Nowości z życia sieci - Archiwum z roku 2004 - I półrocze

- Znowu coś nabazgrałem o SMB - 14.06.2004

Znowu coś nabazgrałem o SMB czyli popularnym otoczeniu sieciowym, tym razem  rozbudowałem głównie opis dla Samba/Unix. Co doszło lub zostało poprawione tudzież rozbudowane dla Samba/Unix:

  • Logowanie do Domeny  - porządnie rozbudowany opis całej konfiguracji wraz z PAM i Winbind
  • Domeny NT - Opis Cech i Konfiguracja Samby jako PDC a konkretnie rozbudowany opis jak zrobić  z Samby 2.2/3.0 Podstawowy Kontroler Domeny NT (PDC)
  • Udostępnianie plików i drukarek - doszedł opis programu Take a Joint
  • Programy do przeglądania sieci SMB - doszedł opis programu Simple Samba Commander
  • Firewall czyli ściana ogniowa - Linux - doszedł opis programu FireStarter

Jak zwykle zalecane zajrzenie do Szczegółowego spisu treści, nowości na czerwono.

- Serwery TeamSpeak Banita - 06.06.2004

Od ponad półtora roku działa Serwer Rozmów Głosowych TeamSpeak Banita.pl i z tego co widać codziennie wieczorem cieszy się popularnością wśród użytkowników Internetu. Dla tych co nie wiedzą co to TeamSpeak polecam lekturę TeamSpeak - Rozmowy głosowe.

Jako że w godzinach szczytu korzystanie z serwera TeamSpeak banita.pl może nie być zbyt komfortowe ze względu na obciążenie jakie powoduje ze względu na swą popularność zostały właśnie uruchomione dwa dodatkowe serwery. Serwery te działają na zasadzie że Banita 1 (TS1) to serwer główny, Banita 2 (TS2) i Banita 3 (TS3) to serwery "lustrzane" czyli kopiujące z serwera głównego zarejestrowane pokoje i prawa dostępu. Synchronizacja TS2 i TS3 z TS1 następuje raz na dobę w nocy. Czyli jak masz zarejestrowany pokój na Banita 1 (TS1) to następnego dnia będzie on też na TS2 i TS3 i tam też będziesz mógł z niego korzystać. Niestety nie ma obecnie połączenia "na żywo" miedzy tymi serwerami m.in. do łączenia rozmów odbywających się na różnych serwerach.

Lista Serwerów Rozmów Głosowych TeamSpeak Banita.pl

- Szczypta nowości na stronie - 16.05.2004

Naskrobałem szczyptę tekstów na stronie coby nudo zbyt nie było ;-). Nowości w dziale Otoczenie sieciowe - Sieć SMB. Rozbudowano głownie opis dla Mac OS X ale nie tylko. Co doszło lub zostało poprawione:

  • Przeglądanie Otoczenia Sieciowego - Mac Os X opis Directory Access oraz drobne dodatki dla Windows
  • Mapowanie Dysków Sieciowych - dla Mac Os X porządnie rozbudowany dział oraz drobne dodatki dla Windows
  • Udostępnianie plików i drukarek - poprawki i drobne dodatki
  • Automatyczne logowanie do sieci i domeny NT - Rozbudowany porządnie dział o zabawy z rejestrem Windows
  • Profile mobilne (wędrujące) w systemach Windows - Rozbudowany porządnie dział o zabawy z rejestrem Windows

Plus parę poprawek w innych miejscach. Jak zwykle zalecane zajrzenie do Szczegółowego spisu treści, nowości na czerwono.

Przy okazji uaktualniłem rozkład jazdy autobusów MPK z Olsztyna, a konkretnie linii numer 2, której rozkładzik się zmienił od maja.

- 4 roczek od początku świata wg. banity - 04.05.2004

Nasza sieć ASK Zatorze - banita.pl ma już 4 lata, więc trochę na tym ziemskim padole już jest, trzeba to jakoś uczcić, więc chyba będzie tak jak w zeszłym roku, czyli:

W MAJU INTERNET JEST ZA DARMO DLA WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW ASK ZATORZE Z OKAZJI 4-LECIA SIECI.

Jest to obarczone jednym warunkiem. Osoby zalegające z abonamentem skorzystają z tej "promocji" jeśli do 7 maja (najbliższy piątek) włącznie uregulują wszystkie zaległości. Jeśli tego nie uczynią zostaną znów wycięte, a ponowne włączenie do sieci zgodnie z regulaminem (punkt. 9.3).

Oczywiście te osoby co zapłaciły już za maj, niech nie obawiają się o swoje pieniążki, admin raczej ;-) ich nie sprzeniewierzy, kasa ta zostanie uznana jako płatność za czerwiec.

