| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |

Otoczenie sieciowe - Sieć SMB

utworzono: 14/03/2004 :: modyfikacja: 01/05/2008
autor: Marcin Moczkowski :: glappo (at) banita (dot) pl

Mapowanie Dysków Sieciowych - Mac OS X

To co w systemach Windows nazywa się mapowaniem dysków sieciowych to w systemach typu Samba/Unix no i oczywiście Mac OS X jest w montowaniem. Po części różnica wynika z innej nomenklatury nazewnictwa w tych systemach, a po części z innego podejścia do "problemu". W każdym razie aby w systemie Mac OS X w pełni korzystać z jakiegokolwiek dysku sieciowego w tym uruchamiać na nim pliki, należy go zamontować. A jak zamontować dysk sieciowy w Mac OS X i o ewentualnych niuansach oraz problemach traktuje poniższy opis.

Możliwości Connect To Server z Findera

W Mac OS X od wersji 10.1 (Puma) jest w Finderze "Connect to Server" czyli narzędzie do podłączania się do różnych rodzajów zasobów. Przy użyciu "Connect to Server" możesz podłączyć się do następujących rodzajów zasobów:

  • AppleShare (tylko po TCP/IP, mimo że do 10.3 włącznie można udostępniać zarówno po AppleTalk jak i TCP/IP), podłączanie odbywa się poprzez wybranie serwera z listy przeglądania lub wpisanie adresu typu "afp://"  i dalej adresu IP lub nazwy DNS.

  • WebDAV, żeby się podłączyć do serwera musisz wpisać jego adres w postaci "http://nazwa_serwera.com/katalog/"

  • NFS, żeby się podłączyć do serwera musisz wpisać jego adres w postaci "nfs://nazwa_serwera.com/katalog/". Więcej informacji nt. podłączania się do NFS w artykule: Mac OS X: Using the Finder to Mount NFS Exports - http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=25344

  • FTP, , żeby się podłączyć do serwera musisz wpisać jego adres w postaci "ftp://nazwa_serwera.com/katalog/". Jednakże za pomocą Findera uzyskasz dostęp do ftp tylko do odczytu czyli bez możliwości zapisywania na serwer. Żeby taką możliwość uzyskać musisz połączyć się na ftp za pomocą np. Safari.

  • SMB/CIFS (zwany też Microsoft Windows File Service), podłączanie odbywa się poprzez wybranie serwera z listy przeglądania lub wpisanie adresu typu "smb://nazwa_serwera/nazwa_udziału". Jeśli w nazwie są spacje należy zastąpić je znakiem specjalnym %20. Nazwa serwera może być podana jako nazwa netbiosowa lub adres IP.

Poniższy opis został podzielony na części zależne od wersji systemu (10.2 - Jaguar, 10.3 - Pantera, itd.), ale w każdym z przypadkadków montowanie zasobów SMB odbywa się praktycznie tak samo. W wersji 10.1 - Puma zasada jest podobna tyle że w oknie "Connect to Server" nie można wybrać udziałów SMB z listy przeglądania, trzeba po prostu wpisać adres.

Mapowanie Dysków Sieciowych

10.2 - Jaguar

Żeby dobrać się do zdalnego zasobu SMB musisz go zamontować. Wystarczy że w Finderze w menu "Go" wybierzesz "Connect to Server".

Pojawi się w okno "Connect to Server" gdzie możesz wybrać gdzie się chcesz połączyć lub jeśli nie widać twego celu wpisać jego adres w postaci smb://nazwa_serwera/nazwa_udziału.

Następnie ujrzysz monit łączenia się do zdalnego komputera ("Connecting To Server"), gdzie możesz wybrać zasób zdalny jaki będzie zamontowany ("SMB Mount"). Standardowo połączysz się przy użyciu konta Gość. Dlatego jeśli na liście nie ma zasobu który ciebie interesuje lub chcesz zautentyfikować się jako konkretny użytkownik posiadający konto na zdalnej maszynie wybierz opcje "Re-authenticate".

Po wybraniu opcji "Re-authenticate" lub gdy nie udostępniono konta Gość na zdalnej maszynie ujrzysz okno uwierzytelniania "SMB/CIFS Filesystem Auhentication", gdzie należy wpisać użytkownika i hasło.

Po pomyślnej autentyfikacji zasób zdalny dostanie zamontowany i będzie dostępny. Ikona podmontowanego zdalnego udziału pojawi się na pulpicie.

10.3 - Pantera/10.4 - Tiger

Żeby dobrać się do zdalnego zasobu SMB musisz go zamontować. Wystarczy że w Finderze w menu "Go" wybierzesz "Connect to Server".

Pojawi się w okno "Connect to Server" gdzie możesz wybrać gdzie się chcesz połączyć lub jeśli nie widać twego celu wpisać jego adres w postaci smb://nazwa_serwera/nazwa_udziału. Następnie ujrzysz monit łączenia się do zdalnego komputera ("Connecting To Server"), gdzie możesz wybrać zasób zdalny jaki będzie zamontowany ("SMB Mount"). Standardowo połączysz się przy użyciu konta Gość. Dlatego jeśli na liście nie ma zasobu który ciebie interesuje lub chcesz zautentyfikować się jako konkretny użytkownik posiadający konto na zdalnej maszynie wybierz opcje "Re-authenticate".

