| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |
Przeglądanie otoczenia sieciowego - Windows 2000/XP/2003 Systemy Windows 2000/XP/2003 mają wbudowana obsługę przeglądania otoczenia sieciowego, wiec nie powinieneś napotkać problemów z zaglądaniem do ogólnodostępnych zasobów. Ale w pewnych wypadkach takie problemy są zarówno z przeglądaniem jak i z dostępem do katalogów a właściwe komputerów w sieci na hasło. Dlatego przeczytaj poniższe opisy tyczące serwera WINS jak i Kont SMB.
Dostęp do "Otoczenia sieciowego" w Windows 2000/XP/2003 odbywa się poprzez np. ikonę "Moje miejsce sieciowe" na Pulpicie. Standardowo w otoczeniu ujrzysz komputery które maja zainstalowane "Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks" (systemy Windows) lub uruchomiony demon Samba (systemy Unix). Nazwa komputera, grupa robocza i komentarz Żeby twój komputer zaistniał w otoczeniu sieciowym musi m.in. posiadać swoją nazwę, przypisanie do grupy roboczej oraz ewentualny komentarz, który nie jest wymagany. Standardowo nazwa komputera jest generowana automatycznie i często jest to jakiś dziwoląg i choćby z tego powodu warto ja zmienić na taka która nam odpowiada. W tym celu przejdź do "Panel Sterowania" >> "System" i wybierz zakładkę "Nazwa komputera", w której możesz ustawić:
net config server /srvcomment:"komentarz" Co prawda wpisanie komentarza poprzez okno "Opis komputera" lub powyższą komendę nie pozwoli nam na wpisanie więcej niż 48 znaków ale możemy wpisać więcej znaków poprzez rejestr w kluczu: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CCS\Service\LanmanServer\Parameters Problem z owymi 48 znakami jest opisany w bazie wiedzy Microsoft pod numerem 231312 - Computer Name Missing in the Browsing List When Server Comment More Than 48 Characters.
Po potwierdzeniu wszystkich zmian musisz dokonać restartu systemu (wymagany po zmianie nazwy komputera bądź grupy roboczej). Ukrycie własnego komputera w otoczeniu sieciowym Jeśli nie chcesz być widoczny poprzez otoczenie sieciowe masz do wyboru w Windows 2000/XP/2003 trzy metody:
Pamiętaj że po zastosowaniu którejkolwiek z powyższych trzech metod możesz być jeszcze przez pewien czas widoczny w otoczeniu sieciowym zanim serwer Archiwum (w naszej sieci jest to Główna Przeglądarka) nie odświeży sobie listy dostępnych komputerów. Rozwiązywanie problemów z przeglądaniem Problem z przeglądaniem Otoczenia Sieciowego Problem ten pojawia się często w Windows 2000/XP/2003 i wynika że systemy te próbują tworzyć lokalna listę komputerów, co powoduje zakłócenia w przeglądaniu.
Długi czas przeglądania udziałów znajdujących się na Windows 95/98/Me Kiedy Windows 2000/XP/2003 próbuje przeglądać udziały na komputerze z Windows 95/98/Me, sprawdza również zaplanowane zadania oraz drukarki, które są włączone na komputerze. Wyłączenie tego sprawdzania przyspieszy przeglądanie udziałów.
Automatycznie wyszukuj foldery sieciowe i drukarki W Windows 2000/XP/2003 w folderze "Moje miejsce sieciowe" po pewnym czasie pojawiają się skróty do folderów w naszej sieci. Możesz to wyłączyć odznaczając funkcje "Automatycznie wyszukuj foldery sieciowe i drukarki" poprzez "Panel sterowania" >> "Opcje Folderów" zakładka "Widok".
