Nowości z życia sieci - Archiwum z roku 2003 - II półrocze

- Życzenia Świąteczne- 24.12.2003

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku sukcesów w pracy, dobrego zdrowia, szczęścia w życiu osobistym, domku z ogrodem i basenem, eleganckiej limuzyny, samych zwycięstw, spełnienia marzeń, miłych niespodzianek losu, grona prawdziwych przyjaciół, niewyczerpanych pokładów energii, uśmiechu na co dzień, drogi usłanej różami, satysfakcji z pracy, genialnych pomysłów, niskich podatków, słodkiego, miłego życia, świeżości spojrzenia, głównej wygranej na loterii, pozytywnej aury, pogody ducha, pomyślnych wiatrów, gorącej miłości, wygodnych butów, cudownych wakacji, szczęścia, pociechy z dzieci i wnuków, punktualnych pociągów, świętego spokoju, jachtu, żadnych trosk, powodzenia u płci przeciwnej, wysokich lotów, rześkich poranków, pomyślności, trafnych decyzji, intuicji w interesach, prezentów od losu, dużego łóżka, pękatego portfela, szerokiej drogi, miłego szefa, jasności umysłu, niebanalnych wyzwań, miłych snów, pewności siebie, wielkiej fortuny, wielu uśmiechów, bogatego wujka, błyskotliwych ripost, romantycznych wieczorów, udanych łowów, pasjonującej pracy, szansy na sukces, dużo słodyczy, pozycji lidera, szampańskiej zabawy, mocnego dachu nad głową, samych pozytywnych wibracji, pełni życia, wielu niezapomnianych chwil, dużo słońca, olimpijskiej kondycji, pomyślności, jak najmniej zmartwień, wyjścia z każdej sytuacji, uwielbienia u podwładnych, pasma sukcesów, niezmiennie zielonego światła, czystego nieba, stu lat życia, końskiego zdrowia, sławy, pokaźnego konta, manny z nieba, wysokich wygranych, ciągle nowych rekordów, niskich kosztów, bezpiecznych lądowań, wielu ciekawych znajomości, wygranych przetargów, sumiennych dłużników, taaaakiej ryby, najwyższego miejsca na podium, dobrego fryzjera, radosnych świąt, serca jak dzwon, pewnej ręki, komfortowych warunków, przyjemnych doznań, wielu wzruszeń, mocnej głowy, powodzenia, otrzymania najwyższych odznaczeń, osiągnięcia wyznaczonych celów, pełnego sejfu, szczęścia w kartach i tysiąca innych rzeczy które umilają życie a na które nie ma miejsca już tutaj żeby je opisać ;-)

- Aktualizacja działu "Otoczenie..." - 18.12.2003

Raczej ostatnia aktualizacja działu w roku 2003 na stronie banita.pl przypadła na dział Otoczenie Sieciowe - Sieć SMB. Jest to chyba już poradnik który w polskim Internecie jest troszkę znany i być może nawet jakimś cudem się komuś przydaje (dane oczywiście nie potwierdzone przez OBOP ;-). Zmiany w tym dziale to głownie poprawki, uściślenia i rozwiniecie obecnych podstron. Nastąpiła też aktualizacja opisów pod kątem Windows Server 2003 oraz Samba 3.0 /Unix, chociaż w tym drugim wypadku jeszcze o wiele za mała niżbym chciał. Dodatkowo doszedł opis DFS - Rozproszony system plików Dla Windows Server 2000/2003 oraz dla Samba 3.0/Unix. Jako że reszta poprawek i nowości jest rozproszona zaznaczyłem na czerwono punkty w których aktualizacja miała miejsce co można zaobserwować w Szczegółowym spisie treści.

Miłej lektury jakby się komuś to chciało czytać ;-).

- Rozkłady i ochrona antyspamowa - 02.12.2003

Rozkłady jazdy autobusów MPK z Olsztyna zostały zaktualizowane, czyli rozkład jazdy w kierunku Centrum jest znów "pewny". Dodatkowo dodałem rozkład jazdy autobusów w kierunku "zaświatów" czyli z Centrum w kierunku lasu ;-). Mam nadzieje że rozkładzik się komuś czasem przyda. Pełen rozkład jazdy autobusów jest oczywiście dostępny na stronach MPK Olsztyn.