Po wybraniu opcji "Re-authenticate" lub gdy nie udostępniono konta Gość na zdalnej maszynie ujrzysz okno uwierzytelniania "SMB/CIFS Filesystem Auhentication", gdzie należy wpisać użytkownika i hasło.

Po pomyślnej autentyfikacji zasób zdalny dostanie zamontowany i będzie dostępny. Ikona podmontowanego zdalnego udziału pojawi się na pulpicie.

10.5 - Leopard

W Mac OS X - Leopard, pozornie w podmontowywaniu zasobów m.in. SMB nic się nie zmieniło w stosunku do wcześniejszych wersji Mac OS X. Żeby dobrać się do zdalnego zasobu SMB musisz go zamontować, tak jak wcześniej, w Finderze w menu "Go" wybierzesz "Connect to Server". Pojawi się w okno "Connect to Server" gdzie możesz wybrać gdzie się chcesz połączyć lub jeśli nie widać twego celu wpisać jego adres w postaci smb://nazwa_serwera/nazwa_udziału.

Następnie ujrzysz monit łączenia się do zdalnego komputera ("Connecting To Server"), gdzie możesz wybrać zasób zdalny jaki będzie zamontowany ("SMB Mount"). W Mac OS X - Leopard już na etapie łączenia ze zdalnym serwerem możesz wybrać czy chcesz się podłączyć jako Gość czy jakiś konkretny użytkownik.

Po podmontowaniu zdalnego zasobu, ukazuję się kolejna różnica Leoparda w stosunku do wcześniejszych wersji Mac OS X. Ikona podmontowanego zdalnego udziału nie pojawia się standardowo na pulpicie, jak to było choćby jeszcze w Tigerze. ABy przywrócić "tradycyjne" zachowanie Findera, wystarczy zajrzeć to jego opcji czyli "Finder Preferens" i zaznaczyć opcje "Connected servers" pod "Show those items on the Desktop".

Zamontowany zdalny zasób pojawia się standardowo w bocznej lewej zakładce "Shared" w oknie Findera, gdzie również można go odmontować.

Kolejną drobną nowością Leoparda jest czarny górny pasek, w oknie Findera podmontowanego zasobu, gdzie widnieje napis "Connected as:" i nazwa użytkownika za pomocą którego się podłączyliśmy np. Guset. Dodatkowo jeśli chcemy zmienić użytkownika przez którego podłączamy się do zdalnego serwera wystarczy użyć opcji "Connect As..." z owego czarnego paska.

Owe drobne usprawnienia Mac OS X - Leopard, niby nie są wielkie ale jednak znacząco ułatwiają korzystanie ze zdalnych serwerów.

Zapamiętywanie haseł przy użyciu Keychain

Jak zauważyłeś podczas montowania zasobów, na etapie autentyfikacji czyli gdy podajesz grupę roboczą, użytkownika i hasło, możesz zaznaczyć "Add to Keychain". Spowoduję to dodanie danych autentyfikacji do bazy haseł w twoim systemie co ułatwi ci w przyszłości montowanie zdalnych udziałów. Może się zdarzyć jednak że dane zawarte w Keychain mimo że są poprawne nie pozwolą ci uzyskać dostępu przy użyciu "Connecting To Server". Żeby rozwiązać ten problem zapoznaj się z dokumentem 107486 (ang.) Mac OS X: Cannot Connect to Windows (SMB) Server Using Password Stored in Keychain.

Automatyczne mapowanie dysków sieciowych

Żeby ułatwić sobie życie pewno będziesz czasem chciał montować automatycznie niektóre zasobny podczas logowania się na dane konto użytkownika. Możesz to uczynić na parę sposobów opisanych poniżej. Warto wiedzieć że możesz montować zdalne udostępnienia statycznie czyli są one podłączany wraz ze startem komputera i umieszczane w katalogu "/Network". Druga rodzaj montowania jest dynamiczny, wtedy zasoby są dopiero montowane gdy odwołasz się do nich np. poprzez klikniecie na ich ikonę. Umieszczane one są w katalogu "/Network/Servers/nazwa_serwera". Apple zaleca używać montować dynamicznych dla np. katalogów domowych, a statycznych np. dla katalogu "Library".

Wykorzystanie Connect to Server

Najprostszą metodą automatycznego montowania zasobów wraz ze startem systemu jest użycie Findera, a konkretnie Connect to Server. Metoda ta działa z powodzenia począwszy od Mac OS X 10.1 i polega na użyciu wbudowanym w system funkcji. Istnieją drobne różnice zależne od specyfiki konkretnej wersji systemu Max OS X.. Procedura wygląda następująco:

  • Z menu Findera wybierz Go menu, a w nim Connect to Server.

