Nowości z życia sieci - Archiwum z roku 2003 - I półrocze

- 5. spotkanie olsztyńskich ASK - 12.06.2003

 W sobotę (14 czerwca) o godz. 18. w klubie u Jasia (dawny klub kibica) na przeciw kina Polonia odbędzie się spotkanie adminów olsztyńskich sieci amatorskich (osiedlowych). Swój udział już zapowiedzieli m.in. admin największej olsztyńskiej sieci osiedlowej HamburglLan, oczywiście ja tez będę (ja to osoba która współtworzy ASK Zatorze)

Będzie to już 5 spotkanie adminów olsztyńskich sieci, poprzednie czyli 4. odbyło się już stosunkowo dawno bo 25 stycznia 2002 roku. O poprzednich spotkaniach można poczytać tutaj http://80.55.160.254/centrum/meet.htm

Jeszcze raz zapraszam na spotkanie

Proszę o ewentualne potwierdzenie uczestnictwa oraz poinformowanie znajomych zainteresowanych spotkaniami ASK.

- Olsztyńskie Zatorze - 03.06.2003

 Z dalekiej Kanady "przywędrowała" na nasz serwer stronka o Olsztyńskim Zatorzu prowadzona przez Roberta Augustynowicza, byłego mieszkańca naszej dzielnicy, obecnie przebywającego za Wielką Wodą. 

Zapraszam więc na stronę o Olsztyńskim Zatorzu.

Swego czasu na naszym "sieciowym" forum toczyła się dyskusja jakby fajnie by było mieć stronke o zatorzu i pisać na niej wszelakie texty, teraz jest okazja. Dlatego jak ktoś czuje się na siłach to niech pisze do Roberta Augustynowicza. Myślę że pomoc i nowe pomysły się przydadzą na ta stronę, w końcu mieszkamy na Zatorzu i wiemy co tutaj się dzieje ;-). Jeszcze raz zapraszam do pisania textów.

ps. Do działu Plikownia wrzuciłem programik autorstwa Nixona, wykrywający próby wywalenia z LanChata. Wiem że przyda się on raczej ludziom nie z naszej sieci (u nas niestety używany jest ProChat), ale program jest wart polecenia.

- Nasza sieć w Gazecie Wyborczej - 19.05.2003

 Od czasu do czasu na łamach Gazety Wyborczej, ktoś coś wspomni o naszej sieci. Tym razem "pretekstem" było 3-lecie istnienia ASK Zatorze - banita.pl. Dla tych co nie zdążyli zerknąć do dzisiejszej Gazety Wyborczej (ale nie tylko) przygotowany jest dział My w Gazecie, w dziale Informacje.

ps. jednym z efektów dzisiejszego artykuliku było parę maili od ludzi z różnych rejonów Zatorza, w sprawie możliwości podłączenia do naszej sieci. Zabieram się za odpisywanie.

- Majowe uaktualnienia - 18.05.2003

Troszkę uaktualniłem i dodałem parę rzeczy. Jako że ostatnio zdarza mi się pisać o "nowościach" z opóźnieniem, zacznę od tych najnowszych , a skończę na "nowości" ze września 2002 roku (tak to nie pomyłka;-). Po kolei:

  • Przede wszystkim, uaktualniłem rozkład jazdy autobusów MPK, jako że w maju uległ zmianie na liniach 2, 9, 16. >> Rozkład Jazdy.

  • Od tygodnia system antyspamowy poczty na został usprawniony poprzez moduł SpamAssassin, identyfikujące SPAM analizując treść maili (na około 180 spamów dziennie, SpamAssassin wyłapuje z tego około 70). >> Konfiguracja filtrów antyspamowych.

  • Uaktualniony został opis programu do rozmów głosowych - TeamSpeak, głownie wiąże się to z pojawieniem nowej wersji o czym informowałem w marcu ;-). Dodatkowo opis konfiguracji został podzielony na  wersje na Windows I Linux, chociaż praktycznie to tak samo działa w obu przypadkach. >> TeamSpeak.

  • A teraz długo oczekiwana "nowość", mimo że system ten działa już od września zeszłego roku, jakoś nie miałem weny żeby o tym wspomnieć ;-). A sprawa tyczy tego że serwer proxy 192.168.1.1:8080 działa jako filtr rodziny czyli nie pozwoli na załadownie stron związanych m.in. z pornografią. Zamiast tego wyświetli się strona z błędem 403 czyli brak dostępu. Tych ograniczeń nie ma w proxy konfigurowanym za pomocą skrypu proxy.pac. Filtr rodziny jest realizowany za pomocą oprogramowania squidGuard. >> Serwer Proxy.