Dodatkowo skrzynki pocztowe na serwerze banita.pl zostały zaopatrzone od początku grudnia w dodatkową ochronę antyspamową. Chyba nikt nie lubi syfu zwanego spamem, dla niezorientowanych zalecana lektura >> Nospam-PL.NET. Ten dodatkowy filtr antyspamowy to tzw. bazy komputerów spamerskich zwane RBL (m.in. spam.wytnij.to, kropka.net, spamcop.net), są one włączane dla całego serwera poczty i poszczególni użytkownicy nie mogą ich wyłączać, w przeciwieństwie do ochrony antyspamowej opisanej tutaj, realizowanej dalej m.in. poprzez SpamAssassin. Mam nadzieje że ograniczy to w dużej mierze ilość spamu w naszych skrzynkach pocztowych

- No i 2 bloki podłączone do sieci - 09.11.2003

Troszkę ponad miesiąc po podłączeniu bloku przy ul. Jagiellońskiej 58 C, ludków trzech z dwu sąsiednich bloków czyli 58 A i B tez się podłączyło do naszej sieci. Godne uwagi jest to że podłączenie tych bloków nastąpiło przy bardzo minimalnym moim udziale, czyli wszystko (no prawie) wykonali sami. Kolejna ciekawostka to użyta metoda "bezprzewieszkowa" ;-). Oczywiście przy takiej okazji uaktualniłem mapę i schemat sieci, dostępne tutaj.

Przy okazji jak coś już pisze to parę innych informacji:

No to chyba tyle ... narazie.

- Kolejny blok podłączony do sieci - 28.09.2003

Po roku "zbierania się" ludkowie z bloku przy ul. Jagiellońskiej 58C podłączyli się do naszej sieci, na dobry początek są to trzy osoby plus jedna na ul. Abramowskiego "po drodze". Dodatkowo został podłączony jeszcze jeden user w "starej" części sieci. Jeśli są jacyś chętni z bloków przy ul. Jagiellońskiej 58A i B, no i każdych innych znajdujących się w zasięgu naszej sieci proszę o kontakt. Przy okazji uaktualniłem mapę i schemat sieci, dostępne tutaj.

Jeśli natomiast mieszkasz poza zasięgiem naszej sieci ale gdzieś "obok", czyli niedaleko od bloków na których działamy to możesz się podłączyć do naszej sieci radiowo. Zaletą tego rozwiązania jest to że nie trzeba ciągnąć kabli a wadą są wyższe koszta niż podłączenia "tradycyjnego" oraz wolniejszy transfer w obrębie sieci LAN. Jeśli jesteś zainteresowany podłączeniem się radiowo do naszej sieci proszę o kontakt.

- Zmiana łącza internetowego + nowości - 24.08.2003

Tydzień temu nasza sieć ASK Zatorze no i oczywiście serwer banita.pl został podłączony do nowego łącza internetowego z firmy TopExpert. Związku z tym nastąpiła zmiana adresu IP serwera banita.pl na 212.160.68.38, na komputerach w sieci ASK Zatorze należy zmienić DNSy (o ile tego jeszcze ktoś nie zrobił) opis >> Sieć TCP/IP. Zaletami nowego łącza jest to że jest szybsze (ponad 1,5 MB), nie traci w ogóle pakietów i ma podobno dobre "pingi". W temacie zmiany łącza na forum nie było ani jednego głosu przeciw nowemu łączu, po prostu decyzja była jednogłośna, o dziwo. Stare łącze internetowe jest na etapie likwidacji, uczcijmy je minutą ciszy ;-).

Przy okazji dzisiaj lekko uaktualniłem naszą stronkę. Główną nowością jest rozszerzony opis programu do rozmów głosowych TeamSpeak. Doszły w miarę szczegółowe opisy rodzajów kanałów, praw użytkowników, kodeków na Serwerze rozmów głosowych TeamSpeak banita.pl. Również doszło Mini FAQ, wrzuciłem też szczegółową instrukcje obsługi programu TeamSpeak niestety po angielsku. Texty dostępne tutaj >> TeamSpeak. Przy okazji został uaktualniony Serwer TeamSpeak banita.pl do najnowszej wersji w której doszły kodeki dźwięku Speex (3.4 Kbit - 25.9 Kbit), pierwsze wrażenia są wyśmienite.

Wrzuciłem też program LanChat 1.0.3 fix działający na konsoli Linuksa i nowość pod systemami z rodziny BSD. Program udostępnił Mateusz (at) 88net.trzepak.pl. Dorzuciłem jego opis do LanChat HOWTO, program oczywiście do pobrania z działu Plikownia

- Kamery Internetowe w Olsztynie - 17.08.2003

 Parę dni temu, a dokładnie 13 sierpnia na stronach TopExpert, pojawiły się kamery internetowe przedstawiające okolice Wysokiej Bramy w Olsztynie. Jako że i okolica jaką przedstawiają kamery to centrum naszego miasta jest na co popatrzeć.