  • Wybierz lub wpisz ręcznie adres serwera (wraz z udziałem) do który chcesz się podłączyć.

  • Po wybraniu Connect, uzupełnił ewentualne dane potrzebne do autentyfikacji.

  • Po podłączeniu przejdź do System Preferences i wybierz zależnie od systemu:

    • Login dla Mac OS X 10.1

    • Login Items dla Mac OS X 10.2

    • Accounts, następnie wybierz dane konto a w nim Startup Items dla Mac OS X 10.3 i 10.4

  • Przeciągnij z okna Findera podmontowany dysk do Login Items lub Startup Items zależnie od wersji systemu.

Owa metoda jest opisana w artykule: Mac OS X: How to Automatically Connect to a Server When You Log In - http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=106729

Wykorzystanie Internet Explorer

Możesz również użyć Internet Explorer do automatycznego montowania dysków sieciowych. Jest to właściwie tego samego typu metoda jak powyższa z użyciem Connect to Server tyle że wykorzystująca Internet Explorer. W tym celu wpisz w pasku adresu  w Internet Explorer adres w stylu smb://user:haslo@serwer/udzial, następnie przeciągnij ten adres z pasku IE na Desktop. W tym momencie zostanie na Desktopie utworzony plik webloc, który pozostało tylko przeciągnąć do "Startup Items" w  danego konta użytkownika w "System Preferences" >> "System">> "Accounts" (Mac OS  X 10.3 i 10.4) lub "System Preferences" >> "Login Items" (Mac OS  X 10.1 i 10.2) .

Owa procedura jest przedstawiona obrazowo na obrazku powyżej.

NetInfo Manager

NetInfo Manager jest aplikacją okienkową do zarządzania praktycznie wszystkimi aspektami UNIXowymi wbudowanymi w system Mac OS X. Program jest obecny w Mac OS X od wersji 10.0 do 10.4 i został usunięty w Mac OS X 10.5 - Leopard.

Poprzez NetInfo Manager możesz m.in. ustawić oczywiście automatyczne mapowanie dysków sieciowych w oparciu o AFP, SMB i NFS.

  • Żeby to uczynić przejdź do folderu /Applications/Utilities i wybierz NetInfo Manager.

  • Wybierz /mounts a w nim ikonę "New+", która doda obiekt "new_directory".

  • Teraz klinkij dwa razy na owym "new_directory" i zmień wartość "name" wg. wzorca: "nazwa_serwera:/udostępnienie". Jako "nazwa_serwera" możesz podać nazwę serwera przy użyciu adresu IP lub nazwy.

  • W menu "Directory" wybierz "New Property", żeby ustawić właściwości "vfstype", która może przyjąć wartości "url" dla zasobów SMB i AFP lub "nfs" dla NFS. Oczywiście wybieramy "url" żeby montować udział SMB.

  • Teraz ustaw jedna z dwu wartości "opts" dla SMB:
    url==smb://użytkownik:hasło@nazwa_serwera/udostępnienie
    url==smb://użytkownik:hasło@grupa_robocza/nazwa_serwera/udostępnienie

  • Jeśli zasób ma być montowany dynamicznie kliknij właściwości "opts", wybierz w menu "Directory" wybierz "New Property" i nadaj jej wartość "net".

  • W menu "Directory" wybierz "New Property", żeby ustawić właściwości "dir". jeśli zasób ma być montowany dynamicznie nadaj wartość "/Network/Servers/", jeśli statycznie "/Network/udostępnienie".

  • Zapisz zmiany poprzez "Save Changes" z menu "Domain" i po restarcie komputera powinno działać automatyczne montowanie zasobów co ujrzysz zaglądając do ""/Network"

Wykorzystanie AppleScript

Do automatycznego mapowania dysków sieciowych możesz użyć skryptu wykorzystującego AppleScript i umieścić go w Startup Items:

tell application "Finder"
mount volume "smb://grupa_robocza;użytkownik:hasło@serwer/katalog"
end tell

W Mac Os X możesz uzyc jeszcze jednej metody automatycznego montowania dysków sieciowych ale tylko w oparciu o protokół AFP, zarówno po AppleTalk jak i TCP/IP. Niestety nie ma takiej możliwości dla dysków sieciowych przy wykorzystaniu SMB lub NFS. Więcej o tym zagadnieniu w artykule: Mac OS X: How to Automatically Connect to a Server When You Log In - http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=106729

Wykorzystanie Automator (od wersji 10.4 - Tiger)

W Mac OS X od wersji 10.4 - Tiger pojawiła się aplikacja do automatyzacji różnych czynności, która w sam raz podoła naszemu zadaniu w postaci automatycznego mapowania dysków sieciowych.

  • Żeby to uczynić włącz aplikacje Automator.

  • W oknie aplikacji w sekcji Library, kliknij Finder.

  • Kliknij "Get Specified Servers" i następnie przeciągnij sekcji zadań Automatora, znajdującej się po prawej.

  • Kliknij przycisk "+" w oknie "Get Specified Servers".