Jako że MAJ JEST NAJPIĘKNIEJSZYM MIESIĄCEM, polecam ta kasę przeznaczyć na dobry początek wydatków dla swoich kobiet tj., dziewczyn, żon i kochanek. W końcu maj jest tylko raz w roku ;-).

Teraz trochę o historii sieci ASK Zatorze - banita.pl. Nasza sieć ruszyła dokładnie 1 maja 2000 roku. O czasach starożytnych naszej sieci można oczywiście przeczytać w Historii Sieci klimat tamtych dni jest zawarty w tekście "Gdy nie masz sieci - mini faq". Natomiast w ciągu ostatniego roku też były zmiany. Przede wszystkim do naszej sieci podłączyły się bloki za Górka Jasia tj. Jagiellońska 58 A/B/C no i paru userów w pozostałych rejonach sieci.

ps. Witamy w Europie, oby było jeszcze lepiej ;->

- Kolejne opisy o sieci SMB - 18.04.2004

Różne dodatki w różnych podstronach działu Otoczenie sieciowe - Sieć SMB , a konkretnie doszło m.in.: Mapowanie Dysków Sieciowych - Windows 2000/XP/2003, głownie podtrzymywanie połączeń, Internacjonalizacja Samby czyli polskie znaki, Zarządzanie zasobami udostępnionymi - dodatkowe programy dla Windows, doszedł opis m.in. nowych programów (Friendly Net Watcher, ShareWatch, Sharemon), przy okazji został ten dział wydzielony, Karteczki WinPopup - Windows 2000/XP/2003, Nakładki graficzne na net send (Net Message Sender, NTSend, QuickMessenger), Logowanie do Domeny, rozbudowany opis dla Windows 95/98/Me, Windows 2000/XP/2003 oraz Samba/Unix pod kątem Samby 3.0 (jako klient AD), Firewall czyli ściana ogniowa - opis dla Linux, Samba Server Configuration Tool - Samba/Unix w Programach wspomagających udostępnianie.

Jak zwykle zalecane zajrzenie do Szczegółowego spisu treści, nowości na czerwono

- banita.net w prezencie  - 10.04.2004

Od dziś działa domena banita.net jako dodatkowy adres naszego serwera czyli banita.pl. Czyli możemy wchodzić na tą stronę wpisując adres w przeglądarce internetowej banita.net, również skrzynki pocztowe będą działać jako @banita.net obok obecnych @banita.pl. Czyli można używać obu adresów i tak trafi się w to samo miejsce na stronie lub przypadku email trafi on do właściwego adresata.

Wszystko to za sprawą ziomka o ksywie Workus, który sprezentował tą domenę czyli wielkie thx dla niego od banito-ludków ;->.

A przy okazji życzę wszystkim co to czytają Zajęczych i Jajecznych Świąt Wielkiej Nocy oraz Mokrego Dyngusa.

- Wraca niebieska banita ;->  - 06.04.2004

Osoby które przeżyły stres psychiczny, że "coś" zepsuło się w ich super monitorach widząc zieloną banitę oraz ci, których dobry smak tzw. gust został poważnie naruszony, pewno się ucieszą że strona wróciła do normalnych stonowanych, ukochanych barw czyli do NIEBIESKIEGO.

Co prawda pojawiły się propozycje żeby zmieniać kolor strony zależnie np. od pory roku (od pory dnia to już przegięcie). W każdym razie póki co pozostaje nam oglądać ten wstrętny niebieski oraz zerkać na zzieleniałą banitę zachowana w postaci zrzutu ekranu.

>>> ZZIELENIAŁA BANITA <<<

Tyle bezsensownego njusa no i "zielonym do góry" ;-).

- Firewalle i takie tam ;-) - 29.03.2004

Nie wiem już sam dlaczego czasem coś naskrobie na ta stronę szczególnie do działu Otoczenie sieciowe - Sieć SMB. Ten dział trochę się rozrósł i sam się już w nim gubię.

Obecnie doszedł opis Firewall i inne zabezpieczenia, a w nim opis na dobry początek zapory połączenia internetowego (ICF) w Windows XP/XP SP1/2003 oraz zapowiedź zmian w Windows XP SP2 oraz firewall w Mac OS X. Oczywiście opisy w kontekście jak pogodzić firewall z otoczeniem sieciowym. Dodatkowo rozbudowany został opis Montowanie Dysków Sieciowych - opis dla Mac OS X  oraz Udostępnianie plików i drukarek - opis dla Mac OS X (naprawdę śliczny jest Mac OS X). No i jest w końcu Historia zmian, a myślę że ten dział ma już swoja "historię".

Żeby ogarnąć całość działu Otoczenie sieciowe jak zwykle polecam Szczegółowy spis treści, nowości na czerwono.