Dla "nie wtajemniczonych" informuje że są to pierwsze kamery internetowe w Olsztynie, wiem że ten fakt może dziwić. Zapraszam do oglądania.

webcam.topexpert.pl - Kamery Olsztyn 

- Zbiorowe zdjęcie Olsztyniaków - 02.08.2003

 Dokładnie tydzień temu czyli  26 lipca 2003 roku o godzinie 14 wykonano na Starym Mieście w Olsztynie, zbiorowe zdjęcie Olsztyniaków (i nie tylko). Okazją do tej fotki były trwające ciągle obchody 650-lecia Olsztyna. Dla mniej zorientowanych to naprawdę nasze miasto ma już 650 latek. Nawet wolę nie myśleć jak ludzie kiedyś sobie radzili jak nie było Internetu ;-). Teraz smutniejsza cześć tej historii. Obecnie chyba nigdzie nie jest dostępne owe zbiorowe zdjęcie Olsztyniaków, mimo zapowiedzi że będzie nawet na stronach Urzędu Miasta. No ale jest jeszcze banita ;-).

Można u nas na stronie obejrzeć zbiorowe zdjęcie Olsztyniaków, co prawda nie jest to wersja oficjalna.  Nie można na niej rozpoznać wielu twarzy ludzi jak na oficjalnym zdjęciu ale na początek myślę że to zdjęcie ucieszy wielu ludzi. Zapraszam do "podziwiania" nas, Olsztyniaków, na zdjęciu jest nas prawie 20 tysięcy.

Zbiorowe zdjęcie Olsztyniaków

- Otoczenie sieciowe 4. duży "abdejt" - 27.07.2003

 Dział Otoczenie sieciowe - Sieć SMB został bardzo mocno uaktualniony. Jest to już czwarty duży "abdejt" tego działu, poprzednie taka duża aktualizacja było w listopadzie zeszłego roku. Dla jasności jest to dział opisujący popularne otoczenie sieciowe czyli sieć Microsoft Networks (SMB/CIFS), a konkretnie konfiguracje wielu jej elementów (m.in. mapowanie dysków, udostępnianie, domeny NT, przeglądanie, zarządzanie) pod systemami: Windows 95/98/Me, Windows 2000/XP (i właściwie nawet 2003) oraz Samba/Unix i właśnie w taki sposób jest dzielona większość artykułów.

W wersji czwartej tego działu doszły opisy:

Użytkownikom naszej sieci polecam opis Drukarka plików PDF w Samba/Unix to będzie wiadomo po co jest drukarka o nawie PDF na Archiwum.

Zainteresowanych zapraszam do lektury Otoczenie sieciowe - Sieć SMB

Zapraszam również do pisania na Forum uwag, opinii, propozycji dalszych tekstów oraz wytykania błędów.

- Kormoran Rally + Procmail ;-) - 01.07.2003

 W miniony weekend po drogach Warmii szaleli kierowcy czyli odbywał się rajd Kormoran. Za nimi szalał Jarek Ostaszewski z aparatem fotograficznym i pstrykał zdjęcia tym "wspaniałym facetom w ich wspaniałych samochodach". Troszkę fotek z tej sesji zdjęciowej zostało właśnie wrzuconych na naszą stronę., więc zapraszam do oglądania.

Zdjęcia z Rajdu Kormoran 2003

Ja z kolei aparatu fotograficznego nie mam więc zdjęć nie robię ale mam taka manie że czasem coś (czyli jakiś opis) klepnę na nasza stronę. Tym razem po dostaniu kolejnej serii maili od typków z pytaniem jak działają filtry antyspamowe + powiadamianie o nowej poczcie na SMS/Gadu-Gadu/Winpopup i Autoresponder, zebrałem się i opisałem to coś. Opisz może super nie jest ale myślę że jak ktoś się postara to zrozumie ;-). Oczywiście ten text jest kierowany głownie do adminów serwerków poczty którzy chcą uruchomić podobnie funkcjonujący system u siebie. Oczywiście zapraszam tez użytkowników do zerknięcia żeby popatrzeć ile "robaczków" pracuje żeby np. tępić spamik. Zapraszam więc do lektury.

Konfiguracja Procmail

Całość jak widać z tytułu jest oparta o procmail, udostępniłem również wszystkie pliczki potrzebne do uruchomienia tego systemu.