  • Wpisz w pasku Address scieżke do katalogu sieciowego który chcesz zamontować, np.:
     "smb://grupa_robocza;użytkownik:hasło@serwer/katalog"

  • Następnie wybierz Connect dla owego adresu.

  • Jeśli chcesz dodać więcej serwerów wystrczy powtórzyc dwa powyższe punkty.

  • Następnie wybierz "Connect to Servers" i przeciągnij poniżej "Get Specified Servers".

  • Przetestuj działanie stworzonego zadania poprzez przycisk "Run".

  • Zapisz zadanie poprzez Save As z meny File Automatora jako Workflow i Application.

  • Na koniec dodaj twoje zadanie w formie Application do Startup Items konta użytkownika.

Wykorzystanie AUTOFS (od wersji 10.4 - Tiger)

W Mac OS X od wersji 10.4 - Tiger pojawiło się narzędzie znane z systemów Unix, czyli Autofs. Służy ono do montowania automatycznego udziałów sieciowych, tj. NFS, SMB, AFS. Jest to o tyle ciekawe że przy odpowiedniej konfiguracji AUTOMOUNT, będą montowane dowolne dyski sieciowe na żądanie czyli kiedy pojawi się potrzeba. AUTOMOUNT czyli Autofs z Mac OS X jest praktycznie taki sam w konfiguracji jak jego odpowiednik w systemie Linux. Aby skonfigurować Autofs w Mac OS X do montowania dysków sieciowych SMB, wykona następujące czynności:

  • Włącz Terminal jako Administrator i utwórz w nim plik, poprzez
    pico /etc/auto.smb

  • W owym pliku wpisz następującą zawartość:
    komp -fstype=smbfs ://użytkownik:hasło@komp/katalog

  • Jeśli udział smb nie jest na hasło czyli jest ogólnodostępny wystarczy
    komp -fstype=smbfs ://komp/katalog

  • Warto zabezpieczyć dostęp do owego pliku, szczególnie jeśli są tam wpisane hasła:
    chmod 600 /etc/auto.smb

  • Teraz edytuj główny plik konfiguracyjny autofs:
    pico /etc/auto_master

  • Na końcu tego pliku dodaj wpis, wskazujący na nasz plik konfiguracyjny, całość powinna wyglądać mniej wiecej tak:
    #
    # Automounter master map
    #
    +auto_master # Use directory service
    /net -hosts -nobrowse,nosuid
    /home auto_home -nobrowse
    /Network/Servers -fstab
    /-  -static
    /Users/Resources auto.smb

Odmontowywanie dysków sieciowych

Odmontowanie dysków sieciowym w Mac OS X jest bardzo proste i możesz je wykonać na trzy sposoby:

  • Przeciągnij ikonę z pulpitu Findera podłączonego zdalnego udziału do kosza (Trash).

  • Wybierz w Finderze zmapowany dysk na zdalnym serwerze i następnie wybierz Eject <nazwa_serwera> z menu File lub Action menu.

  • Kliknij myszką przytrzymując klawisz Control (Control-click) na zmapowanym dysku i następnie wybierz Eject z menu

W wyniku tych operacji taki zmapowany dysk zostanie odmotowany.

Użycie Terminala i komendy mount

Możesz również montować zasoby w sieci przy użyciu komend wpisywanych w Terminalu. Te metody są szczególnie zlecane do kopiowania dużych plików lub do montowania udostępnień zawierających dużo plików. Montując z Terminala takie zasoby trwa to o wiele krócej niż za pomocą Findera.

  • Montowanie zdalnego udziału smb "udostępnienie":
    mount -t smbfs //user@server/udostępnienie /Volumes/katalog
    lub prościej:
    mount_smbfs //user@server/udostępnienie /Volumes/katalog

  • Odmontowanie zdalnego udziału smb:
    umount /Volumes/katalog
    czasem będziesz musiał zrobić to tak:
    sudo umount /Volumes/katalog

  • Możesz również użyć komend do kopiowania po smb bez podmontowywania zdalnych zasobów:
    komenda cp, zalecana do kopiowania tylko plików nie zawierających tzw. "forków" czyli np. pliki tekstowe, przykład użycia poniżej:
    cp    /Users/Typ/List.txt   smb://server/udzial/List.txt
    lub bardziej przydatna często:
    komenda CpMac zawarta na "Mac OS X Developers Tools CD", zalecana do kopiowania plików zawierających tzw. "forki" lub gdy nie wiesz czy dany plik je zawiera, przykład użycia poniżej:
    /Developer/Tools/CpMac    /Users/Typ/List.txt    smb://server/udzial/List.txt

