| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |

Otoczenie sieciowe - Sieć SMB

utworzono: 24/06/2002 :: modyfikacja: 29/03/2003
autor: Marcin Moczkowski :: glappo (at) banita (dot) pl

Karteczki WinPopup - Windows 95/98/Me

Na komputerach z Windows 95/98/Me, żeby działał system karteczek WinPopup, a właściwie ich automatycznego odbierania musi być uruchomiony program do odbierania karteczek. Standardowo dostępny jest w raz z systemem program WinPopup, oferuje on mało możliwości stąd też często jest zamieniany na inne programy tego typu. Niestety wiele z tych programów nie obsługuje poprawnej komunikacji w standardzie Winpopup z systemami Samba/Unix. Konkretnie programy te potrafią obierać wiadomości z klientów "nie-Windowsowych" ale wysyłanie w drugą stronę już nie działa. Oczywiście poniższe programy mogą być używane nie tylko w Windows 95/98/Me ale również w Windows 2000/XP. 

Programy wpełni zgodne z WinPopup

Programy te są wpełni zgodne ze standardem WinPopup i nie posiadają problemów z wysyłaniu wiadomości m.in. na systemy Samba/Unix. Oczywiście bez problemu obsługują one komunikacje z klientami "Windowsowymi".

WinPopup

Winpopup.exe, jest standardowym programem w Windows 9x, (znajduje on się z reguły na podanej ścieżce :"C:\WINDOWS\Winpopup.exe"). Żeby uruchomić ten program wystarczy wpisać "winpopup" w menu Start w polu "Uruchom", ale jeśli chcemy używać karteczek zawsze najlepiej jest wtedy dodać WInPopup do autostartu. Niestety program nie daje się odesłać do schowka systemowego (systray). Sam program wygląda jak na obrazku poniżej.

Żeby wysłać karteczkę wystarczy wybrać ikonę koperty w programie i wpisać nazwę komputera w sieci LAN do jakiego chcemy wysłać wiadomość

LanTalk XP

Okno programu LanTalk XP jest podzielone na dwie części: w pierwszej widzimy przychodzące wiadomości, podczas gdy w drugiej wpisujemy swój tekst. LanTalk obsługuje tzw. skiny, co znaczy że można łatwo zmienić jego wygląd. Posiada wbudowaną wyszukiwarkę tekstu, która odnajdzie interesujące nas wyrażenie w otrzymanych wiadomościach. 

Program posiada m.in. polska wersje językową i jest rozpowszechniany jako shareware, strona domowa http://www.lantalk.net/

WinMessenger

Kolejny wygodny program do wysyłania wiadomości WinPopup, niestety nie posiada polskiej wersji językowej.

Program jest rozpowszechniany jako shareware, strona domowa http://www.winmessenger.com/.

RealPopup

Program wyróżnia w tekście hyperlinki, podobnie jak klient email pozwala odpowiedzieć na wiadomość nadawcy lub wszystkim osobom znajdującym się w sieci, przychodzące wiadomości sygnalizuje wybranym przez użytkownika dźwiękiem WAV lub sygnałem z systemowego głośniczka. Realpopup obsługuje dwia protokoły, swój własny czyli RealPopup oraz WinPopup. Żeby wysłać wiadomość do klientów WinPopup, należy w menu "Środowisko" -->> "Opcje" -->> "Użytkownicy i grupy", dodać dany komputer do grupy Winpopup czyli, która posiada zaznaczona opcje "Używaj protokołu WinPopup". Można tez zmienić żeby grupa "Wszyscy" posiadała wybraną opcje "Używaj protokołu WinPopup".

Program w wielu wersjach językowych m.in. polskiej, darmowy. Strona domowa: http://www.realpopup.it/

Programy niewpełni zgodne z WinPopup

Programy nie obsługujące poprawnej komunikacji w standardzie Winpopup z systemami Samba/Unix. Konkretnie programy te potrafią obierać wiadomości z klientów "nie-Windowsowych" ale wysyłanie w drugą stronę już nie działa. Oczywiście poprawnie komunikują się one z klientami "Windowsowymi" w obie strony. Jeśli w sieci posiadasz użytkowników z systemami Samba/Unix, nie powinieneś używać tych programów, ze względu na ich niekompatybilność.

