| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |
Programy do przeglądania sieci SMB - Samba/Unix Jako że w systemach typu Unix nie ma zintegrowanej obsługi przeglądania otoczenia sieciowego i dlatego do tych celów musisz użyć odpowiednich programów. Taka sytuacja spowodowała że postało wiele programów służących do przeglądania sieci. Są one często pisane dla konkretnego środowiska graficznego (np. dla Gnome, KDE, XFce) a nawet dla wiersza poleceń. W większości wypadków mimo tej różnorodności łączy te programy to że są one z reguły nakładkami na standardowe narzędzia pakietu Samba takie jak smbclient i smbmount. Istnieje jeszcze grupa programów bazującą na bibliotekach takich jak GnomeVFS, KIOSlave, FUSE, pozwalających w sposób przezroczysty operować na systemach plików w tym SMB. Owe rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność ze względu na wygodę użytkowania oraz implementacje w standardowych narzędziach środowisk graficznych KDE i Gnome. Poniższa listę traktuj jako szybki przegląd programów do przeglądania sieci SMB na platformy Samba/Unix. Nautilus - Gnome Nautilus jest standardowym menadżerem plików dla środowiska graficznego Gnome. Żeby zacząć przeglądanie wystarczy włączyć program z odpowiednim parametrem (nautilus : smb:///) lub po prostu w pasku adresu programu wpisać smb:///. Nautilusa praktycznie nie trzeba konfigurować w tym celu. Kolejna zaleta jest to że nie montuje zdalnych zasobów SMB, gdyż Nautilus używa własnego VFS czyli GnomeVFS. GnomeVFS jest wirtualnym systemem plików, a właściwie biblioteka pozwalającą w sposób przezroczysty uzyskać dostęp do różnych systemów plików poprzez zunifikowany interfejs. Obecnie istnieją moduły obsługujące choćby WebDAV, ftp, smb, local filesystem, gzip, bzip2, cdda i inne. Inne rozwiązania tego typu to KIOSlave oraz Fuse.
Strona domowa środowiska graficznego Gnome - http://gnome.org/. Konqueror - KDE W KDE a konkretnie w jego przeglądarce Konqueror została zaimplementowana swego czasu biblioteka KIOSlave. KIOSlave pozwala przez zwykłego użytkownika montować różne systemy plików w sposób zupełnie prosty i przezroczysty dla aplikacji. Dzęiki temu poprzez Konqueror można przeglądać zasoby SMB poprzez wpisanie w pasku adresu programu smb://. Strona domowej Konqueror - http://www.konqueror.org/ Lisa - Konqueror - KDE W KDE czyli popularnym środowisku X-Windows w użyciu jest wszechstronna przeglądarka "wszystkiego" czyli Konqueror. Z tą przeglądarka integruje się program do przeglądania sieci SMB o nazwie LISa - LAN Information Server. Konfiguracja LISa - Konqueror jest opisana w dziale Przeglądanie otoczenia sieciowego - Samba-Unix.
Strona domowa Konqueror - http://www.konqueror.org/. Projekt Lisa stał się integralną częścią środowiska graficznego KDE, dlatego tez na jego stronach znajduje się książka użytkowania tego programu pod nazwą The LISa Handbook - http://docs.kde.org/development/en/kdenetwork/lisa/index.html. Smb4K - A SMB share browser for KDE Smb4K jest przeglądarką zasobów SMB współpracującą ze środowiskiem KDE 3.x.x. Skanuje grupę roboczą, komputery oraz zasoby udostępnione a następnie montuje je, żeby można było ich używać przy użyciu np. Konqueror.
