Nowości z życia sieci - Archiwum z roku 2007 - I półrocze

- Zdjęcia z  Banito-Majówki 2007 - 24.06.2007

Banito-Majówka 2007 się odbyła prawie miesiąc temu, więc był czas aby już o niej zapomnieć. Dlatego dla przypomnienia właśnie wrzuciłem na stronę zdjęcia z tej imprezy wraz z krótkim opisem. Jako że fotografów na imprezie było multum, zdecydowałem się tylko na zdjęcia Pysia. Zapraszam do oglądania i wspominania:

Banito-Majówka na 7 lecie naszej sieci [26 maja 2007]

Dodatkowo wrzuciłem satelitarne zdjęcie rejonu gdzie działa nasza sieć:

Sieć ASK Zatorze - Banita.pl z satelity

- Już za chwileczkę już za momencik Banito-Majówka zacznie się kręcić - 26.05.2007

Wszystkim użytkowników (i nie tylko) sieci niezależnie od wieku zapraszam gorąco na Banito-Majówka która się zacznie niebawem na Górce Jasia.
Dokładnie o 17 przewidziany jest start imprezy i od razu odpalamy dwa griile, zaraz potem planowane jest rozpoczęcie meczyku a tuz przed oczywiście będą wybierane składy. Przyjdź koniecznie gdyż jest o Banito-Majówka z okazji 7- lat istnienia naszej zakręconej sieci. O jedzonko i inne "Aperitiw" się nie martwcie, wszystko będzie czekać na Was na miejscu.

Więc do zobaczenia o 17 dziś na na Górce Jasia, czyli w tym dole z bajorkiem u dołu "na rogu" ul. Poprzecznej i ul. Jagiellońskiej.

ps. jakby jakimś cudem zaczęły się intensywne opady deszczu to z majówki nici, ale musi wtedy naprawdę ostro padać

- Banitio-Majówka jednak za tydzień 26 maja - 18.05.2007

Zapraszam wszystkich użytkowników naszej sieci ASK Zatorze-Banita.pl i nie tylko na Banito-Majówka która się odbędzie 26 maja czyli za tydzień w sobotę. Start imprezy o godzinie 17 na Górce Jasia, czyli w tym dole z bajorkiem u dołu "na rogu" ul. Poprzecznej i ul. Jagiellońskiej. Jak widać jest to praktycznie samo "serce" naszej sieci wiec najbardziej zainteresowani czyli MY nie powinni mieć problemu z dotarciem na miejsce. Styl imprezy jako że śliczna pogoda jest zamówiona, będzie typowo majówkowy. Mianowicie planujemy rozpalić grilla, pokopać piłeczkę w jakimś meczyku towarzyskim i parę innych imprez.

Jeszcze raz gorąco zapraszam na Banito-Majówka żeby czasem oderwać się od komputerów i zobaczyć innych użytkowników "na żywo". No i najważniejsze impreza i atmosfera na niej będzie taka jaką sobie sami stworzymy czyli życzę wspaniałych humorów.

ps. w razie niepomyślnych planów pogodowych termin może ulec zmianie, ale oby to nie nastąpiło ;-)

- 7 latek naszej sieci ASK Zatorze - Banita.pl - 07.05.2007

Jak ptaszki ćwierkają , kolejny roczek, tym razem siódmy stuknął naszej sieci ASK Zatorze - Banita.pl. Jako że 7 latek to już jak na sieć niezły wiek, jest się czym chwalić i szczycić. Ale wpierw to na co wszyscy użytkownicy czekają:

W MAJU INTERNET JEST ZA DARMO DLA WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW ASK ZATORZE Z OKAZJI 7-LECIA NASZEJ SIECI.

Nasza sieć startowała od 18 zdesperowanych użytkowników, żądnych tylko jednego, stałego dostępu do Internetu. Reszta nie była już aż tak ważna. Na początek nasze okno na świat czyli łącze do Internetu miało prędkość 1 Mb/s. Obecnie stan osobowy użytkowników utrzymuje się na stałym poziomie około 70 sztuk, które mają do dyspozycji łącza do Internetu o prędkości 12 Mb/s. O czasach starożytnych naszej sieci można oczywiście przeczytać w Historii Sieci klimat tamtych dni jest zawarty w tekście "Gdy nie masz sieci - mini faq".