- 3-lecie naszej sieci - MAJ ZA DARMO - 04.05.2003

Wiadomość na którą czeka wielu użytkowników naszej sieci. Plotki o tym chodzą od paru dni i jestem nękany pytaniami w tej sprawie. Najbardziej niecierpliwi zaczęli się dopytywać na forum. O czym mowa? O tym że:

W MAJU INTERNET JEST ZA DARMO DLA WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW ASK ZATORZE Z OKAZJI 3-LECIA SIECI.

Czyli zostało w końcu to oficjalnie potwierdzone, ale jest to obarczone jednym warunkiem. Osoby zalegające z abonamentem skorzystają z tej "promocji" jeśli do 10 maja włącznie uregulują wszystkie zaległości. Jeśli tego nie uczynią zostaną znów wycięte, a ponowne włączenie do sieci zgodnie z regulaminem: 

"9.3 Ponowne przyłączenie osoby odłączonej za nieprzestrzeganie Regulaminu obarczone jest opłatą w wysokości półtora abonamentu miesięcznego."

Oczywiście te osoby co zapłaciły już za maj, niech nie obawiają się o swoje pieniążki, admin raczej ;-) ich nie sprzeniewierzy, kasa ta zostanie uznana jako płatność za czerwiec.

Teraz trochę o historii sieci ASK Zatorze - banita.pl. Nasza sieć ruszyła dokładnie 1 maja 2000 roku. O czasach starożytnych naszej sieci można oczywiście przeczytać w Historii Sieci. Natomiast w ciągu ostatniego roku też były zmiany. Przede wszystkim nasza sieć dotarła na domki jednorodzinne na ul. Abramowskiego i przy okazji zostało podłączonych parę nowych bloków. Poprzez tą "akcje" zostało podłączonych kolejnych 15 użytkowników. Dodatkowo straciliśmy miano największej sieci osiedlowej w Olsztynie (obecnie w naszej sieci jest ponad 60 userów). Reszta po staremu czyli narzekanie na pingi ;-).

ps. Artykuły z naszej strony zostały udostępnione za moja zgodą dla portalu o Windows XP www.winxp.glt.pl. Jako że ja zawsze informuje z opóźnieniem należy szukać na tej stronie njusa  Sieć bez tajemnic.

- HamburgLan się trzyma mocno - 27.04.2003

Text zdjęty na prośbę obu zainteresowanych stron. Do czasu wyjaśnienia sprawy oraz jeśli główni zainteresowani będą wyrażali wolę przedstawienia swojej bądź wspólnej wersji wydarzeń, temat nie będzie tutaj poruszany.

Wyjaśnienia wymaga też fakt że text ten był zamieszczony bez wiedzy oraz konsultacji z żadną ze stron sprawy i za to należą się obu zainteresowanym stronom przeprosiny.

- Ochrona przed spamem - 20.04.2003

Większość z nas niestety doświadczyła i ciągle doświadcza zjawiska jakim jest spam. Dla tych szczęśliwców nie wiedzących co to to spam wyjaśniam szybciutko że to nie zamówiona i nie chciana przesyłka emailowa. Są z to z reguły wszelkiego rodzaju reklamy zapychające nasze skrzynki pocztowe i marnujące nas czas spędzony na pozbywaniu się tego syfu. Polecam też przeczytać "Prosty tekst po polsku" czyli łopatologiczna i dość dosadna definicja spamu. Polecam też lekturę strony Nospam-PL.NET, gdzie oprócz opisów wszelkiego rodzaju spamu znajdziecie też porady jak chronić się przed tym syfem.

Dobra, ale po co ja to pisze? Oczywiście żeby się "pochwalić", że działające na naszym serwerze filtry antyspamowe w oparciu o bazę polspamu, zostały lekko uszczelnione dodatkowymi regułkami chroniącymi naszą pocztę przed spamem. Jako że sam serwis Polspam.org jest w "remanencie" od 31 marca, proszę zgłaszać spam jaki dotrze do was na mail abuse@banita.pl lub spam@banita.pl. Instrukcja zgłoszenia dostępna jest tutaj >> "Zgłoszenie spamu". Dziennie ten system już i tak wykrywa i usuwa prawie 200 maili uznanych za spam. Docelowo być może z czasem system antyspamowy będzie zmieniony na SpamAssassin, tyle że na razie jest problem z jego wydajnością u nas (pewno coś skopałem ;-).

Wraz z 1 maja prawdopodobnie też nasz serwer przestanie przyjmować pocztę adresowaną na konta @banita.sprint.com.pl, myślę że po ponad roku większość przestawiła się na @banita.pl. Na stary adres w większości przychodzi tylko spam ale jak ktoś ma jakoś prenumeratę na nim to polecam ją przepisać.