Projekt wystartował w roku 2003 i jest dalej rozwijany. Strona domowa projektu Smb4K - http://smb4k.berlios.de/. Krusader Krusader jest zaawansowanym dwu-panelowym menadżerem plików dla KDE 3.x podobnym do Midnight lub Total Commander (dawniej Windows Commander), z wieloma dodatkami. Owe dodatki to obsługa FTP, SMB, zaawansowanego modułu wyszukiwania, edytora i wiele innych. Projekt wystartował w roku 2000 od wersji 0.60 i jest dalej rozwijany. Jest on bardzo podobny do wcześniejszego projektu o podobnej nazwie i celach o nazwie Kruiser. Kruiser był menadżer plików (m.in. udostępnień SMB) dla KDE 1.1, stylizowany wyglądem na Windows 95. Jako że jedno i drugie odeszło już w niepamięć projekt nie jest już rozwijany od roku 2000 i skończył swój żywot na wersji 0.4.
Strona domowa projektu Krusader - http://krusader.sourceforge.net/. AutoScan AutoScan jest wszechstronnym programem służącym do eksploracji i zarządzania siecią stworzonym dla środowiska graficznego Gnome. Jego wszechstronność polega na możliwości skanowania zdefiniowanej przez nas sieci na różnego rodzaju usługi. Owe usługi mogą być to terminale tekstowe jak telnet lub usługi udostępniania plików jak FTP no i oczywiście SMB. Do zasobów SMB wykorzystywany a przez to potrzebny jest m.in. smbclient z pakietu Samba. Jak widać funkcjonalność pakietu AutoScan dla Gnome jest w dużej mierze podobna do pakietu Lisa dla KDE.
Projekt wystartował w roku 2004 i jest dalej rozwijany. Strona domowa projektu AutoScan - http://autoscan.free.fr/. Xfsamba/xffm-samba - XFCE Program ten jest nawigatorem sieci smb dedykowanym dla lekkiego środowiska graficznego XFCE, bazującym na GTK+. Xfsamba/xffm-samba wymaga obecności komend z pakiety Samba, ale nie używa montowania na lokalnym systemie zdalnych udostępnień. Jednakże SMB mount/unmount są wykorzystywane do rozbudowanych funkcji np. wyszukiwania na zdalnych udostępnieniach.
Projekt wystartował w roku 2001 i w roku 2003 stał sięintegralną częścią lekkiego środowiska graficznego XFCE, a konkretnie pakietu xffm (jako xffm-samba) i wraz z nim jest dalej rozwijany. Dawna strona domowa projektu Xfsamba - http://xfsamba.sourceforge.net/, obecna http://xffm.org/xffm-samba.html. Strona domowa środowiska graficznego XFCE - http://xfce.org/. pyNeighborhood Program pyNeighborhood jest następcą sławnego LinNeighborhood który przestał być rozwijany w roku 2002. Swego czasu LinNeighborhood był najpopularniejszą nakładką graficzną Samby do przeglądania sieci SMB. pyNeighborhood jest przepisaną wersją w GTK+ 2 właśnie LinNeighborhood używającego GTK+ 1.
Projekt wystartował w roku 2005. Strona domowa projektu pyNeighborhood - http://pyneighborhood.sourceforge.net/ SmbShareScan Program SmbShareScan jest narzędziem do przeglądania sieci SMB, pozwalającym przeszukiwać zasoby SMB zgromadzone w lokalnej bazie. SmbShareScan jest napisany w GTK i dzięki wielowątkowemu skanowaniu sieci działa naprawdę szybko.
Projekt wystartował w roku 2005. Strona domowa projektu SmbShareScan - http://smbsharescan.free.fr/ SMB for Fuse SMB for Fuse implementacją Fuse dls sieci SMB, Fuse jest podobnie jak GnomeVFS i KIOSlave rozwiązaniem pozwalającym montować różnorakie systemy plików w przestrzeni użytkownika czyli przez zwykłego użytkownika a konkretnie jego aplikacje. Poniżej przestawiono przeglądanie sieci SMB, które dzięki SMB for Fuse jest tak samo proste jak przeglądanie lokalnego systemu plików.
Projekt wystartował w roku 2003 i jest dalej rozwijany. Strona domowa projektu SMB for Fuse - http://www.ricardis.tudelft.nl/~vincent/fusesmb/. Strona domowa projektu Fuse http://fuse.sourceforge.net/. Simple Samba Commander Simple Samba Commander jest menadżerem sieci SMB. przystosowanym do działaniu w konsoli czyli wierszu poleceń. Nawigacja jest podobna do innych programów z serii Commander (np. MC). W SMBC możesz przeglądać sieć SMB, kopiować z niej pliki oraz ich wyszukiwać. Program do działania wymaga m.in. Samby 3.0.1 lub nowszej.