Powyższe możesz tez zrobić poprzez rejestr systemu w kluczu: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced Utwórz tutaj wartość DWORD (REG_DWORD) o nazwie NoNetCrawling i nadaj jej wartość 1, żeby wyłączyć wyszukiwanie lub 0 (zero) żeby ponownie włączyć ta cechę. Wyłączenie dodawania udostępnień w "Moje miejsce sieciowe" w Windows XP Windows XP Home i Professional automatycznie dodaje skróty w "Moje miejsce sieciowe" do udostępnień które odwiedziliśmy w naszej sieci. Może wydawać się to wygodne ale również irytujące jeśli tych skrótów nagromadzi się mnóstwo. Żeby wyłączyć tą cechę systemu czyli automatyczne dodawanie skrótów do udostępnień w "Moje miejsce sieciowe" przejdź w rejestrze do odpowiedniego klucza:
Utwórz tutaj wartość DWORD (REG_DWORD) o nazwie NoRecentDocsNetHood i nadaj jej wartość 1, żeby wyłączyć wyszukiwanie lub 0 (zero) żeby ponownie włączyć ta cechę. Ukrycie komputerów w "Moje miejsce sieciowe" W Windows 2000/XP/2003 możesz ukryć komputery w sieci LAN czyli znajdujące się w "Moje miejsce sieciowe". Dzięki temu nie będzie możliwości przeglądania z tego czyli twojego komputera listy komputerów w sieci lokalnej. Żeby wyłączyć tą cechę systemu czyli brak możliwości przeglądania listy komputerów w "Moje miejsce sieciowe" przejdź w rejestrze do odpowiedniego klucza:
Utwórz tutaj wartość DWORD (REG_DWORD) o nazwie NoComputersNearMe i nadaj jej wartość 0 (zero), żeby wyłączyć restrykcje czyli aby była możliwość przeglądania listy komputerów lub 1 żeby ponownie włączyć blokadę przeglądania listy komputerów. Własne skróty w folderze "Moje miejsce sieciowe" Możesz też utworzyć własne skróty w folderze "Moje miejsce sieciowe" do różnych miejsc w sieci ale i też na własnym dysku. Do tego celu służy ukryty katalog "NetHood" - otoczenie sieciowe plików oraz "PrintHood" - otoczenie sieciowe drukarek. Teraz wystarczy że w katalogu "NetHood" utworzysz np. skrót do jakiegoś folderu i będzie on widoczny w "Moje miejsce sieciowe". Katalogi "NetHood" i "PrintHood" znajdują się w \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\systemprofile\, gdzie są to ustawienia globalne profili nowotworzonych użytkowników. Katalogi "NetHood" i "PrintHood" dla poszczególnych istniejących użytkowników w systemie znajdują się w \Documents and Settings\UŻYTKOWNIK\. NetBIOSSystem NetBIOS odpowiada za działanie tego z wiążemy z pojęciem otoczenia sieciowego czyli m.in. jego przeglądanie i udostępnianie. System NetBIOS musi posiadać tzw. transport czyli protokół dzięki któremu będzie transportowany w sieci. Może być to choćby IPX/SPX lub NetBEUI ale współcześnie najpopularniejszy do tych celów jest TCP/IP, który należy stosować. Standardowo w Windows 2000/XP/2003 jest zaznaczona opcja używania ustawień NetBIOS z serwera DHCP (serwer automatycznego przydzielania adresów m.in. IP) ale nie zawsze może on być prawidłowo skonfigurowany dlatego warto włączyć ręcznie system NetBIOS poprzez TCP/IP. Jeśli nie będzie on włączony możesz napotkać komunikat przy próbie wejścia do danej grupy roboczej (tutaj "WARIACI") typu: "WARIACI nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego." Żeby włączyć system NetBIOS poprzez TCP/IP:
Powyższe problemy są opisane również w bazie wiedzy pod numerem 318030 - Brak dostępu do udostępnianych plików i folderów oraz możliwości przeglądania komputerów w grupie roboczej. Serwer WINSJeśli problemy z przeglądaniem otoczenia sieciowego (nie działa w ogóle lub działa za wolno) skonfiguruj sobie serwer WINS odpowiedzialny za z przeglądanie sieci SMB. Serwer WINS odpowiada za gromadzenie informacji o komputerach w sieci i usługach jakie one oferują. Owe informacje są gromadzone dzięki komputerom które korzystają z WINS, a następnie WINS udostępnia te informacje a w szczególności listę komputerów dostępnych w sieci. Taki zcentralizowany układ przyspiesza przeglądanie otoczenia sieciowego oraz redukuje ruch w sieci związany z przeglądaniem sieci. Z tych powodów zalecane jest ustawienie serwera WINS zawsze jak tylko jest to możliwe czyli jeśli taki serwer istnieje w sieci.