Przy okazji umieściłem na stronie zdjęcia z ostatnich manewrów serwerowych, zapraszam do oglądania:

Nowa serwerownia [07 maja 2007]

Dodatkowo użytkowników naszej sieci zapraszam do dyskusji na forum na temat Banito-Majówki 2007. Proponowany termin to 19 maja, czyli sobota za 2 tygodnie. Zdjęcia z zeszłorocznych imprez można obejrzeć tutaj Banito-Czerwcówka na 6 lecie naszej sieci [10 czerwca 2006] i tutaj Banito-Majówka na 5 lecie naszej sieci [21 maja 2005]. I jak to mówią: "oby każda następna impreza była lepsza od poprzedniej".

- Ostanie zmiany - podsumowanie - 29.04.2007

Wczoraj po 21 zostały zakończone wszelakie zabawy związane z Internetem, serwerownią itp. Wynik starcia i 3-dniowych cierpień jest bardzo pozytywny ;-).

Mianowicie, serwer doczekał się nowego lokalu, który może być już nazywany bez ogródek serwerwonią. Do naszej sieci został podłączony w nowej serwerowni Internet dwoma łączami tak jak poprzednio, tyle że szybszymi:

 •  niesymetryczny DSL z TPSA o prędkości 8 Mb/s (up 0,6 Mb/s) z przeznaczeniem na www i inne ciekawe rzeczy jak gry, poprzednio było 4 Mb/s (up 0,5 Mb/s), czyli jak ktoś narzekał że jak ściągał z stron jakieś pliki i ledwo zaczął już ściągnął bo transfer był w granicach 400 KB/s to teraz będzie miał "problem" bo transfer jest około 800 KB/s ;-)

 • symetryczna radiolinia z Olmana o prędkości 4 Mb/s na wszelaki inny ruch,  jeszcze w marcu było to 2 Mb/s i dzięki nowej lokalizacji nie będą przeszkadzać jej drzewa.

Czyli od marca nasze łącza do Internetu wzrosły DWUKROTNIE z 6 Mb/s (2/2+4/0,5) do 12 Mb/s (4/4+8/0,6) więc myślę że jest miło tym bardziej, że abonament wraz ze wzrostem prędkości Internetu pozostaje bez zmian ;-).

Przy okazji radiolinia na Abrama została lekko przeniesiona i teraz jest wpięta bezpośrednio w główny switch już w serwerowni, czyli przy samym źródełku.

W każdym razie warto było pocierpieć 3 dni na wolniejszym necie żeby teraz pośmigać. To wszystko nie udało by się bez pomocy Banito-ludków, wielkie dzięki dla Jarka (za opanowanie całego chaosu z elektryką i serwerownią) oraz Burego, Lamira, Pysia, Szybkiego, Marvina, Kowboja, Maskiego i wielu innych za wszelaka pomoc przy tej całej zabawie. No i wkrótce wrzucę zdjęcia na stronę, bo jest na co popatrzeć.

- Wielkanoc - 07.04.2007

Wesołych Świąt. Zdrowia, szczęścia humoru dobrego, a, przy tym wszystkim stołu bogatego. Mokrego dyngusa, smacznego jajka. I niech, te święta będą jak bajka.

- Przerwa tygodniowa w działaniu sieci - 01.04.2007

Od poniedziałku rusza szeroko zakrojona przebudowa i konserwacja sieci. Będzie ona polegała na wymianie wielu głównych kabli sieciowych miedzy budynkami. Jako że ogrom robót jest wielki, potrwa to prawdopodobnie aż do piątku. W związku z tym od poniedziałku aż do zakończenia robót nie będzie działał Internet, w większości rejonów naszej sieci. Za utrudnienia przepraszamy.

ps. Oczywiście był to dowcip Prima-Aprilisowy ;-)

- Z wiosną przyspiesza Internet - 26.03.2007

Z okazji ślicznego początku wiosny dostęp do Internetu w naszej sieci został przyspieszony. Nasza sieć posiada dwa łącza do Internetu, jedno to asymetryczny DSL 4Mb/s z TPSA dla "dopalania" m.in. ruchu WWW, poczty i gier. Drugie łącze jest symetryczne z Olmana było do tej pory o prędkości 2Mb/s. Od dziś zostało one zwiększone do prędkości 4Mb/s czyli dokładnie dwukrotnie. Łącze to jest przeznaczone na wszelki inny ruch jak choćby p2p czy VoIP oraz usługi znajdujące się na serwerze. Czyli obecnie mamy 8Mb/s i na ty nie koniec ;-).

Najważniejsze jest to że mimo zwiększenia prędkości łącz do Internetu abonament nie ulega podwyżce czyli pozostaje bez zmian. A kolejne niespodzianki są w trakcie realizacji.

