| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |
Karteczki WinPopup - Windows 2000/XP/2003 Odbieranie karteczek Winpopup - Usługa Posłaniec (Messenger) W przypadku karteczek WinPopup na komputerach z systemem Windows NT/2000/XP/2003 działają one jako niezależna usługa systemowa w tle, czyli są nie niezauważalne aż do czasu gdy otrzymany jakąś wiadomość. W systemach Windows NT/2000/XP karteczki WinPopup uruchamiane automatycznie, więc problem ich odbierania jest jakby załatwiony. Usługa ta nazywa się "Posłaniec" (Messenger) i gdy ktoś do ciebie wyśle wiadomość to wyskoczy ci okienko z jej treścią jak na obrazku poniżej. UWAGA: W Windows XP wraz z Service Pack 2 oraz Windows Server 2003 standardowo usługa Posłaniec (Messenger) jest wyłączona, ze względu że to przydatne narzędzie stało się popularnie wśród spamerów. Zostało to opisane w bazie wiedzy Microsoft w artykule 330904 - Pojawia się okno usługi Posłaniec zawierające reklamę internetową. Oczywiście problem spamu poprzez usługę Posłaniec dotyczy tylko komputerów bezpośrednio podłączonych do Internetu i posiadających rzeczywisty (zewnętrzny) adres IP. Żeby uaktywnić więc wtedy usługę Posłaniec (Messenger), należy ją włączyć w sposób opisany poniżej w "Zatrzymanie/Wznowienie usługi Posłańca (Messenger)".Wysyłanie karteczek Winpopup Karteczki Winpopup możemy wysłać na dwa sposoby przy użyciu wbudowanych narzędzi systemu Windows 2000/XP. NET SEND Pierwsza metoda to użycie konsoli cmd.exe (Wiersza poleceń), a właściwie komendy NET SEND, a przykładowo powinno wyglądać to tak: net send adresat treść wiadomości Ów adresat wiadomości NET SEND to z reguły nazwa komputera w sieci SMB. Dodatkowo system Windows rejestruje standardowo również nazwę bieżącego zalogowanego użytkownika w systemie. Czyli możesz wysłać wiadomość zarówno na nazwę komputera jak i zalogowanego na nim użytkownika. Pozostałe metody użycia komendy NET SEND:
NET NAME Standardowo system Windows rejestruje do odbierania karteczek dwie nazwy. Pierwsza z nich do nazwa komputera w sieci SMB, druga to nazwa bieżącego zalogowanego użytkownika w systemie. Możesz jeszcze sam zarejestrować dodatkowe nazwy (lub je kasować) pod którymi będziesz mógł odbierać karteczki. Służy do tego komenda wiersza poleceń o nazwie NET NAME która użyta bez parametrów wyświetli bieżące zarejestrowane nazwy pod którymi możemy odbierać karteczki WinPopup. Dodatkowe opcje NET NAME:
Lista nazw na jakie można wysłać WinPopup Żeby wyświetlić listę
zarejestrowanych nazw dla WinPopup na lokalnym komputerze wystarczy użyć
komendy NET NAME. Natomiast żeby dowiedzieć się jaka jest lista
zarejestrowanych nazw dla WinPopup na zdalnym komputerze użyj komendy: Komenda NBTSTAT -A Adres_IP wyświetla zarejestrowane wszystkie rodzaje nazw na zdalnych komputerach. Posiadają one swój typ określany odpowiednimi kodami, które są przypisane do odpowiednich rodzajów usług. Dla WinPopup przypisano właśnie kod <03>. Komunikat konsoli Druga i często wygodniejsza metoda wysyłania karteczek to użycie konsoli mmc "Zarządzanie komputerem". Znajdziesz ją w "Panel sterowania" -> "Narzędzia administracyjne" -> "Zarządzanie komputerem", lub po prostu w polu uruchom wpisując "compmgmt.msc".