NPopup

Opisany tutaj standardowy WinPopup ma mało możliwości i jedna większą wadę że nie można go odesłać np. do zasobnika systemowego (systray) czyli tam koło zegarka. Ciekawą alternatywą jest polski darmowy program NPopUp (do pobrania z działu Plikownia). Potrafi ładnie się ukrywać, w razie nadejścia wiadomości wyskakuje, jeśli jest dodany do autostartu. Można go wywołać też klawiszem F12. Sam program wygląda jak na obrazku poniżej.

Autorem programu NPopup jest Wojciech Niziński (administrator wrocławskiej sieci Spox-Net).

Fomine WinPopup

Kolejny program do wysłania karteczek WinPopup (nie posiada polskiej wersji językowej), tyle że nie obsługujący klientów na systemach Samba/Unix.

 Program jest rozpowszechniany jako shareware, strona domowa http://www.fomine.com/.

Fomine NetSend GUI

Jest to darmowy zamiennik systemowego WinPopup i programu Fomine WinPopup.

Program jest rozpowszechniany jako freeware, strona domowa http://www.fomine.com/.

Bopup Messenger

Program poza funkcjami wysyłania i odbierania wiadomości WinPopup (oczywiście nie wysyła na systemy Samba/Unix), posiada możliwość transferu plików. Niestety program nie ma polskiej wersji jezykowej

Program jest rozpowszechniany jako shareware, strona domowa http://www.blabsoft.com/.

Wysyłanie karteczek z wiersza poleceń (Tryb Ms-DOS)

Czasem przydaje opcja wysyłania karteczek z linii poleceń, cos w stylu "net send" w Windows 2000/XP lub "smbclient -M" z Samba/Unix. W Windows 9x musisz pobrać posiłkować się jakimś dodatkowym programem.

Netsend

 Program Netsend służy do wysłania karteczek WinPopup z wiersza poleceń. Możesz go pobrać ze strony domowej http://www.lantalk.net/ lub działu Plikownia. Użycie programu jest bardzo proste, przykład poniżej:

send /komputer /tekst wiadomości

Program ten nie jest zgodny wpełni ze standardem WinPopup, czyli nie wysyła wiadomości na systemy Samba/Unix. Co ciekawe opisywany wcześniej program LanTalk XP tej samej firmy, nie posiada tego problemu.

Ariolic NetSend 9x

Kolejny prosty program do wysyłania karteczek WinPopup z wiersza poleceń i również nie obsługuje klientów na systemach Samba/Unix. Żeby było ciekawiej jest to wersja shareware, można go pobrać ze strony domowej http://www.ariolic.com/. Użycie programu jest bardzo proste, chociaż inne niz. u poprzednika, przykład poniżej:

netsend komputer tekst wiadomości

Programy tylko do odbierania karteczek

Czasem przydaje się zostawienie użytkownikowi możliwości tylko odbierania karteczek WinPopup, bez możliwości ich wysyłania. Dla użytkowników systemów Windows 95/98/Me istnieje parę dodatkowych programów o takiej właśnie funkcjonalności, niestety nie udało mi się znaleźć żadnego darmowego odpowiednika Usługi Posłaniec (Messenger) znanej z systemów Windows z rodziny NT.

Ariolic PopupMe
Usługa Posłaniec (Messenger) w Windows 95/98/Me)

Program ten pracuje jako serwis w Windows 95/98/Me i pozwala odbierać wiadomości WinPopup w stylu znanym z usługi Posłaniec (Messenger) z Windows 2000/XP. Użytkownik po otrzymaniu wiadomości może tylko wybrać "OK". Program może być automatycznie uruchamiany podczas startu Windows i pracować jako serwis (usługa) czyli być zupełnie niewidoczny dla użytkownika.

Program jest rozpowszechniany jako shareware, strona domowa http://www.ariolic.com/.

LanInfo XP

Program LanInfo XP, który jest zubożony o funkcje wysyłania wiadomości w porównaniu do  LanTalk XP, czyli może je tylko odbierać. Może się wydawać to dziwne ale takie rozwiązanie tez często się przydaje.

 

Program posiada m.in. polska wersje językową, co prawda dla LanInfo XP należy wrzucić plik językowy z LanTalk XP. Program jest rozpowszechniany jako shareware, strona domowa http://www.lantalk.net/

Fomine Observer

Fomine Observer jest zubożona wersją Fomine WinPopup i służy tylko do odbierania karteczek WinPopup.

Program jest rozpowszechniany jako shareware, strona domowa http://www.fomine.com/.


Drukuj Dokument