Użycie plików .nsmbrc i nsmb.conf

Montowanie udziałów SMB wymaga wpisywania za każdym razem jeśli to potrzebne szeregu danych typu nazwa użytkownika, hasło, grupa robocza. Jest to nużące ale można sobie uprościć życie przy użyciu pliku .nsmbrc, który będzie zawierać te dane. Plik .nsmbrc jest standardowym plikiem przechowującym hasła dostępu dla komendy mount_smbfs, obecnej nie tylko w systemach Mac OS X ale też innych z rodziny BSD.  Utwórz w swoim katalogu domowym plik .nsmbrc o prawach dostępu na poziomie systemu plików 0600 (komenda chmod). Owe prawa dają możliwość odczytu tylko właścicielowi pliku, jest to bardzo ważne gdyż plik ten zawiera hasła dostępu do zdalnych zasobów.  Format pliku ~/.nsmbrc jest następujący:

[KOMP:USER:KATALOG]
addr=192.168.1.20
password=tajne_hasło
workgroup=WARIACI

[ARCHIWUM:GLAPPO:MP3]
addr=192.168.1.1
password=tajne_hasło
workgroup=WARIACI

W pierwszej linii w nawiasach kwadratowych masz po kolei nazwę NetBIOS komputera zdalnego KOMP, nazwę użytkownika USER oraz nazwę udziału jaki będziesz montował. W następnych liniach jest adres IP komputera KOMP, hasło dostępu dla danego użytkownika USER oraz grupa robocza WARIACI. Następnie o wolnym wierszu możesz w pliku nsmbrc dodać następną grupę.

Kolejnym ciekawym plikiem jest nsmb.conf znajdujący się standardowo w katalogu /etc. Jest to globalny plik ustawień dla żądań SMB przekazywanych z programów smbutil i mount_smbfs jak i montowań SMB Findera z Mac OS X. Możemy w tym pliku ustawić globalnie opcje dla połączeń SMB. Plik /etc/nsmb.conf może zawierać sekcje [default] gdzie definiujemy globalne parametry montowań SMB oraz trzy rodzaje sekcji zawierających spersonalizowane względem danych serwerów parametry montowań SMB. Owa personalizacja parametrów względem danych serwerów odbywa się poprzez odpowiednie nazewnictwo owych sekcji w poniższym stylu.

[SERVER]
[SERVER:USER]
[SERVER:USER:SHARE]

Oczywiście nazwę SERVER należy zastąpić nazwą danego serwera, USER zastąpić nazwą użytkownika SMB na danym serwerze, a SHARE nazwą udziału udostępnionego na danym serwerze. Owe sekcje mogą zawierać opcje typu: addr (adres serwera NetBIOS), charsets (kodowanie), workgroup (grupa robocza), password (hasło), czyli praktycznie to samo co możesz wpisać w pliku danego użytkownika .nsmbrc.

W sekcji [default] niektóre też w sekcji typu SERVER, pliku /etc/nsmb.conf możesz użyć opcji typu: nbns (adres serwera WINS), nbscope (NetBIOS scope), nbtimeout (limit czasu serwera NetBIOS), retry_count (liczba prób zanim połączenie zostanie uznane jako zerwane), workgroup (grupa robocza), minauth (minimalny protokół).

UWAGA: W Mac OS X 10.4 Tiger i nowszych istnieje nawet konieczność użycia pliku /etc/nsmb.conf jeśli posiadasz w sieci starsze serwery SMB i masz problem z połączeniem się z nimi poprzez SMB. W tym celu utwórz plik /etc/nsmb.conf, a następnie dodaj w nim poniższy wpis:

[default]
minauth=none
 

Problem ten został opisany w artykule: Mac OS X 10.4 Error -36 alert displays when connecting to a Windows server http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=301580

Programy do montowania dysków sieciowych

Czasem przydaje się jakiś program do wygodnego zażądania montowniami dysków w Mac OS X, gdy już Finder nie wystarcza. Poniżej przedstawiono propozycje kilku programów pozwalających w prosty i wygodny sposób montować i odmontować dyski SMB ale również AFP i FTP. Jako że wraz z kolejnymi wersjami Mac OS X system ten staje się coraz bardziej wygodny prosto z pudełka, idea istnienia sporej części z tych programów traci sens. Przez to jest ich tez coraz mniej oraz znikają w otchłani Internetu. No ale tutaj pozostanie ich opis choćby jako ślad jak to się kiedyś robiło.

Supinfo Share Manager i SMB Manager

Supinfo Share Manager to darmowy  program pozwalający montować i zarządzać udziałami SMB, AFP, NFS, FTP i WebDav. Jest on następcą programu SMB Manager, którego funkcjonalność ograniczała się tylko do dysków udostępnionych po SMB. Z tych powodów SMB Manager nie będzie już rozwijany. Owe programy rozwiązują on przede wszystkim główny problem że Finder nie zapamiętuje haseł w Keychain kiedy łączysz się do różnych udziałów na tym samym serwerze. Oczywiście posiada też parę innych przydatnych funkcji jak:

  • Wywoływanie programu z jakiejkolwiek aplikacji z jakiegokolwiek skrótu

  • Automatyczne łączenie się do wybranych serwerów gdy są one dostępne.

  • Dodanie się do "Startup Items" danego konta

  • Import ulubionych skrótów z Findera

  • Dodatkowo w Supinfo Share Manager doszło wyszkukiwanie

Programy działają w dwóch trybach:

  • Tryb prosty czyli Easy Mode, pokazany poniżej (odpowiednio Supinfo Share Manager i SMB Manager).