Następnie w "Zarządzanie komputerem" należy wybrać z menu "Akcja" -> "Wszystkie zadania" -> "Wyślij komunikat konsoli" i pojawi nam się okno do wysyłania Winpopup. Używając "Dodaj" należy wybrać komputery do których ma dotrzeć wiadomość, można używać ich nazw lub adresów IP.
Nakładki graficzne na NET SEND Jako że wysłanie wiadomości Winpopup jest niewygodne za pomocą komendy net send poniżej przegląd darmowych programów będących nakładkami na tą komendę. Programy działają po Windows NT/2000/XP/2003 i są w pełni zgodne z Winpopup czyli poprawnie wysyłają wiadomości na serwery oparte o Samba/Unix. Oczywiście możesz tez użyć innych programów do Winpopup przeznaczonych które są opisane w dziale o karteczkach w Windows 95/98/Me. Większość z nich jeśli nie wszystkie będą działać bez problemu pod systemami Windows NT/2000/XP/2003. NetSendGUI NetSendGUI jest nakładką graficzną na standardową komendę net send i został stworzony już za czasów Windows NT 4.0. Program jest darmowy, obecnie wydaje się już nie rozwijany i niestety mam problem z poprawnym kodowaniem polskich znaków. Użycie NetSendGUI jest bardzo proste, należy wybrać komputer docelowy, wpisać wiadomości wybrać "Send".
NetSendGUI jest darmowy i możesz go pobrać z jego strony domowej - http://www.nttools-online.de/. Net Message Sender Net Message Sender jest nakładką graficzną na standardową komendę net send. Program jest prosty, pozwala wysłać wiadomość do komputerów lub całej grupy poprzez wybranie ich z listy przeglądania. Dodatkowo zawiera historię wysłanych wiadomości oraz możliwość zdefiniowania podpisu (pole "From") ale mi działało tylko kiedy wpisałem nazwę własnego komputera.
Net Message Sender jest darmowy i możesz go pobrać z jego strony domowej - http://bgsoft.net/. NTSend NTSend jest nakładką graficzną na standardową komendę net send. Program pozwala wysłać wiadomość do komputerów lub całej grupy poprzez wybranie ich z listy przeglądania. Możemy również zdefiniować listę ulubionych adresatów. Dodatkowo zawiera historię wysłanych wiadomości oraz pozwala zdefiniować podpis czyli sygnaturkę. Niestety program podobnie jak NetSendGUI posiada problem z poprawnym kodowaniem polskich znaków w oknie wiadomości. Co ciekawe mimo tych "krzaczków" wiadomość dotrze poprawnie z polskimi znakami.
NTSend jest darmowy i możesz go pobrać wraz ze źródłami w Delphi 6, z jego strony domowej - http://www.ntsend.freeserve.co.uk/. QuickMessenger QuickMessenger jest nakładką graficzną na standardową komendę net send. Program pozwala wysłać wiadomość do komputerów lub całej grupy ale musimy ich niestety własnoręcznie wprowadzić. Dodatkowo pozwala zachować wybrane wiadomości oraz zdefiniować podpis czyli sygnaturkę. Niestety program podobnie jak NetSendGUI posiada problem z poprawnym kodowaniem polskich znaków w oknie wiadomości. Co ciekawe mimo tych "krzaczków" wiadomość dotrze poprawnie z polskimi znakami. Możemy również wiadomość zaszyfrować ale wtedy żeby ja odczytać nasz adresat musi też użyć QuickMessenger. Program może zastąpić usługę posłaniec jeśli tego chcemy ale co najważniejsze jest wielojęzyczny czyli możemy go np. spolszczyć.
QuickMessenger jest darmowy i możesz go pobrać z jego strony domowej - http://pages.infinit.net/mmoose/. Sender Sender jest kolejną nakładką graficzną na standardową komendę net send. Program pozwala wysłać wiadomość do komputerów których nazwy musimy niestety własnoręcznie wprowadzić. Za pomocą programu Sender możemy też odebrać wiadomości które następnie będą przechowywane. Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość automatycznego włączenia zdefiniowanego przez nas programu w przypadku odebrania wiadomości. Kolejny program który jest wielojęzyczny czyli możemy go np. spolszczyć.
