Nasza sieć w Gazecie Wyborczej
Od czasu do czasu zdarza się że ktoś on naszej sieci usłyszy,
czasem zdarza się że jest to nawet coś co nazywa się "media". Do
tej pory zdarzyło się już parokrotnie że gościliśmy na łamach lokalnego
olsztyńskiego wydania Gazety
Wyborczej.
[gazeta] Gazeta Wyborcza Olsztyn (OLO), wydanie olo (Olsztyn) z dnia
2003/02/19, str. 2

[gazeta] Gazeta Wyborcza Olsztyn (OLO) nr 33, wydanie olo (Olsztyn) z dnia
2003/02/08-09, str. 2
[dział] OD DRUGIEJ STRONY
[autor tekstu] KOL
[cykl] WWW.ZAJRZYJ.TU
[tytuł] Osiedlowa witryna
Olsztyńskie osiedle Zatorze ma swoją witrynę internetową. Pod adresem http://www.zatorze.prv.pl/. można przede wszystkim znaleźć aktualne informacje dotyczące najważniejszych spraw z życia dzielnicy oraz zdjęcia. Informacje, które podają autorzy strony, pochodzą głównie z olsztyńskim mediów. Są tam też linki odsyłające do najbardziej interesujących stron o Olsztynie, m.in. do strony ze starymi pocztówkami, olsztyńskiej witryny „Gazety”, czy też największej osiedlowej sieci internetowej banita.pl.
Strona, co nietrudno zauważyć, jest dopiero organizowana, ale jej autorzy zadbali o nienaganną szatę graficzną. Najważniejsze, że Zatorze jako jedna z niewielu olsztyńskich dzielnic zaistniało w globalnej sieci.
[gazeta] Gazeta Wyborcza Olsztyn (OLO) nr 145, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 2002/06/24, str. 2
[dział] OD DRUGIEJ STRONY
[autor tekstu] KOL
[tytuł] www.zajrzyj.tu
Zatorze w internecie
Masz w domu komputer, a nie posiadasz dostępu do internetu. Odwiedź witrynę http://banita.sprint.com.pl/.
Strona ta to internetowa wizytówka sieci komputerowej, obejmującej swym zasięgiem kilkanaście bloków na olsztyńskim Zatorzu. Sieć powstała dwa lata temu z inicjatywy grupy młodych ludzi, którzy chcieli mieć dostęp do internetu, ale żadnego z nich nie było stać na kosztowną instalację sieci ani comiesięczne opłaty. Teraz za całodobowy dostęp do internetu i poczty elektronicznej jej użytkownicy płacą 50 zł, czyli trzykrotnie mniej niż za przyłączenie indywidualne.
Na stronie poza opisem całego przedsięwzięcia można sprawdzić, czy nie mamy wirusów lub też skorzystać z wyszukiwarki internetowej czy rozkładu MPK. Możliwość taniego podłączenia się do sieci mają także mieszkańcy innych osiedli. W witrynie znajdują się linki sieci mieszkańców Nagórek, Jarot oraz centrum Olsztyna.
Mankamentem strony jest nie najlepsza oprawa graficzna. Strona otwiera się jednak bardzo szybko, co w przypadku surfowania po sieci jest priorytetem.
[gazeta] Gazeta Wyborcza Olsztyn (OLO) nr 86, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 2000/04/11, str. 2
[dział] GAZETA WARMII I MAZUR
[autor tekstu] PAW
[tytuł] Prywatna sieć
Pierwsza w Olsztynie prywatna sieć komputerowa z tanim dostępem do Internetu powstaje przy ul. Zamenhofa w Olsztynie.
Serwer z darmowym systemem operacyjnym Linux połączy komputery w siedmiu blokach. Złożyło się na nią 16, głównie młodych, mieszkańców Olsztyna. - To najtańszy dostęp do Internetu, jaki można sobie wyobrazić w tym kraju - mówi Marcin Moczkowski, jeden z pomysłodawców zbudowania sieci. - Płacimy za dzierżawę sztywnego łącza jednemu z olsztyńskich dostawców usług internetowych. We własnym zakresie musimy jedynie połączyć między sobą wszystkie nasze komputery.
Miesięczna opłata za całodobowy nieograniczony dostęp do Internetu wynosi ok. 50 zł. Największe tego typu prywatne sieci znajdują się na Śląsku i w Gdańsku.