- Mac OS X w sieci SMB - 14.03.2004

Jak to  bywa siądę czasem i coś tam napisze nowego na stronę Banity. Tym razem wybór padł na system Mac OS X. Jako że te cudo działa tylko na komputerach firmy Apple należą się wpierw podziękowania dla Burego za udostępnienie sprzętu do zabawy i za cierpliwość ;-). Tyle tytułem wstępu teraz najważniejsze

Mac OS X jest systemem na komputery Macintosh, sam system opary jest na FreeBSD, przeportowanym na PowerPPC jako Darwin plus super interfejs graficzny Aqua. W Mac OS X pojawiła się chyba pierwszy raz prosta możliwość integracji z sieciami SMB czyli popularnym otoczeniem sieciowym, dzięki uniksowym korzeniom systemu. Opis zacząłem od Konfiguracji TCP/IP, no a w dziale Otoczenie sieciowe mamy opis  Przeglądanie otoczenia sieciowego, Mapowanie Dysków Sieciowych, Udostępnianie plików i drukarek, Zarządzanie zasobami udostępnionymi, Karteczki WinPopup.

Opis został opracowany dla Mac OS X w wersji 10.2 Jaguar oraz 10.3 Panter z uwzględnieniem standardowych narzędzi jakie oferują te systemy oraz paru dodatkowych jak m.in. darmowego Samba Sharing Package (SSP), SMB Browse, MacXPop, xSMB oraz zostały nadmienione możliwości płatnych programów Dave (wspiera również Mac OS 8.6-9.2x) i ADmitMac, oba firmy Thursby Software. Jako że Mac OS X od wersji 10.2 zawiera pakiet Samba i większość powyższych programów to po prostu nakładki graficzne do konfiguracji tego pakietu nie powtarzałem już opisów bardziej szczegółowych Samby. Jest to pierwsza wersja opisu dla Mac OS X, może zawierać błędy oraz niedociągnięcia ale mam nadzieje że okaże się przydatna. Żeby ogarnąć całość działu Otoczenie sieciowe polecam Szczegółowy spis treści, nowości na czerwono.

- THX od Jurka O. - 29.02.2004

Na moją skrzynkę o dziwno nie e-mail tylko taką tradycyjna obsługiwaną przez Pocztę Polską, zamontowana na klatce .... już łapiecie że są też inne skrzynki nie tylko email ?;-) ... przyszedł list z podziękowaniami od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co prawda widnieje tam moje nazwisko jako adresata, (wynika to z tego że konto z którego poszła kasa jest na mnie) ale jest to adresowane właściwie do ludzi z naszej sieci. Mam nadzieje że miło się nam zrobiło że Jurek Owsiak przysłał nam podziękowania za nasz sieciowy wkład w WOŚP.

Zeskanowane podziękowania można obejrzeć poniżej:

>>> PODZIĘKOWANIA OD WOŚP 2004 <<<

- Turniej piłki nożnej między ASK - 21.02.2004

Abdejt: Zdjęcia z turnieju dostępne tutaj >> FOTY <<. thx Gregus. Potem może dostukam jeszcze opis ;-).

Dziś o godzinie 17 na hali liceum katolickiego na ul. Bałtyckiej odbędzie się turniej w piłce nożnej miedzy największymi olsztyńskimi sieciami amatorskimi (ASK). Udział biorą ludki z Betonnet, Hamburglan, MS Piorunek no i nasza sieć czyli ASK Zatorze vel Banita. Turniej będzie się odbywać metodą każdy z każdym w drużynach po czterech sieciowców, nasza drużyna będzie grać w niebieskich strojach (że niby od koloru strony). Gorąco zapraszamy wszystkich kibiców dobrej zabawy na ten turniej szczególnie jakieś fajowe "czyliderki" ;-). Zaznaczam że ten turniej nie będzie rozgrywany na komputerach (tyczy to pytania o wersje gry FIFA na turniej) , będziemy biegać za "prawdziwą" piłką. Poniżej tajna rozmowa która się "nigdy nie odbyła" (personalia utajnione) na zachętę dla naszej reprezentacji ;-).

XXX (1-02-2004 21:52)
tylko zadyszki na turnieju nie złap
YYY(1-02-2004 21:53)
spokojna głowa, osobiście wręczę ci puchar zwycięzców!!
XXX(1-02-2004 21:53)
nie chce nic sugerować ale jak dasz plamę to mogą wystąpić nieprzewidywane trudności techniczne z dostępem do Internetu ;-)
YYY (1-02-2004 21:53)
zdaje sobie z tego sprawę [wściekły]
XXX (1-02-2004 21:53)
oczywiście nie wiąż tych ewentualnych problemów z netem z naszą rozmowa ;-D
YYY(1-02-2004 21:54)
skąd, do głowy mi to nie przyszło
XXX (1-02-2004 21:54)
zdrowe podejście ;-D