Sender jest darmowy i możesz go pobrać z jego strony domowej - http://members.lycos.co.uk/codestuff/products_sender.html. Micro$oft Messenger Hack Micro$oft Messenger Hack jest niby kolejną nakładką graficzną na standardową komendę net send. Program wyróżnia się tym że pozwala zniechęcić do używania usługi Posłaniec (Messenger). Mianowicie poprzez Micro$oft Messenger Hack możesz wysyłać ta sama wiadomość ileś razy lub po prostu ja zapętlić. Dodatkowo używając metody WinPopup, możesz użyć fałszywego pola nadawcy "From".
Micro$oft Messenger Hack jest darmowy i możesz go pobrać z jego strony domowej wraz ze źródłami programu - http://sysd.org/stas/node/36. Zatrzymanie/Wznowienie usługi Posłańca (Messenger) Może się zdarzyć z różnych powodów że będziemy potrzebować zatrzymać usługę "Posłaniec" (Messenger), gdy np. jakiś maniak zacznie sam wysyłać co rusz jakieś durne wiadomości. Oczywiście jeśli mamy tą usługę wyłączoną (a jest tak standardowo w Windows XP SP2/2003) i chcemy ja włączyć postępujemy podobnie. Musimy zerknąć do Usług (Services) poprzez "Panel sterowania" -> "Narzędzia administracyjne" -> "Usługi" lub szybciej poprzez wpisane w polu "Uruchom" services.msc. Teraz w panelu "Usługi" odszukujemy serwis "Posłaniec" ("Messenger"), wybieramy go i zatrzymujemy, jak pokazano na obrazku powyżej. Lub jeśli jest wyłączona i chcemy uaktywnić usługę wybieramy "Uruchom". Jeśli chcesz na stałe wyłączyć (lub włączyć) tą usługę tzn. żeby nie startowała wraz z systemem Windows, wybierz jej "Właściwości". Tutaj w zakładce "Ogólne" w opcji "Tryb uruchomienia" wybierz "Wyłączony". od tej pory żadne wiadomości WinPopup nie dotrą do twojego komputera. Oczywiście żeby aktywować (wznowić) usługę Posłaniec (Messenger) wystarczy w opcji "Tryb uruchomienia" wybierać "Automatyczny". UWAGA: Usługa Posłaniec (Messenger) jest w zależności z NetBIOS Interface, Plug and Play, Remote Procedure Call (RPC), Workstation. Wyłączając jakoś usługę w Windows 2000/XP sprawdź zawsze zależności czyli powiązania tej usługi z innymi.Komunikaty Posłańca (Messenger) w Podglądzie Zdarzeń Jeśli z jakiś powodów chciałbyś odczytać odebrane komunikaty Posłańca (Messenger) jest to możliwe. Oczywiście jeśli używałeś do odbierania karteczek WinPopup któregoś z programów będących nakładkami na NET SEND i posiadającym możliwość archiwizacji wiadomości owe dane znajdziesz w tym programie. Komunikaty Posłańca (Messenger) są traktowane jako zdarzenie systemowe i jako takie przechowywane w Dzienniku Zdarzeń. Do odebranych wcześniej komunikatów WinPopup możesz uzyskać dostęp poprzez "Panel sterowania" >> "Narzędzia administracyjne" >> "Podgląd zdarzeń". Następnie w "Podglądzie zdarzeń" należy przejść do "System" i odnaleźć zdarzenie o typie informacyjnym, którego źródłem jest aplikacja Popup. Identyfikator zdarzenia to 26, we właściwościach zdarzenia będzie podany nadawca oraz treść wiadomości WinPopup odebrana przez nasz komputer.
Przykładowe zdarzenie zawierające wiadomość WinPopup pokazano na obrazku powyżej.
|