| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |
Firewall czyli ściana ogniowa - Mac OS X Systemy Mac OS X posiadają wbudowany filtr pakietów czyli firewall, który standardowo jest wyłączony. Zmieniło się to tylko w Mac OS X 10.4 Tiger, gdzie standardowo firewall jest włączony. Jeśli chcesz żeby z twojego Macintosha inne komputery mogły korzystać np. z twoich udostępnionych zasobów, musisz odblokować określone porty dla danych serwisów. Wyjątkiem jest Mac OS X 10.4 Tiger i Mac OS X 10.5 Leopard, które odblokowują określone porty, gdy dana usługa systemowa jest włączona. Poniżej jest krótki opis umożliwiający prawidłowe działanie w otoczeniu sieciowym (m.in. udostępnianie zasobów i przeglądanie sieci). Żeby manipulować przy ustawieniach Firewall musisz zalogować się na konto z grupy Administrator. 10.2 - Jaguar Przejdź do "System Preferences" i wybierz w "Internet & Network" opcje "Sharing", następnie wybierz zakładkę "Firewall, wtedy ujrzysz okno jak poniżej.
Zaznacz teraz w oknie "Allow" opcje "Windows File Sharing (139)", następnie możesz włączyć Firewall używając przycisku "Start". Oczywiście możesz dodać też dodatkowe otwarte porty poprzez "New...". Zauważ że w tej wersji firewalla sterujesz właściwie blokujesz tylko ruch TCP, a nie masz kontroli nad UDP, który jest cały dopuszczany. Mimo że pakiety UDP to mniejsza cześć ruchu w stosunku do TCP ale i tak nie jest to komfortowa sytuacja. 10.3 - Pantera Przejdź do "System Preferences" i wybierz w "Internet & Network" opcje "Sharing", następnie wybierz zakładkę "Firewall, wtedy ujrzysz okno jak poniżej.
Zaznacz teraz w oknie "Allow" opcje "Windows Sharing (139)", następnie możesz włączyć Firewall używając przycisku "Start". Oczywiście możesz dodać też dodatkowe otwarte porty poprzez "New...". Jeśli będziesz używał SMB bez NetBIOSu, stosowanego w Samba 3.0 oraz Windows 2000/XP/2003 warto otworzyć dodatkowy port 445/tcp. Możesz to uczynić poprzez wybranie przycisku "New..." i następnie odnaleźć zdefiniowaną regułę o nazwie "SMB (without netbios)" jak pokazano poniżej.
Zauważ że w tej wersji firewalla sterujesz właściwie blokujesz tylko ruch TCP, a nie masz kontroli nad UDP, który jest cały dopuszczany. Mimo że pakiety UDP to mniejsza cześć ruchu w stosunku do TCP ale i tak nie jest to komfortowa sytuacja. 10.4 - Tiger Przejdź do "System Preferences" i wybierz w "Internet & Network" opcje "Sharing", następnie wybierz zakładkę "Firewall, wtedy ujrzysz okno jak poniżej.
Zauważ, że w Mac OS X 10.4 firewall jest standardowo włączony i sam otwiera porty dla zdefiniowanych usług jak "Windows Sharing". Zamknąć dany port możesz tylko wyłączając dana usługę. Oczywiście możesz dodać też dodatkowe otwarte porty poprzez "New...". Jeśli będziesz używał SMB bez NetBIOSu, stosowanego w Samba 3.0 oraz Windows 2000/XP/2003 warto otworzyć dodatkowy port 445/tcp. Możesz to uczynić poprzez wybranie przycisku "New..." i następnie odnaleźć zdefiniowaną regułę o nazwie "SMB (without netbios)" jak pokazano poniżej.
W Mac OS X 10.4 doszły zaawansowane ustawienia firewalla dostępne poprzez "Advanced..." a w nich:
Zauważ że w tej wersji firewalla w końcu masz możliwość blokowania zarówno ruchu TCP jak i UDP co we wcześniejszych wersjach Mac OS X nie było możliwe za pomocą standardowych graficznych narzędzi. 10.5 - Leopard Przejdź do "System Preferences" i wybierz w "Personal" opcje "Security", następnie wybierz zakładkę "Firewall, wtedy ujrzysz okno jak poniżej.