Ewentualne uwagi związane z powyższym proszę pisać na forum.

Jako że mamy Wielkanoc, życzę  Wam wszystkiego najlepszego, smacznego i jaja i mokrego Dyngusa.

- Szczypta nowości na stronce - 29.03.2003

Parę dni temu pojawiła się polska wersja przeglądarki internetowej Opera w wersji 7.03. Zwolennicy tej przeglądarki chwalą ją za szybkość ładowania stron. Dal mnie wydanie wersji polskiej było okazja do przygotowania opisu opartego na tej wersji konfiguracji klienta poczty Opery czyli M2, obsługującego uwierzytelnianie przy wysyłaniu. Przy okazji nastąpiła mała poprawka w opisie konfiguracji proxy dla Opery.

Podgląd klientów poczty można obejrzeć tutaj, oczywiście dostępny jest tez podgląd przeglądarek internetowych, dostępny tutaj.

Nastąpiła tez aktualizacja w opisie programów do obsługi wiadomości WinPopup pod systemami Windows. Lista programów została rozbudowana i podzielona na dwie części, gdyż znakomita większość tego typu programów nie obsługuje wysyłania wiadomości na systemy Samba/Unix. Znalazł się też opis programu Ariolic PopupMe, będącego znakomitym odpowiednikiem dla Windows 95/98/Me, usługi Posłaniec (Messenger) z Windows 2000/XP. 

Dodatkowo Nixon podesłał napisany przez siebie program do wysyłania wiadomości na LanChat z konsoli Linux. "Programik" jest oczywiście do pobrania z działu Plikownia.

- Nowy TeamSpeak2 rc2 i inne - 10.03.2003

Po 3 marca przestały działać wszystkie serwery Teamspeak2 rc1, m.in. ten na naszym serwerze. Jest to związane z wydaniem nowej wersji tego programu do pogaduszek przez mikrofon (przydatny do "plotkowania" jak np. ktoś nie lubi pisać oraz do porozumiewania się podczas gier online) . Można było oczywiście znaleźć metodę żeby dalej "stara" wersja działała ale skoro "nowa" niesie za sobą garść nowości to po co odwlekać nieuniknione ;-). Z tych nowości jakie można dostrzec to m.in. możliwość nagrywania rozmowy (Opcja z menu "Recording"), kontrolowanie pasma jakie nam zajmie TeamSpeak ("Setting" -> "Options" -> "Bandwidth"), możliwość wysłania tekstowych wiadomości (mikrofon to widać za mało ;-). Dodatkowo doszło "Info", a w nim począwszy od informacji o serwerze i połączeniu możemy się też dowiedzieć, jakie adresy IP mają bana (na serwerze TeamSpeak banita.pl jeszcze nikt się tego "zaszczytu" nie dorobił). Warto też zapoznać się "co wolno" robić różnym użytkownikom TeamSpeak ("Show User Permission"). Oczywiście miałem plan uaktualnić opis w dziale porady o TeamSpeak, ale jak widać plan się nie powiódł, może się uda za tydzień. Oczywiście żeby można było się połączyć na Serwer TeamSpeak  zainstalować nową wersje, dostępna w dziale  Plikownia.

Z drobnych nowości to lekko odświeżyłem opis Własne WWW oraz dodałem w dziale GG/ICQ na WWW link do klienta Gadu-Gadu napisanego w Java.

Bym zapomniał ;-). Jurek Owśiak przysłał nam z miesiąc temu podziękowania za "wsparcie" WOŚP. List przyszedł w fajnej kopercie -->> KOPERTA, a to PODZIĘKOWANIA. Co prawda widnieje tam moje nazwisko jako adresata, (wynika to z tego że konto z którego poszła kasa jest na mnie) ale jest to adresowane właściwie do ludzi z naszej sieci. 

ps. Marvin jest już w wojsku już po przysiędze, a już kolejny sieciowiec wylądował w woju. Trzymaj się Tull, może ktoś jeszcze tam trafi z naszej sieci ;-).

- Dwie modyfikacje, trzeciej brak ;-) - 03.02.2003

Wypadałoby cos napisać, hm, a wiec.. Z braku pomysłu to może napisze co się znów zmieniło na stronie, a w sumie były dwie małe modyfikacje ;-). 