  • Tryb Edycji czyli Edit Mode, pokazany poniżej (odpowiednio Supinfo Share Manager i SMB Manager).

Programy Supinfo Share Manager i SMB Manager są darmowe i wymagają Mac OS X 10.3.0 lub nowszego. Programy można było kiedyś pobrać z ich stron domowych, których adresy są podane poniżej. Niestety gdzieś w roku 2006 znikneły w otchłani Internetu. No ale może komuś uda je się odnaleźć.

TheMounter

Główna idea programu TheMounter to montuj wszystkie dyski sieciowe jednym kliknięciem i rzeczywiście jest to możliwe w tym programie. TheMounter obsługuje montowanie i odmontowywanie dysków AFP, FTP, SMB oraz iDiski (WebDav) jeśli chcemy możemy zamontować lub odmontować zdefiniowane przez nas wszystkie dyski jednym kliknięciem.

TheMounter jest płatny ale istnieje wersja testowa posiadająca pewne ograniczenia w funkcjonalności i działająca 30 dni. Program wymaga Mac OS X 10.3 lub nowszego, powstała tylko jedna wersja programu (1.0) wydana w dniu 03.10.2004. Strona domowa producenta - http://www.puissancemac.ch/.

MountWatcher

MountWatcher jest programem służącym do montowania, zarządzania i monitorowania zasobów SMB i AFP. MountWatcher pozwala automatycznie montować zasoby oraz posiada funkcje Wake-On-LAN czyli budzenia innych komputerów w tej samej sieci Ethernet. Zaletą programu jest to że monitoruje stan zdalnych serwerów i kiedy ich zasoby są dostępne montuje je.

MountWatcher jest płatny ale istnieje wersja testowa. Program wymaga Mac OS X 10.2 lub nowszego i jego rozwój na razie przypadł na rok 2006. Można go pobrać ze strony domowej - http://www.scriptsoftware.com/mountwatcher/

AutomountMaker

AutomounMaker jest narzędziem do montowania dysków SMB , AFP i FTP, który właściwie tworzy skrypt do tego typu operacji. Ów skrypt zawierający nasze ustawienia możemy dodać np. do Startup Items" danego konta lub pozostawić na Desktopie w celu użycia w odpowiednim momencie.

AutomounMaker jest darmowy i wymaga Mac OS X 10.4 lub nowszego dla najnowszych wersji czyli 1.x. Dla starszych wersji Mac OS X, począwszy od 10.2 musisz użyć programu w starszych wersjach czyli 0.9x. Program jest ciągle rozwijany od 2003 roku i można go pobrać ze strony domowej - http://jm.marino.free.fr/index.php?switch=sw_&title=AutomountMaker.

Volume Mounter

Volume Mounter jest kolejnym programem do automatycznego montowania i odmontowywania dysków sieciowych SMB, AFP/IP, HTTP (WebDAV). Działa w dwu trybach, jako popup z rozwijanym menu oraz bardziej rozbudowanym, dodatkowo istnieje możliwość ustawienia paru opcji.

Volume Mounter jest płatny ale istnieje wersja testowa działająca 30 dni. Program działa zarówno na Mac OS X (wszystkie wersje) jak i Mac OS 9.2 (wersja 3.x). Volume Mounter jest ciągle rozwijany od 2003 roku i można go pobrać ze strony domowej - http://www.rts-software.com/macutil/vm3.asp.

Share Menu

Share Menu jest programem dzięki któremu uzyskasz szybki i łatwy dostęp do zasobów sieci SMB. Jego przewagą na Finderem w tej gestii jest to że używa pełnym nazw w sieci SMB, a nie ograniczonych do 14 znaków. Dodatkowo posiada możliwość dodania ulubionych zasobów, testowania połączeńno i oczywiście montowania zdalnych zasobów SMB. Do tego celu może użyć albo protokołu CIFS jeśli jest dostępny, SMBFS wbudowanego w Mac OS X lub implementacji SMB dostarczonej przez program DAVE, jeśli jest zainstalowany.

Share Menu jest płatny ale istnieje wersja testowa działająca 30 dni. Program działa zarówno na Mac OS X od wersji 10.2. i jego rozwój na razie przypadł na rok 2006. Program ożna go pobrać ze strony domowej - http://www.pa-software.com/product.php?prod=542FECFA.