Plik LMHOSTS Kolejną metoda na rozwiązanie problemów z przeglądaniem sieci jest utworzenie pliku LMHOSTS w katalogu Windows. Zadaniem tego pliku jest "tłumaczenie" nazw netbiosowych komputerów na ich adresy IP. Wystarczy teraz, ze spiszesz wszystkie IP w sieci LAN i nazwy komputerów w rozumieniu Windows (czyli netbiosowe) i wpiszesz to w ten plik czyli LMHOSTS. Ale biada jak cos się zmieni - wtedy na swojej maszynce trzeba te zmiany poprawiać. Wpisy w pliku LMHOSTS dla naszej sieci może wyglądać tak:
Pierwsza linia znaczy że komputer ARCHIWUM posiada adres IP 192.168.1.1 i jest kontrolerem domeny NT WARIACI. W drogiej linii jest już tylko definicja "zwykłego" komputera i tak wpisy można mnożyć. Normalnie w Windows tego pliku nie ma - jest tylko przykład w pliku lmhosts.sam znajdujący się w folderze C:\WINDOWS\system32\drivers\etc gdzie należy umieścić właśnie plik LMHOSTS . Konto SMBW Windows 2000/XP/2003 nie logujesz się do sieci Microsoft Networks z hasłem już podczas startu systemu, tylko dopiero kiedy tego potrzebujesz. Wynika stad że bez resetowania systemu możesz wejść po kolei (ale nie jednocześnie) na parę kont SMB na komputerze który udostępnia ci zasoby (czyli np. do Archiwum) co w Windows 95/98/Me nie było możliwe. Zauważ że domyślnie Windows 2000/XP/2003 będzie korzystał z udostępnionych zasobów poprzez konto "Gość" chyba że zdalny komputer wymusi korzystanie z konta konkretnego użytkownika lub będziesz używał logowania do domeny NT. Gdy Windows 2000/XP/2003 nie loguje się na konto Gość na zdalnej maszynie będzie próbował się uwierzytelnić wpierw przy pomocy loginu i hasła jakiego użyłeś przy logowaniu lokalnie do systemu.
UWAGA: Zaznaczając w oknie logowania opcje "Zapamiętaj moje hasło" jak łatwo się domyślić system zapamięta hasło ale tylko wtedy gdy używasz Windows 2000/XP Professional lub 2000/2003 Server. Jeśli używasz Windows XP Home mimo zaznaczenia tej opcji system nie będzie pamiętał hasła. Dlatego za każdym razem będzie się pojawiał ten monit o wpisanie użytkownika i hasła, za wyjątkiem sytuacji gdy zasób jest udostępniony dla użytkownika takiego jaki jest zalogowany na XP Home (wyjątek ten też tyczy Windows 2000/XP Professional i 2000/2003 Server). NET VIEWW wierszu poleceń możesz przeglądać sieć dzięki komendzie NET VIEW. Użycie jej bez parametrów wyświetli listę komputerów dostępnych w sieci SMB wraz z podanymi przy nich ewentualnymi komentarzami. Wywołanie komendy poprzez: NET VIEW \\NAZWA_KOMPUTERA - Wyświetli listę dostępnych zasobów na owym komputerze.
NetworkAltNetworkAlt jest wtyczką do programu Total Commander (strona domowa - http://www.ghisler.com/) pozwalającą na przeglądanie sieci SMB z poziomu tego programu. Niby nic niezwykłego ale owe przeglądanie sieci SMB przy użyciu wtyczki NetworkAlt pozwala zobaczyć ukryte udziały (np. C$, ADMIN$, shara$, wara$) na komputerach w sieci. Oczywiście możesz również dokonywać operacji na plikach i katalogach. Dodatkowo można wyświetlić szczegółowe informacje o zdalnym komputerze w sieci. Poniżej pokazano przykład działania wtyczki NetworkAlt w programie Total Commander.
NetworkAlt jest darmową wtyczką i można ją pobrać z tej strony http://www.totalcmd.net/plugring/NetworkAlt.html lub tej http://www.totalcmd.pl/download/wfx/net/gorbush.narod.ru/. |