- Windows for Workgroup 3.11 ;-) - 17.02.2004

Czasem jest tak że człowiek się dorwie do jakiegoś starszego systemu i go zacznie męczyć mimo tego że czas świetności tego systemu już dawno minął. Ja jakiś czas temu dopadłem Windows for Workgroup 3.11 czyli pierwszy (no właściwie pierwszy były WfW 3.1) system firmy Microsoft z wbudowaną standardowo obsługą sieci. Windows for Workgroup 3.11 jest systemem 16-bitowym, a dokładnie nakładką na DOS pozwalającą coś już sensownego robić z komputerem i do tego w sieci TCP/IP i SMB czyli w otoczeniu sieciowym i tego tyczy opis. Czyli mamy opis Windows for Workgroup 3.11 Konfiguracja TCP/IP, Przeglądanie otoczenia sieciowego, Mapowanie Dysków Sieciowych, Udostępnianie plików i drukarek, Zarządzanie zasobami udostępnionymi, Karteczki WinPopup, Logowanie do Domeny oraz Zmiana haseł do kont SMB. Dodatkowo parę drobnych poprawek w pozostałych działach, szczegóły na czerwono Szczegółowy spis treści.

- Usnet/News czyli grupy dyskusyjne- 18.01.2004

Wyobraź sobie globalną ogólnie dostępną gazetę która jest na bieżąco aktualizowana i której autorami są miliony osób. Ich artykuły (zwane w usnecie często postami) może czytać każdy i każdy może je pisać, które się ukazują w poszczególnych tematycznych działach (zwanych w usnecie grupami) i to zaraz po ich napisaniu. Artykuły (posty) mogą być na różne tematy zgodne z tematyką danego działu (grupy), możesz w nich pisać/czytać o jakiś wydarzeniach, o twoim hobby, podzielić się z resztą czytelników jakimś dowcipem, prosić o radę w różnych dziedzinach lub dowiedzieć się co się dzieje w twoim mieście. Tematyka grup jest tak szeroka że każdy może znaleźć coś dla siebie, a jeśli jednak dojdziesz do wniosku że brakuje ci jakiejś grupy można rozpocząć starania żeby ją założyć. Wyobraź sobie właśnie taką gazetę która każdego chyba może zainteresować ze względu na ilość działów (grup) i znajdujących się w niej artykułów i porad. UTOPIA ? ... NIE, taką właśnie "gazetą" jest Usnet czyli News lub jak to woli grupy dyskusyjne.

Jeśli zainteresował Ciebie Usnet skonfiguruj sobie czytnik News. W dziale konfiguracja pojawił się właśnie dział tyczący konfiguracji czytników: Mozilla Mail/Kurier Poczty, Opera Mial - M2, Outlook Express, Knode i Pan.

Konfiguracja UsnetNews czyli grupy dyskusyjne

- Orkiestra poraz XII raz i MY z nią- 11.01.2004

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już poraz dwunasty bijąc kolejne rekordy  w zbieranych kwotach na pomoc tym najsłabszym czyli dzieciakom. Orkiestra jest wszędzie czyli m.in. też w Internecie, główna strona  WOŚP dostępna jest tutaj www.wosp.org.pl a olsztyński sztab zadomowił się pod tym adresem www.wosp.olsztyn.pl.

Podobnie jak w zeszłym roku nasza sieć wspomogła z funduszu sieci WOŚP symbolicznymi 10 zł na głowę Internauty z banita.pl. W tym roku wyszło to 650 zł i powędrowało przelewem przez Internet na konto Wielkiej Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzieciakom się na pewno przyda.

- Nowy Rok i nowości- 04.01.2004

Mam nadzieje że nie tylko co bardziej spostrzegawczy zauważyli, że mamy Nowy Rok 2004. Z tej okazji życzę Wam wszystkiego najlepszego w życiu osobistym oraz zadowolenia z naszej sieci ;-).

Nowy Rok zaczynamy paroma nowościami na stronie, przede wszystkim zmienił się sposób Konfiguracji powiadamiania na SMS/ Gadu-Gadu/WinPopup, automatyczne odpowiedzi, przekierowanie poczty. Obecnie można już zapomnieć o spartańskiej metodzie typu konfiguracja poprzez FTP, a wykorzystać przyjemny panel w Poczta na WWW.  Dodatkowo uaktualniłem opis jak zgłaszać SPAM w oparciu o SpamCop, bo jak wiadomo mimo licznych filtrów zawsze trochę syfu się przedrze. Gorąco zachęcam do zgłaszania przypadków SPAMu. Zapraszam do krótkiego przewodnika jak zgłaszać Spam poprzez SpamCop. Zgłaszając SPAM, pomagasz go zwalczać, serwer poczty banita.pl korzysta z bazy antyspamowej m.in. serwisu SpamCop.