Nowości z życia sieci - Archiwum z roku 2008

- Maj za darmo - 10.05.2008

Już chyba tradycyjnie w maju Internet w naszej sieci jest za darmo. Warunki są dwa, po pierwsze nie zalegać z abonamentem, po drugie opłacać go od co najmniej roku. A wszystko to czyli darmowy majowy necik dla Banito-Ludków, z okazji:

8 LATEK NASZEJ SIECI  ASK ZATORZE.

Nasza sieć wystartowała dokładnie 1 maja 2000 roku wraz z 18 zdesperowanymi użytkownikami, żądnymi tylko jednego, stałego dostępu do Internetu. Reszta nie była już aż tak ważna. Te wesołe czasy są opisane w Historii Sieci klimat tamtych dni jest zawarty w tekście "Gdy nie masz sieci - mini faq".

- Mac OS X 10.5 Leopard wkracza do akcji - 01.05.2008

W październiku 2007 firma Apple wydała najnowszą wersje swojego systemu czyli Mac OS X 10.5 Leopard. Jest to swego rodzaju konkurent Windows Vista i choćby z tego powodu warto go było opisać w kwestii sieci SMB. Leopard jest pierwszym systemem Mac OS X firmy Apple, standardowo dostępnym w wersji polskiej, czyli coś co ucieszy wielu. Jednakże jako że poprzednie wersje Mac OS X, były z przymusu opisywane w wersji angielskiej Leopard w takim razie też został opisany w tej wersji.. Opis systemu Mac OS X 10.5 Leopard zadebiutował w następujących działach:

  • Przeglądanie otoczenia sieciowego
  • Montowanie Dysków Sieciowych
  • Udostępnianie plików i drukarek
  • Logowanie do Domeny
  • Firewall i inne zabezpieczenia

Dodatkowo został uzupełniony i poprawiony opis różnych programów w działach dotyczących Mac OS X, w szczególności w dziale Montowanie Dysków Sieciowych. Przy okazji rozbudowałem opis Montowanie Dysków Sieciowych w systemach Samba/Unix, a konkretnie Linux i BSD. W dziale Użytkownicy i uprawnienia - Samba/Unix porządnej rozbudowie uległ opis wszystkiego związanego z listami kontroli dostępu czyli POSIX ACL w systemie Linux i FreeBSD. No i jak zwykle zawsze są jakieś drobne poprawki i uzupełnienia w paru innych miejscach.

Zapraszam do lektury kolejnej wersji działu Otoczenie sieciowe. Aby zobaczyć zakres tego działu polecam zajrzenie do Szczegółowego spisu treści, nowości na czerwono. Jeśli ktoś chce prześledzić jak się zmienia ten dział to niech zajrzyj do Historii zmian.

- Mała rocznica - 15.04.2008

Dnia 15 kwietnia 2002 roku został zainstalowany system Linux na naszym serwerze, który to działa do dzisiaj. Co prawda sam sprzęt raz się spalił, innym razem spotkała go planowana wymiana ale sam system ciągle działa. Oczywiście aktualizowany ale niestety 6 lat robi swoje. Coraz więcej kłopotów stanowi administrowanie takim kawałkiem historii, coraz więcej spamu się przedziera do naszych skrzynek pocztowych. Zresztą poczta email jest ciekawym przykładem zmieniającego się Internetu w ciągu tych 6 lat. Wpierw serwer poczty nie posiadał nawet antywirusa, bo wirusy pocztowe w 2002 roku były rarytasem, następnie został zainstalowany sophos, a z czasem zaczął królować clamav. W 2002 roku nikt zbyt nie wiedział co to jest spam, obecnie 2008 roku spam to ponad 90 % emaili. Jest to taka smutna refleksja jak to się zmienił Internet w ciągu owych 6 lat działania serwera banita.pl. W każdym razie myślę że 6 lat jak na serwer stale wystawiony do Internetu to całkiem przyzwoity wiek, oddajmy cześć staruszkowi i podziękujmy m.in. silnikowi, który swego czasu ten serwer współtworzył, m.in. nadając mu nazwę własną gs ;-).

- Podwyżka abonamentu - 01.04.2008

Od kwietnia 2008 drożeje abonament za Internet z obecnych 50 zł na 70 zł. Nasza siec działa już 8 lat i od właśnie tylu lat abonament wynosił 50 zł. Nigdy, mimo zwiększającej się prędkości nie był zwiększany abonament. Niestety nadszedł czas, ze trzeba podnieść kwotę abonamentu. Mam nadzieje z następna podwyżka abonamentu, jeśli kiedyś nastąpi, nie będzie prędko.

ps. ciekawe ilu osobom ów dowcip Prima Aprilisowy podniósł ciśnienie ;-)

- Walentynki - 13.02.2008

Jak większość z was się już pewno zorientowała, mamy kolejny nowy rok, tym razem jego cyferki to 2 0 0 8. Z okazji zmiany cyferki 7 na 8 wszystkiego naj ;-). W każdym razie kto przegapił poprzednią imprezę zwaną Sylwestrem niech się nie martwi jutro są Walentynki, kolejny powód do świętowania. Proszę pamiętać, że nie wystarczy kochać Internet ale miło być również czyjąś Walentynką. Oby świadomie, z chęcią, z wzajemnością a nie przez przypadek ..., czego każdemu życzę ;-).