Jakimś dziwnym trafem ktoś w Apple zadecydował, że firewall w Mac OS X - Leopard będzie standardowo wyłączony. Może nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby w poprzedniej wersji systemu czyli Mac OS X - Tiger, firewall, był standardowo włączony. Jest tak nawet jeśli Lepoard był instalowany jako aktualizacja Tigera z włączonym firewallem. W ogóle nastąpiło jakieś dziwne uwstecznienie, gdyż w wersji 10.4 (Tiger), opcje firewalla były sensownie konfigurowalne i rozbudowane na tyle aby zachować zarówno prostotę konfiguracji jak i możliwość ustawienia najpotrzebniejszych rzeczy w wygodny sposób. W Leopardzie wybrano jeszcze większą prostotę, która sprowadziła się do wyrzucenia na śmietnik wszystkich dotychczasowych opcji i powstały trzy tryby pracy firewalla. Owe trzy tryby pracy firewalla w Mac OS X - Leopard to:
W Mac OS X 10.5 opcje zaawansowane ustawień firewalla dostępnych poprzez "Advanced..." a w nich:
Podsumowując, firewall w Mac OS X - Leopard uległ silnemu uproszczeniu w stosunku do jego odpowiednika w Mac OS X - Tiger. Owe uproszczenie niestety jest w części uwstecznieniem, gdyż nie ma możliwości odblokowania na firewallu dowolnego portu TCP lub UDP. No ale pojawiła się za to możliwość odblokowywania poszczególnych programów. Gdy jakaś nowa aplikacja zostanie uruchomiona i będzie próbowała nawiązać połączenie z Internetem, powinno pojawić się okno dialogowe informujące o tym fakcje, dzięki któremu będzie można program na firewall albo zablokować albo na stałe odblokować.
sunShield Program sunShield jest darmowym firewallem, a właściwie nakładką na ipfw pozwalającym w wygodny sposób skonfigurować wiele zaawansowanych ustawień filtrowania pakietów. Generalnie prawie wszystko co oferuje ci ipfw możesz ustawić poprzez sunShield. Program jest podzielony na zakładki, gdzie pierwsza z nich "Active Rules" zawiera przegląd aktywnych reguł filtrowania. Nastepna "Create Rules" służy do tworzenia reguł filtrowania na podstawie m.in. adresów IP, portów TCP i UDP, flag TCP (syn, fin, ack, psh, rst, urg). W zakładce "Router and Preferences" ("Router 'n Pref") zawarte są ustawienia pozwalające włączyć np. usługę translacji adresów czyli NAT oraz uruchamianie sunShield przy starcie systemu. Zakładka "Advanced" pozwala na włączenie logowania oraz zarządzanie profilami ("Tamplates managmanet"), co pokazano na obrazku poniżej.
Program sunShield jest darmowy i wymaga Mac OS X 10.2 lub późniejszego. sunShield można pobrać ze strony domowej http://www.sunprotectingfactory.com/, a konkretnie z adresu http://www.sunprotectingfactory.com/sunShield/shield_news.html DenyIP Program DenyIP jest prostym ale użytecznym narzędziem. Jego podstawowa funkcja to monitorowanie wszystkich połączeń z i do naszego komputera. Owe połączenia są prezentowane na przejrzystej liście jak poniżej i na podstawie tej listy możemy jakiś adres IP zablokować przed łączeniem się z naszym komputerem. DenyIP bazuje na wbudowanym w Mac OS X filtrze ipfw i stanowi doskonałe uzupełnienie wbudowanego w system firewalla.
Program DenyIP jest darmowy i wymaga Mac OS X 10.2 lub późniejszego. DenyIP niestety nie jest już rozwijany. Jego strona domowa znikneła w otchłani Internetu, kiedyś znajdowała się pod tym adresem - http://www.ithyldin.org/ Uwagi na koniec Firewall w Mac OS X bazuje na narzędziu ipfw, znanym dobrze użytkownikom FreeBSD. To co przeczytałeś powyżej to tylko standardowe profile tego firewalla. Jeśli potrzebujesz zaawansowanej konfiguracji będziesz musiał popisać trochę regułek w Terminalu. Żeby dowiedzieć się co i jak pisać polecam lekturę poniższych artykułów:
|