Nowości z życia sieci - Archiwum z roku 2005 - II półrocze

- Święta  - 23.12.2005

Wszystkim BanitoLudkom oraz każdemu co odwiedził tą stronę, życzę Wesołych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby upłynęły w rodzinnej i leniuchowatej atmosferze oraz aby troski dnia codziennego chociaż na parę dni znikneły. No i oczywiście aby Mikołaj sypnął prezentami takimi jakich chcemy ;-).

- Otoczenie sieciowe kolejna odsłona ;-)  - 30.07.2005

Kolejna odsłona działu Otoczenie sieciowe rodziła się w bólach od kwietnia czyli przez ponad trzy miesiące, a od poprzedniej wersji minęło ponad pięć miesięcy. Jak wyszło samo ocenicie czy nie zanudziłem i czy te opisy są komuś pomocne.

Najnowsza wersja jest oznaczona numerkiem 6.9 i jak widać niechybnie zbliżyło to nas do zmiany numerka przy najbliższej aktualizacji na 7. Znaczy to że wypadałoby dodać jakieś znaczące opisy a nie tylko uzupełnienia. Jeśli ktoś ma propozycję o czym chciałby poczytać w kolejnej wersji niech pisze na email glappo (at) banita (dot) pl.

Aby zobaczyć zakres tego działu polecam zajrzenie do Szczegółowego spisu treści, nowości na czerwono. Jeśli ktoś chce prześledzić jak się zmienia ten dział to niech zajrzy do Historii zmian.

Kolejny raz nacisk był kładziony na uzupełnianie i uaktualnianie wielu działów.  Owe uzupełnianie jest związane z opisami dodatkowych programowców w danych działach oraz aktualizacją opisów o system Mac OS X 10.4 czyli Tiger. Konkretnie nowości znajdują się w następujących działach:

 • We wszystkich działach o Mac OS X uzupełniono opis o Mac OS X 10.4 czyli Tiger.
 • Przeglądanie otoczenia sieciowego - opisy "Nazwa komputera, grupa robocza i komentarz", "Konto SMB" zostały uzupełnione, dodatkowo doszedł opis komend NET LOGON, NET LOGONOFF, NET VIEWdla Windows oraz smbclient i smbtree dla Samba/Unix
 • Programy do przeglądania sieci SMB - Samba-Unix, znów uzupełnienie i uaktualnienie.
 • Mapowanie Dysków Sieciowych -opis  komendy NET USE w Windows został rozbudowany, przepisano dział o montowaniu smbfs w Linux oraz mount_smbfs i shlight w *BSD.  W części dla systemu Mac OS X doszedł opis "Możliwości Connect To Server z Findera", "Użycie plików .nsmbrc i nsmb.conf" oraz programów Supinfo Share Manager i Volume Mounter.
 • Udostępnianie plików i drukarek - uzupełniono opisy udostępniania plików, dodano opis komendy NET SHARE w Windows oraz opisano możliwości Access-based Enumeration w Windows 2003 SP1. W części dla systemu Mac OS X doszedł opis programów SWAR, SharingMenu i Fork Server Helper.
 • Zarządzanie zasobami udostępnionymi - opis dla Windows 2000/XP/2003 uzupełniono o komendę NET FILE, a systemów Samba/Unix o komendę lsof i program QtSmbstatus.
 • Karteczki WinPopup - opis dla Windows 2000/XP/2003 uzupełniony o program Sender oraz o "Komunikaty Posłańca (Messenger) w Podglądzie Zdarzeń". W częsci Mac OS X oddano lub poprawiono opisy programów Popup z Samba Sharing Package (SSP),MacXPop, Samba Message, smbNotify.py.
 • Logowanie do Domeny - opis dla Windows XP Home programu nlogon, natomiast w części dla Windows 95/98/Me dodano opis "Podłączenie do domeny Windows 2003".
 • Użytkownicy i uprawnienia - dołączony opis problemu brazku zakładki "Zabezpieczenia" w Windows XP Professional i Home. W części o Samba/Unix doszedł opis "Bazy użytkowników i haseł".
 • Firewall czyli ściana ogniowa - opis dla Linux został wzbogacony o "Konfiguracja iptables w trybie tekstowym", "SELinux", "Zabezpieczenia sieciowe Samby". Natomiast opis dla Mac OS X wzbogacono o programy sunShield i DenyIP.
 • Zmiana haseł do kont SMB (zdalnych) - dodany opis programu PasswordChanger dla Mac OS X oraz opis "Zmiana hasła z wiersza poleceń - Windows 95/98/Me"
 • Drukarka plików PDF w Samba/Unix - dodano przede wszystkim "Dostrajanie drukarki PDF".
 • SMB Signing czyli podpisywanie komunikacji - dodano opis dla Windows 98/Me i uzupełniono opisy dla NT 4.0 oraz 2000/XP/2003.
 • I wiele innych większych i mniejszych uzupełnień, poprawek błędów na które wymienienie nie starczyłoby miejsca.