Pozostałe przydatne programy

Mac OS X nie jest idealnym systemem wiec czasem przydadzą się w nim dodatkowe programy upraszczające korzystanie z zasobów sieci SMB. Poniżej przedstawiono najciekawsze propozycje na podstawowe bolączki Max OS X wynikłe przy współpracy z siecią SMB ale również ułatwiające korzystanie z systemu w pozostałych przypadkach.

smbMount - montowanie z przeglądarki

Program smbMount umożliwia zrobienie czegoś tak prostego że jest wręcz oczywiste dla użytkowników systemu Windows. Mianowicie dostęp do zasobów SMB z poziomu przeglądarki internetowej. Dokładnie rzecz ujmując dzięki temu programowi będziesz mógł w np. Safarii lub Firefox w pasku adresu użyć adresu w stylu smb://. Wywołanie to zostanie przekazane do Findera, który uruchomi zdarzenie "Connect to Server ...". Niby nic ale czasem jak to jest przydatne, w szczególności jak linki typu smb:// są gdzieś zagnieżdżone na stronach www.

smbMount jest darmowy i wymaga Mac OS X 10.4. Program powstał w 2007 roku i można go pobrać ze strony domowej -  http://arachnoid.googlepages.com/.

fwe:refresh - Odświeżanie zmapowanych dysków sieciowych

W Mac OS X aż dziw bierze ale w Finderze nie ma nigdzie opcji odświeżenia okna. Jest to o tyle uciążliwe że np. jeśli zmapujemy (zamontujemy) dysk sieciowy i jego zawartość się zmieni to nie ujrzymy tego gdyż folder się sam nie odświeży. Rozwiązaniem tego jest ponowne wejście do folderu lub ponowne zmapowanie (zamontowanie) dysku sieciowego. Rozwiązaniem jest użycie prostego darmowego programu dla Mac OS X 10.3 o nazwie fwe:refresh dodającego ikonę odświeżenia w pasku narzędzi Findera.

fwe:refresh jest darmowy i wymaga co najmniej Mac OS X 10.3. Program powstał w 2004 roku i można go pobrać ze strony domowej - http://www.mircoweb.de/, lub ze strony VersionTracker.

iCleaner i CleanUP SMB Mess - Czyszczenie dysków sieciowych

W Mac OS X jest tworzony automatycznie przez Finder w katalogach pliki "._*",  ".DS_Store" zawierający ustawienia katalogu czyli pozycje ikon, opcje widoku i inne wizualne bajery oraz folder kosza czyli ".Trashes". Jeśli zamontujesz katalog w sieci SMB z innego systemu niż Mac OS X, które nie korzystają tego typu plików, może być to irytujące gdyż ktoś może potraktować je jako śmieci. Dlatego warto taki zamontowany katalog z systemu np. Windows lub Linux przed odmontowaniem pod Mac OS X, poczyścić z tego typu dziwnych plików jak "._*",  ".DS_Store" oraz folderu ".Trashes". I tutaj właśnie przydają się programy typu iCleaner lub CleanUP SMB Mess służące do czyszczenia dysków i folderów z tych zbędnych w innych systemach niż Mac OS X plików.

Użycie iCleaner oraz CleanUP SMB Mess sprowadza się przeciągnięcia ikony dysku (zmapowanego) lub folderu, który chcemy wyczyścić z tego typu plików, na ikonę programu (najlepiej umieszczoną na Biurku). Wtedy zostaniemy ładnie zapytani czy wyczyścić ów dysk lub folder i po zatwierdzeniu będzie już zrobione. Oczywiście używaj iCleaner oraz CleanUP SMB Mess tylko do dysków podmotowanych z systemów innych niż Mac OS X, gdyż czyszcząc z plików "._*",  ".DS_Store", tracisz dane przydatne w Mac OS X, no ale oczywiście nie użyteczne w innych systemach.

iCleaner jest darmowy i wymaga Mac OS X 10.2.0 lub nowszego. Program można pobrać ze strony domowej - http://members.home.nl/h.goeree/boswortels/software.html.

CleanUP SMB Mess jest darmowy i wymaga Mac OS X 10.1.3 lub nowszego. Program powstał w 2002, ostania wersja jest z 2006 roku i można ją pobrać ze strony domowej - http://www.faqintosh.com/risorse/as/AS_cleansmbmess.html.

UWAGA: W Mac OS X 10.4 Tiger istnieje możliwość nie używania powyższych programów i zapobieżenia w inny sposób przed tworzeniem plików typu .DS_Store na dyskach sieciowych.. W tym celu w Terminalu wystarczy wpisać komendę jak poniżej:

defaults write com.apple.desktopservices DSDontWriteNetworkStores true

Metoda ta została opisana w artykule: Mac OS X 10.4 How to prevent .DS_Store file creation over network connectionshttp://docs.info.apple.com/article.html?artnum=301711

KopyMac - Kopiowanie bez problemów

W Mac OS X jest stworzony dla osób które kopiują pliki na systemy plików oparte na SMB oraz FAT czyli system plików w systemie DOS i Windows oraz często w odtwarzaczach MP3. Kopiując na tego typu systemy plików przy pomocy wbudowanych narzędzi Mac OS X, możesz otrzymać komunikat błędu. W Mac OS X 10.2 Jaguar ma on postać kodu błędu -50, jak pokazano na obrazku lewym poniżej. Natomiast w Mac OS X 10.3 Pantera ma on postać błędu informującego o za długiej nazwie katalogu docelowego lub użyciu w nim błędnych znaków, jak pokazano na obrazku prawym poniżej.

