dokument zwany LanChat mini HOWTO. Jest to opis błędów i ciekawych właściwości programu LanChat, powszechnie dalej używanego w wielu sieciach osiedlowych. U nas tej program "zniknął" chyba nie z powodu tych błędów ale jednego typka co chciał wiedzieć "wszystko" i zaczął się bawić snifferem LCCS. Cóż, tak to już jest że są ludzie którzy "troszczą" sie o innych w ten ciekawy sposób ;-). W końcu "LCCS jest programem służącym do "obserwowania" tego co dzieje się na LanChacie. Stworzony został z myślą o tych którzy troszczą się o życie innych i w tym celu musza wiedzieć co się dzieje na ich PRIV'ach:-)"

W każdym razie LanChat mini HOWTO został porządnie uzupełniony przez Nixona. Dorzucił on opis o sprawdzaniu kanału, dodatkowych ciekawych opcjach LanChata oraz szeroki opis wersji LanChata pod Linuksa. Zapraszam do lektury, szczególnie użytkowników tego programu, czyli ludzi gdzie w sieciach osiedlowych LanChat jest używany.

Zapraszam jak zwykle do pisania na Forum uwag, opinii, propozycji i wszelakich kometarzy.do tego teksu jak i innych.


Otoczenie sieciowe - "abdejt" - 10.11.2002

Dział Otoczenie sieciowe - Sieć SMB właśnie został porządnie uaktualniony i rozszerzony ("abdejtowany" ;-). Gwoli wyjaśnienia jest to dział opisujący popularne otoczenie sieciowe czyli sieć Microsoft Networks (SMB/CIFS). Pierwotnie pisałem to tylko dla naszej sieci ale wraz pojawieniem się w czerwcu wersji drugiej tego działu , stał się on popularny wśród użytkowników wielu innych sieci. Obecnie jest to trzecia wersja (są już pomysły na czwartą wersje ;-) niezbędnika zwanego "Otoczenie sieciowe - Sieć SMB", a nowości w nim to:

  • nowe działy: "Mapowanie dysków sieciowych", "Zarządzanie zasobami udostępnionymi", "Programy wspomagające udostępnianie", "Udostępnianie poprzez rejestr Windows" no i "Wstępniak czyli po co to i czyje to ;-)"

  • poważnie uzupełnione zostały działy "Przeglądanie otoczenia sieciowego", "Udostępnianie Plików i Drukarek" (ale dalej jeszcze nie ma nic o drukarkach ;-), "Karteczki WinPopup", "Udostępnienia ukryte i administratorskie".

  • dziesiątki drobnych poprawek w dziesiątkach miejsc ;-)

Całość opisu jest dodatkowo dzielona zależnie od systemu operacyjnego czyli mamy opisy dla "Windows 95/98/Me", "Windows 2000/XP" oraz "Samba/Unix". Więc mamy szeroki przegląd przy w miarę dużej szczegółowości opisów.

Zapraszam do lektury Otoczenie sieciowe - Sieć SMB

Zapraszam również do pisania na Forum uwag, opinii, propozycji dalszych tekstów oraz wytykania błędów.


-
Zabezpieczenie bramki SMS sieci IDEA - 02.11.2002

Od wczoraj bramka internetowa SMS sieci IDEA posiada nowe zabezpieczenie mające na celu zablokowanie wysyłania SMSów z Internetu poprzez wszystkie nieautoryzowane bramki SMS. Zabezpieczenie polega na tym, że specjalny skrypt  generuje obrazek z napisem dla każdego wejścia na stronę bramki Idei. Napis na obrazku stanowi hasło, które trzeba wpisać do formularza w bramce. W ten sposób bramka orientuje się czy SMS wysyłany jest z właściwej strony WWW.

Od tej chwili aby wysłać SMS trzeba wejść na strony Idea i korzystać z bramki oferowanej przez samą sieć. Bramka SMS na naszej stronie dalej oczywiście będzie obsługiwać sieci PLUS oraz Era. Niestety przestanie też działać powiadamianie na SMS o mailach tylko w sieci Idea. Mam nadzieje że problem zniknie jak tylko osoby tworzące skrypty do wysłania SMS stworzą nowsze wersje swych programów z których nasz serwer też korzysta.

Skrypty do wysyłania SMSów: SMS.pm, Sendsms, wysyłanie SMS-ów, Skrypty SMS.


- Wybory Samorządowe - 20.10.2002

Za tydzień 27 października odbędą się wybory samorządowe czyli będziemy mogli wybrać naszego prezydenta  Olsztyna i naszych przyszłych radnych. Na pewno  sporo z nas jeszcze nie wie na kogo głosować i czy w ogóle iść na wybory. Pamiętajmy, że nie glosując nie mamy wpływu na to kto będzie nas reprezentował w radzie miasta.

Z grona naszej sieci kandyduje do rady miasta Olsztyna Mirosław Bujnowski. Myślę że godne uwagi jest rozpatrzenie tej kandydatury biorąc pod uwagę m.in. to że będzie to osoba spośród nas we władzach miasta.

Więcej informacji o programie i osobie Mirosława Bujnoskiego, kandydata do rady miasta Olsztyna (okręg nr II, lista nr 14, kandydat nr 3) przeczytacie pod tym adresem - Wybory Samorządowe 2002 - Mirosław Bujnowski.

Gorąco wszystkich zapraszam do uczestnictwa w wyborach.


