| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |
Udostępnianie Plików i Drukarek - Mac OS XMac OS X oferuje standardowo parę różnych metod współdzielenia zasobów, stąd zależnie od potrzeb i upodobań możemy użyć:
W Mac OS X współdzielenie udostępnionych zasobów SMB odbywa się domyślnie w trybie uwierzytelniania na poziomie użytkownika. Jeśli chcemy dać komuś dostęp na hasło tworzymy użytkownika w systemie wtedy jego katalog domowy będzie udostępniony poprzez sieć SMB czyli Otoczenie sieciowe. Jest to najprostsza metoda udostępniania możliwa do osiągnięcia poprzez standardowe narzędzia systemu Mac OS X w wersjach 10.2 - Jaguar, 10.3 - Panter, 10.4 - Tiger. Żeby móc trochę zaszaleć i tworzyć dowolne udostępnienia lub jakieś zaawansowane udziały będziesz potrzebował albo oddzielnego programu typu Samba Sharing Package (SSP), SharePoints, DAVE lub wyedytować ręcznie plik konfiguracyjny Samby czyli /etc/smb.conf. Dla nie zorientowanych co tu robi Samba, Mac OS X to system z rodziny Unix więc korzysta z jego możliwości czyli tutaj Samby, a to co opisane poniżej to tylko ładne i funkcjonalne nakładki do konfigurowana tego co uniksowe czyli plików tekstowych np. Samby. Nieco odmienna sytuacja jest w Mac OS X 10.5 - Leopard, mianowicie można poprzez standardowe narzędzia dostępne w systemie, udostępnić dowolny katalog na dysku, a nie tylko domowy danego użytkownika. Dodatkowo jest możliwość szczegółowego ustawienia uprawnień do udostępnionych katalogów w tym dostępu gościnnego. Czyli większość dodatkowych narzędzi w większości przypadków idzie w odstawkę. Przygotowanie systemu10.2 - Jaguar
10.3 - Pantera
10.4 - Tiger
10.5 - Leopard
Dodawanie użytkowników i udostępnianie W Mac OS X w wersjach 10.2 - Jaguar, 10.3 - Pantera i 10.4 - Tiger, domyślnie udostępniasz tylko katalogi domowe użytkowników, którzy zostali zdefiniowani w systemie. W przypadku 10.2 czyli Jaguar o ile została im przyznana taka możliwość, w wersji 10.3 - Pantera i 10.4 - Tiger, wszyscy użytkownicy maja taka możliwość czyli współdzielenia swojego katalogu domowego w sieci SMB. W Mac OS X w wersji 10.5 - Leopard możesz w końcu udostępnić dowolny katalog na dysku, a nie tylko domowy danego użytkownika. Dodawanie użytkownika od systemu potrzebne jest też gdy tworzymy zaawansowane udziały dyskowe poprzez np. Samba Sharing Package (SSP) lub DAVE i udostępniamy jakiś katalog tylko dla danego użytkownika. 10.2 - Jaguar
UWAGA: Gdy modyfikujesz istniejące konto, po włączeniu tej opcji ujrzysz komunikat "To enable SMB support password reset is required. Do you want to reset password?". Czyli musisz zresetować hasła do konta, wybierz OK i wprowadź na nowo hasło. Cała ta zabawa z hasłem jest związana z tym że musi one być zakodowane od razu do pliku haseł SMB, co wcześniej nie było uczynione.
10.3 - Pantera
10.4 - Tiger
UWAGA: Gdy modyfikujesz istniejące konto, w Mac OS 10.3 który został zaktualizowany z wcześniejszych wersji czyli Mac OS X 10.2, będziesz musiał zresetować hasło do konta czyli wprowadzić na nowo hasło. Cała ta zabawa z hasłem jest związana z tym że musi one być zakodowane do bazy haseł SMB, innej niż w Mac OS X 10.2 lub gdy nie było w ogóle takiej bazy jak w Mac OS X 10.0 i 10.1, o jeszcze wcześniejszych nie wspominając.