Jednym z rozwiązań tego irytującego problemu jest użycie programu KopyMac do kopiowania danych na takie "problematyczne" dyski. Program posiada bardzo przyjemny interfejs i użycie jego polega na przeciągnięciu i upuszczeniu folderu docelowego i źródłowego w odpowiednia pola programu, jak widać poniżej. KopyMac można uprościć i zminimalizować używając trybu Micro Mod czego efektem jest interfejs programu poniżej po prawej.

KopyMac jest darmowy i wymaga Mac OS X 10.2.0 lub nowszego. Program powstał w 2003 roku i był rozwijany do 2005 roku. Chociaż pojawiła się nawet nowa wersja KopyMac w 2008 roku. KopyMac pobrać ze strony domowej http://www.tcsn.net/mont lub z VersionTracker.

Jeśli z jakiś powodów nie masz ochoty używać programu KopyMac możesz wykorzystać CpMac. W wiersza poleceń w Mac OS X jest dostępna standardowo komenda  CpMac, nie podatna na wyżej wymieniony problem przy kopiowaniu plików. Pełny opis parametrów znajdziesz na stronach podręcznika CpMac(1), dostępnych w twoim systemie za pomocą komendy man CpMac oraz pod tym adresem http://www.hmug.org/man/1/CpMac.html.

Uwagi na koniec

  • W oknie "Connect to Server" w Mac OS X w wersjach od 10.0 do 10.1.5 nie ujrzysz na liście przeglądania serwerów udostępniających udziały po SMB. Taka możliwość jest dostępna dopiero w 10.2 i późniejszym. Oczywiście możesz wpisać adres  typu "smb://nazwa_serwera/nazwa_udziału" żeby połączyć się ze zdalnym udziałem.

  • Nie zawsze w oknie "Connect to Server" w Mac OS X ujrzysz netbiosowe nazwy komputerów zdefiniowane przez użytkowników. Przy obecności w sieci poprawnie zdefiniowanego przez administratora revDNS (odwrotny DNS), zobaczysz nazwy typu nazwa-kompa.domena.com, zamiast zdefiniowanej przez użytkownika nazwa-kompa. Problem dotyczy Mac OS X od wersji od 10.2 i późniejszych. Więcej na ten temat w artykule: Mac OS X 10.2: Expected, User-Defined Windows (SMB) Computer Name Does Not Appear in Connect to Server Dialog - http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=107085

  • Nazwa komputera z którym chcesz się połączyć może być podana również w postaci adresu IP lub nazwy DNS. Dodatkowo możesz używać poniższych składni dotyczących ścieżek dostępu:
    smb://nazwa_serwera/nazwa_udziału
    smb://grupa_robocza@nazwa_serwera/nazwa_udziału
    smb://grupa_robocza;użytkownik@nazwa_serwera/nazwa_udziału

  • Zawsze musisz podać nazwę udziału w ścieżce, jak jej nie podasz nie zostaniesz poproszony o to. Nie dotyczy to nazwy grupy roboczej oraz użytkownika.

  •  Nie możesz używać spacji w nazwach podawanych udziałów do których chcesz się podłączyć. Jeśli zawierają one spacje zamień je na znaki specjalne %20.

  • Podłączając (montując) jednocześnie dwa lub więcej udziałów SMB możesz wywołać błąd jądra systemu (kernel panic). Żeby tego uniknąć zanim podłączysz drugi udział SMB, poprzedni przeciągnij do kosza, aby go odmontować. Problem ten dotyczy tylko Mac OS X od wersji 10.1 do 10.2.8.

  • W Mac OS X 10.2 Finder nie odświeża automatycznie zawartości zamontowanych udziałów SMB, żeby go do tego zmusić możesz np. utworzyć lub skopiować katalog w tym udziale lub po prostu odmontować i ponownie zamontować zdalny dysk SMB. Oczywiście możesz użyć opisanego tutaj programu fwe:refresh.

  • Jeśli masz problem z podłączeniem się do zdalnego serwera przy pomocy "Connrct to Server" z Findera, który na pewno działa i już go wcześniej używałeś problem tkwi prawdopodobnie w zapisanych w systemie złych ustawieniach. Owe ustawienia mogły zostać przez pomyłkę zapisane lub są już nieaktualnie znajdują się w ukrytym pliku .GlobalPreferences.plist. Rozwiązaniem jest skasowanie tego pliki poprzez wpisanie w terminalu poniższej komendy:
    rm ~/Library/Preferences/.GlobalPreferences.plist

  • Mac OS X posiada serwer Samby i przez to używa SMB tylko przez TCP/IP, nie używa protokołu NetBEUI.

  • Mac OS X w wersji 10.5, posiada błąd powodujący że montowane zasoby SMB mogą być w trybie tylko do odczytu. Aby rozwiązać ten problem wystarczy zaktualizować system do wersji co najmniej 10.5.1.

Jeśli coś jeszcze jest niejasne zajrzyj do artykułu: Mac OS X 10.1 or later: How to Connect to Windows File Sharing (SMB) - http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=106471


Drukuj Dokument