Pierwsza to uaktualniony a przede wszystkim poprawiony i przez to wiele wyjaśniający opis Windows XP Home, konkretnie te poprawki tyczą udostępniania plików w tym systemie (oj, poważnie jest "okaleczony" w porównaniu z wersją XP Professional), parę słow. też o logowaniu XP Home do domeny NT, generalnie nie da rady ale jednak ;-). Jakby naszła kogoś ochota na przeczytanie tego to jest to w dziale "Konfiguracja" -> Otoczenie Sieciowe.

Drugie uaktualnienie dotyczy skryptu phpSMB, to ten po lewej czyli też Otoczenie Sieciowe. Obecna wersja to 1.4rc2, doszedł przede wszystkim plugin Marcina Chuca pozwalającymi na zapisanie preferencji oraz została "naprawiona" popsuta funkcja pokazującą adres IP nadawcy karteczki winpopup. Skrypt do pobrania z tej strony. Jeśli ktoś go używa na swojej stronie niech da znać na glappo@banita.pl, może się zrobi jakieś zestawienie czy coś podobnego. 

Miałem jeszcze napisać więcej o TeamSpeak ale jakoś sił mi już na to zabrakło, wiec może następnym razem ;-)

- Hm, dwie wiadomości - 27.01.2003

Nabazgram teraz o dwóch "przełomowych" zdarzeniach dla naszej sieci. Zanim zaczniecie czytać dalej należy najlepiej usiąść, bo możne być to szok dla co słabszych jednostek.

Pierwsza wiadomość: Marvin jest dziś ostatni dzień w cywilu, jutro idzie do Wojska Rzeczypospolitej Polskiej. Wiem, wiem co sobie myślą teraz jago dziewczyny: "jak my wytrzymamy bez tego przystojniaka". Nie jest aż tak źle (wbrew temu co myśli Marvin), najpierw wysyłają go na szkolenie, a potem będzie służył w jednostce .... w Olsztynie przy ul. Jagiellońskiej czyli tuż za płotem obok naszej sieci ;-). 

Marvin trzymaj się ciepło (sieć o tobie pamięta), tam gdzie jedziesz pewno też są dziewczyny, napewno twoje długoletnie doświadczenie w grze CS się tam też przyda. Z tej okazji dziś o północy z naszego serwera zostania puszczona salwa 100 pingów w twój ulubiony serwer CS ;-). Ku chwale Ojczyzny.

Druga wiadomość: ASK Zatorze - banita.pl nie jest już największą amatorską (osiedlową) siecią komputerową w Olsztynie. Sieciowcy tylko spokojnie, wiem że to może wyprowadzić z równowagi prawie każdego, ale zachowujmy się ;-). Oto fakty: Obecnie największą siecią w naszym mieście jest HAMBURG LAN z liczbą 80 użytkowników. Słuchy o tym krążyły od pewnego czasu, wpierw dostałem list "widmo" od Gregusa, a wczoraj te informacje potwierdził admin tej sieci czyli Jimi. Obecnie mają łacze 1 mega ze Sprintu oraz 2x kablówka (256Kb). Zresztą dostałem trochę więcej informacji ale postaram się namówić ich żeby sami się pochwalili na forum.

- Parę nowości na stronie - 18.01.2003

Obiecałem w pierwszym "njusie" w tym roku że będą się dalej pojawiać nowości na stronie, wiec staram się nie pozostać gołosłowny i spieszę poinformować co nowego dziś przybyło. Wiec pokolei:

  • Została udostępniona do pobrania kolejna wersja skryptu phpSMB w wersji 1.4rc1, służącego to przeglądania Otoczenia Sieciowego i wysyłania karteczek WinPopup poprzez stronę WWW. Przede wszystkim doszła możliwość wysyłania karteczek do komputerów w Internecie znając ich adres IP oraz cały skrypt został "połatany" (dzięki informacjom Mariusza Mazura), dlatego aktualizacja jest bezwzględnie zalecana. Skrypt "w działaniu" można obejrzeć w zakładce Otoczenie Sieciowe.
  • Jak już jesteśmy przy sprawach otoczenia sieciowego to dział o tej nazwie w zakładce Konfiguracja został lekko uaktualniony. Ciut poszerzyłem opis dla udostępniania w Windows XP Home, problemy jakie można napotkać (wynikło to z dyskusji na forum), jak pozbyć się ikony "łapki" przy udostępnieniach oraz doszedł Szczegółowy spis treści dla działu Otoczenie Sieciowe żeby można było się w tym jakoś połapać.
  • Gratka dla użytkowników programu LanChat (to raczej nie dla userów z naszej sieci), dział LanChat mini Howto został uaktualniony o najnowsze opisy Nixona o nowym TopicHolder, zestawie "zabawek" lc by phar oraz opis Rafał Bednarz (RaV) swojej poprawki do programu o nazwie LANCHat Pro v2.20 imprv v0.03. Oczywiście oboje dostarczyli wraz z opisami zawartymi w LanChat mini Howto odpowiednie pliczki do pobrania z działu Plikownia.
  • Na koniec dorwałem się do działu Poczta w zakładce Konfiguracja, dorzuciłem opis ustawień dla Opera Mail 7.x (w końcu działa uwierzytelnianie przy wysyłaniu). Niestety nie starczyło mi już sił żeby opisać jak działają na naszym serwerze wszystkie te dodatkowe bajery związane z pocztą, opis chyba potrzebny bo dostaje co jakiś czas maile z pytaniem na ten temat od ludków chcących uruchomić u siebie np. powiadamianie o nowej poczcie na SMS/Gadu-Gadu/WinPopup. Cierpliwości ;-)