- Forum o Olsztyńskim Internecie - 06.10.2002

Nasze Forum po ponad rocznej blokadzie zostaje udostępnione dla społeczności internetowej. Co prawda dział Archiwum i ASK Zatorze będzie dalej dostępny tylko dla użytkowników naszej sieci ale "w zamian" rusza parę nowych działów w tym najważniejszy:

"Olsztyński Internet" - Forum o olsztyńskich sieciach LAN, dostępie do Internetu i innych podobnych sprawach kręcących się wokół tematu "jak się podłączyć najlepiej/najtaniej do Internetu (szczególnie w Olsztynie)". Gorąco zapraszam do dyskusji szczególnie olsztyńskich internatów: użytkowników różnych amatorskich sieci, klientów kablówek (obecnie TPSA i Vectra) i łączących się z netem na inne wszelakie sposoby. Piszcie tutaj np. szukając sieci w swoim rejonie zamieszkania, dzielcie się doświadczeniami, no i krytykujcie (wysokie ceny i duże "pingi"). Mam nadzieje że forum te z czasem wtopi się w temat Internetu w Olsztynie, tym bardziej że wiele sieci nie posiada własnych forów, więc tutaj może będzie dyskutować m.in. o swoich sprawach.

Dodatkowo zostały udostępnione jeszcze trzy inne fora. Pogaduchy czyli Gadki na wszelakie tematy, Sieciomaniak czyli Ciekawe zdarzenia, miejsca (np. WWW) w Internecie oraz Sprzedam/Kupię/Wymienię - Handelek czyli ogłoszenia biznesowe.

Zapraszam w takim razie do dyskutowania na Forum.


- Ochrona przed SPAMem oraz "vacation" - 31.08.2002

W maju tego roku skrzynki pocztowe na naszym serwerze wzbogaciły się o możliwość powiadania o nowych e-mailach na SMS, po bodajże dwu tygodniach doszła jeszcze możliwość powiadamiania na Gadu-Gadu oraz karteczki WinPopup. Obecnie zostały poprawione błędy związane z tym systemem oraz doszły dwie nowe funkcje, które konfiguruje się w równie łatwy sposób.

Pierwsza nowa funkcja to ochrona przed SPAMem realizowana przez współprace z projektem Polspam.org oraz dodatkowo przez indywidualne filtry definiowane przez Was samych dla waszych skrzynek pocztowych. Druga nowa funkcja to Automatyczne odpowiadanie na maile (vacation) czyli coś co się przydaje kiedy wyjedziemy na wakacje a nasza skrzynka pocztowa akurat dostaje listy oczekujące na odpowiedzi ;-). Co prawda wakacje się właśnie kończą ale myślę że to tez czasem się przyda, odnośniki do opisów wszystkich tych dodatkowych funkcji znajdują się w dziale Poczta e-mail.


- Galeria Ask Zatorze - 27.08.2002

W zeszłym tygodniu Jarek Ostaszewski popstrykał parę zdjęć z rejonów naszej sieci, które zostały umieszczone w Galerii Ask Zatorze w dziale Informacje. Konkretnie są na nich przedstawione głównie widoki z dachów bloków na okolice oraz śliczne widoczki naszych sieciowych kabelków wraz z ich gmatwaniną w skrzynkach przyłączeniowych czyli wyprowadzeń od hubów/switchy. 

Niestety ze względu na moje lenistwo nie ma opisów przy zdjęciach ale myślę że jakoś dacie sobie z tym radę. Napisze tylko że jest tam przedstawiony m.in. pierwszy przyłączony do sieci domek ze spadzistym dachem (pozdrowienia dla Bogdana, któremu już śliwka w ogrodzie usycha od tych kabli ;-). Jakimś dziwnym trafem m.in. ja (tym co nie wiedza kim jest "ja" nie będę wyjaśniał) zostałem uchwycony na zdjęciu ale ten podstęp Jarka pozostawię już bez dalszego komentarza.  Pod koniec też widać "romantyzm" wieczornego nieba czyli właściwie jak to jest kiedy praca na dachu z kabelkiem przeciąga się do późna ;-).
ps. Dorzuciłem jeszcze zdjęcia sprzed 2 lat wykonane z "kraciaka" na ulicy Cichej.


- Małe uzupełnienie na stronie - 21.08.2002

Od miesiąca nie było żadnych nowości na naszej stronie wiec trzeba było to zmienić ;-). W związku z tym został przebudowany dział o Koncie Shellowym - SSH. Pojawił się w nim opis programu PuTTY obok obecnych już SecureCRT oraz SSH Secure Shell. Została dodana baza odnośników do stron związanych z SSH oraz wrzucony został dokument SSH Configuration Quick Start - ssh.pdf napisany przez Krzysztofa Maj.

W dziale o Serwerze Proxy jest tylko jedna nowość. Jest nią artykulik o pisaniu własnych skryptów automatycznej konfiguracji proxy. Czyli jak stworzyć własne proxy.pac, takie jak chcemy z naszymi wybranymi serwerami proxy. Jeszcze nastąpiła mała aktualizacja LanChat mini HOWTO, ale to raczej zainteresuje bardziej osoby z innych sieci.

Na razie tyle, w ciągu najbliższego czasu można się spodziewać kolejnych "nowości". Ps. Rozbudowa sieci trwa nadal w rejonie ul. Abramowskiego, jak skończymy pojawi się może jakiś opis ;-).


Zebranie na ul. Abramowskiego - 21.07.2002

Nasza sieć dotarła w ten rejon osiedla Podleśna i złapała tam "przyczółek" do którego  podłączyć mogą się chętni z tego rejonu. Dla osób którzy chcą się przyłączyć do naszej sieci lub po prostu dowiedzieć się o niej co nieco jest organizowane zebranie organizacyjne

Czas i miejsce zebrania dla osób zamieszkałych na ul. Abramowskiego :
Środa 24 lipca godzina 20.00 ul. Abramowskiego 80.

Gorąco zapraszamy