Projekt wystartował w roku 2003 i jest dalej rozwijany. Strona domowa projektu Simple Samba Commander - http://smbc.airm.net/pl/index.php. Projekty nierozwijane Poniżej są przedstawione projekty które nie są już rozwijane, a swego czasu były często bardzo popularne w użyciu. Godne uwagi są praktycznie wszystkie począwszy od LinNeighborhood swego czasu najpopularniejszej przeglądarki graficznej zasobów SMB dla Unix, poprzez Komba i Gnomba swego czasu wręcz standardowe przeglądarki SMB dla środowisk graficznych odpowiednio KDE i Gnome. Swego rodzaju cukiereczkiem jest TkSmb jeden z pierwszych powalający dzisiaj swoją prostotą i spartańskim wyglądem. LinNeighborhood LinNeighborhood był swego czasu jednym z najpopularniejszych programów z grupy nakładek na Sambę napisanym przy użyciu GTK. Program posiada wiele możliwości konfiguracyjnych i jest przyjemny w użyciu. Projekt wystartował w roku 1999 i nie jest rozwijany od roku 2002 skończywszy na wersji 0.6.5. Program obecnie posiada swojego następcę o nazwie pyNeighborhood rozwijanego od roku 2005.Strona domowa projektu LinNeighborhood - http://www.bnro.de/~schmidjo/. Komba Komba jest menadżerem sieci smb dla środowiska KDE 1.x, 2.x i zaczęto wdrażać wsparcie dla KDE 3.x. Jest to doskonały program oferujący poza możliwościami przeglądania również m.in. możliwość wysyłania karteczek. Projekt wystartował w roku 1999 i nie jest rozwijany od roku 2001 skończywszy na wersji 0.7.3. Strona domowa projektu Komba - http://komba.sourceforge.net/ Jags/Jagsmm Jags i Jagsmm są klientami sieci smb napisanym przy użyciu GTK (czyli z myślą o Gnome), używającymi standardowych narzędzi z pakietu Samba. Programy te były tworzone dla środowiska graficznego Gnome. Ostanie dostępne wersje pochodzą z roku 2002. Projekt wystartował w roku 2000 i nie jest rozwijany od roku 2003 skończywszy na wersji 0.22.1. Strona domowa projektu Jags/Jagsmm - http://jags.sourceforge.net/. xSMBrowser xSMBrowser jest napisana przy użyciu Tcl/Tk, korzysta ze standardowych narzędzi Samby. Można tego programu używać do przeglądania sieci smb w środowisku np. Gnome i KDE. Projekt wystartował w roku 1999 i nie jest rozwijany od roku 2001 skończywszy na wersji 3.4.0. Strona domowa projektu xSMBrowser - http://www.public.iastate.edu/~chadspen/xsmbrowser.html Gnomba Gnomba była kiedyś standardową przeglądarką sieci smb dla okienek zwanych Gnome. Obecnie projekt nie jest już rozwijany, gdyż ostania wersja pochodzi z roku 2000. Projekt wystartował w roku 1999 i nie jest rozwijany od roku 2000 skończywszy na wersji 0.6.2. Strona domowa projektu Gnomba - http://gnomba.sourceforge.net/. TkSmb TkSmb jest nakładką na programy z pakietu Samba, czyli zamiast pisać komendy można je wykonywać klikając.. Program był jednym z pierwszych oferujących GUI dla sieci smb. Projekt nie jest już praktycznie rozwijany, ale warto zerknąć jak to kiedyś wyglądało.
Projekt wystartował w roku 1999 i nie jest rozwijany od roku 2002 skończywszy na wersji 0.8.8. Strona domowa projektu TkSmb - http://www.rt.mipt.ru/~ivan/TkSmb/.
|