- Orkiestra gra XI raz - 12.01.2003

Jak wiadomo wszem i wobec gra po raz jedenasty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, widać ją na ulicach naszych miast, widać ją w telewizji ale jest też obecna w Internecie. Główna strona WOŚP obecna jest pod adresem www.wosp.org.pl, olsztyński sztab posiada również własna witrynę www.wopr-wm.olsztyn.pl/wosp/.

Jak wynika z naszej sondy spora cześć osób daje kasę na orkiestrę, spodobał się chyba też pomysł żeby nasza sieć "odpaliła" troszkę grosza. Pojawiła się krótka dyskusja na forum sieci ASK Zatorze, gadka na Prochacie że fajnie byłoby coś zlicytować np. betoniarkę (pomysł jak można się domyślić nie przeszedł;-). 

Nasza sieć czyli osoby ją tworzące wspomogły z funduszu sieci WOŚP kwotą 500 zł czyli około 10 zł na głowę Internauty z banita.pl. Kaska powędrowała przelewem przez Internet z konta sieci na konto WOŚP. Dzieciakom się na pewno przyda.

ps. Pozdrowienia dla ministra zdrowia Łapińskiego za "trafną" decyzje kupna nowych luksusowych furek. Życzymy ministrowi żeby jemu oraz jego urzędnikom nie zmarzł tyłeczek (w nowych samochodach raczej to nie grozi, jest klima i podgrzewane siedzenia). To byłaby tragedia gdyby się przeziębił i trafił to zwykłego polskiego szpitala.

- hm, hm - 06.01.2003 ;-)

Jak większość pewno zauważyła mamy kolejny roczek, mam nadzieję że wracając po imprezie z Sylvka trzymaliście się ciepło (mrozy są straszne) oraz poręczy (bynajmniej się staraliście ;-). Ledwo się ten rok zaczął a już mamy dwóch nowych userów na Zamenhofa 13. Czyli witamy na naszej sieci Anetę i Bogdana, proszę o "godne" przywitanie ich w naszym gronie ;-). 

Co nas czeka w nowym roku? T tego chyba nikt nie wie, ale można zgadywać, ja obstawiam na wiecznie "żywe" tematy na forum o pingach, że komuś coś nie działa a innym działa, itp., w końcu forum wszystko zniesie ;-). Zapraszam też do dyskusji na naszym forum ludków ze świata, poruszana choćby textów z naszej strony. A zrobiła ich się ostatnio troszkę. Opisów na stronie będzie dalej przybywać, a właściwie w dużej części obecne działy będą uzupełnianie i powiększane. W kolejce do aktualizacji właśnie czekają "LanChat mini HowTo" oraz "Otoczenie sieciowe". Działy te stały się zresztą bardzo popularne wśród Internatów odwiedzających naszą stronę. Co tyczy odwiedzin to można się chyba pochwalić ze po wakacjach oglądalność naszej strony się podwoiła i ciągle rośnie, w grudniu było to ponad 18 tysięcy odwiedzin z Internetu co można chyba uznać za niezły wynik na skromną stronkę ASK m.in. z "idiotycznymi" sondami,  nie posiadającą kolekcji zdjęć gołych panienek ;-).

Na koniec wspomnę jeszcze tylko że została udostępniona do testowania kolejna wersja (1.4 beta;-) skryptu phpSMB z rozbudowaną bramką do wysłania karteczek WinPopup po adresie IP m.in. poprzez Internet, (słyszałem że się ludzie przez tą bramkę umawiają na rozmowy na "naszym" serwerze TeamSpeak.)

ps. Zaktualizowałem rozkład jazdy MPK na naszej stronie, wiec znów jest aktualniutki. Miłej jazdy autobusami życzę, nie tylko tymi w Olsztynie ;-).