- Windows Mail i inne - 18.03.2007

Zostały uaktualnione opisy programów pocztowych i czytników Usenet/News w dziale konfiguracja. Opisy uzupełniono o następcę Outlook Express, zwanego Windows Mail (Poczta systemu Windows) dostępnego tylko dla Windows Vista. Dodatkowo doszedł opis konfiguracji Mozilla Thunderbird dla poczty i grup dyskusyjnych oraz uaktualniono opis dla klienta poczty Opera - M2 w wersji 9.

Zapraszam do zerknięcia:

- Czas Windows Vista nadszedł ;-)- 27.02.2007

Po 5 długich latach jakie minęły od premiery Windows XP, został wydany jego następca "biurkowy" o nazwie Windows Vista. Aby nie było nudno od razu uraczono nas 5 podstawowymi wersjami, po jednej na każdy rok oczekiwania na ten system. Owe wersje to (pomijając Windows Vista Starter): Home Basic i Home Premium dla domu, następnie Vista Business, Vista Enterprise dla firmy, a skończywszy na Windows Vista Ultimate dla tych co lubią mieć jak najwięcej opcji. W każdym razie powstał pierwszy opis Windows Vista i jego zabaw w sieci, w następujących działach:

 • Konfiguracja TCP/IP
 • Przeglądanie otoczenia sieciowego
 • Mapowanie Dysków Sieciowych
 • Udostępnianie plików i drukarek
 • Zarządzanie zasobami udostępnionymi
 • Karteczki WinPopup
 • Logowanie do Domeny
 • Firewall i inne zabezpieczenia

Przy okazji naniosłem drobne poprawki w innych działach dla innych systemów. Uzupełniłem i poprawiłem również parę opisów, dzięki pomocy i sugestiom paru osób za co gorąco im dziękuję: Bogusław Ładoś (Drukarki PDF), Paweł Kwiatkowski (komenda smbclient), Michał Panasiewicz (Dystrybucja oprogramowania poprzez WPKG).

Zapraszam do lektury już 8 wersji działu Otoczenie sieciowe. Aby zobaczyć zakres tego działu polecam zajrzenie do Szczegółowego spisu treści, nowości na czerwono. Jeśli ktoś chce prześledzić jak się zmienia ten dział to niech zajrzyj do Historii zmian.

- Internet poprzez Wi-Fi 2,4 GHz czyli radiowo - 11.02.2007

W połowie stycznia tego roku uruchomiliśmy nadajnik Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz (standard 802.11 b/g) czyli w najpopularniejszym uwolnionym paśmie służącym do dostępu choćby do Internetu. Baza radiowa jest umieszczona na jednym z bloków przy ul. Jagiellońskiej 58 i dzięki obejmuje zasięg następujących rejonów znajdujących się do tej pory poza zasięgiem sieci:

 • ul. Chełmińska (tutaj jest pierwszy użytkownik)
 • ul. Toruńska
 • ul. Bydgoska
 • ul. Rataja (cześć sąsiadująca z powyższymi ulicami)
 • ul. Borowa
 • ul. Abramowskiego (cześć poza zasięgiem kabla)
 • ul. Oficerska
 • ul. Fałata

i parę pewno innych miejsc jak choćby budynki nie objęte zasięgiem kabla przy ul. Jagiellońskiej.

Wkrótce zamieszczę zdjęcia pokazujące zasięg sieci radiowej. Wszystkich chętnych do podłączenia się do naszej sieci poprzez dostęp radiowy (i nie tylko) proszę o kontakt.

- Nowy Rok, Nowy WebMail - 04.02.2007

Kolejny rok tym razem 2007 trwa już z miesiąc, a tu cisza, sza. Dlatego aby rozruszać tą sytuacje jakoś ciekawiej został uruchomiony nowy WebMail czyli nowa, lepsza, piękniejsza Poczta poprzez WWW o równie cudnej nazwie OpenWebMail. Jej główne zalety nad starą Poczta na WWW czyli Squirrelmail to większa szybkość działania przy dużej liczbie maili w skrzynce odbiorczej. Dodatkowo bardziej przejrzystszy interfejs oraz większa ilość dostępnych funkcji w normalniejszy sposób takich jak choćby automatyczne odpowiedzi.

Zapraszam do zabawy OpenWebMail czyli miłego korzystania. Oczywiście program czyli Squirrelmail jeszcze przez jakiś czas zostanie.

ps. z okazji Nowego Roku wszystkiego najlepszego ;-).