UWAGA: Jeśli trzymasz katalogi domowe użytkowników na serwerze podczas logowania do systemu możesz otrzymać komunikat o niemożności zalogowania się gdyż katalogi domowe są przechowywane na serwerze AFP lub SMB. Dzieje się tak wówczas gdy już jakiś inny użytkownik na tej maszynie jest zalogowany, a przez to nie można połączyć się na kolejnego użytkownika. Rozwiązaniem jest wyłączenie opcji szybkiego przełączania użytkowników (Fast User Switching). Żeby to uczynić przejdź do System Preferences" i wybierz w "System" opcje "Accounts" i dalej "Login Options", gdzie należy odznaczyć opcje "Enable fast user switching". 10.5 - Leopard W Mac OS X w wersji 10.5 - Leopard udostępnianie plików wkracza w nowy poziom możliwości w porównaniu z wcześniejszymi wersjami systemu. Można w końcu w prosty sposób udostępniać dowolny katalog, dodawać użytkowników oraz nawet grupy w celu łatwiejszego zarządzania uprawnieniami. Dodatkowo wprowadzono dostęp gościny dla udostępnień AFP i SMB (w FTP nie ma tej opcji). Poniżej przedstawiono ową funkcjonalność oraz różne metody osiągnięcia tego samego aby pokazać różne możliwości tkwiące w Leopardzie. Dodawanie użytkowników
Udostępnianie
Standardowe udostępnienia SMB w Mac OS X - Podsumowanie Zanim przejdziesz do czytania jak można tworzyć zaawansowane udziały SMB w Mac OS X, krótkie podsumowanie tego co masz standardowo dostępne:
Standardowe udostępnienia SMB w Mac OS X - Konfiguracja Samby Mac OS X mimo swej wspaniałości nie tworzy wszystkiego od nowa ale po częstokroć korzysta już z gotowych rozwiązań. A jako że Mac OS X to po prostu system typu UNIX to nie jest niczym nadzwyczajnym przeportować na niego oprogramowanie unixowe. Tak też jest przy udostępnianiu plików dla Windows gdzie odpowiada za to oprogramowanie Samba (http://www.samba.org), które jest konfigurowane za pomocą pliku tekstowego /etc/smb.conf. 10.2 - Jaguar Standardowe pliki (m.in konfigi) Samby dla 10.2 są dostępne pod tym adresem http://www.opensource.apple.com/darwinsource/10.2/. Poniżej pokazany jest standardowa konfiguracja wraz z opisem w tym systemie, warto ja prześledzić żeby wiedzieć co dokładnie jest włączone. Wersje Samby i klientów SMB w
Mac OS X 10.2:
------ standardowy plik konfiguracyjny smb.conf dla Samby
2.2 w Mac OS X 10.2.x wraz z opisem -------- 10.3 - Pantera W Mac OS X wersji 10.3 (Pantera) możliwość udostępniania katalogu domowego posiada każdy użytkownik w sieci SMB. Standardowe pliki (m.in konfigi) Samby dla 10.3 są dostępne pod tym adresem http://www.opensource.apple.com/darwinsource/10.3/. Poniżej pokazany jest standardowa konfiguracja wraz z opisem w tym systemie, warto ja prześledzić żeby wiedzieć co dokładnie jest włączone. Wersje Samby
i klientów SMB w Mac OS X 10.3:
------ standardowy plik konfiguracyjny smb.conf dla Samby
3.0 w Mac OS X 10.3.x wraz z opisem --------
10.4 - Tiger
W Mac OS X
wersji 10.4 (Tiger) możliwość udostępniania katalogu domowego posiada
każdy użytkownik w sieci SMB. Standardowe pliki (m.in konfigi) Samby dla
10.4 są dostępne pod tym adresem
http://www.opensource.apple.com/darwinsource/10.4/. Poniżej pokazany
jest standardowa konfiguracja wraz z opisem w tym systemie, warto ja
prześledzić żeby wiedzieć co dokładnie jest włączone.
Wersje Samby i klientów SMB w Mac OS X 10.4:
------ standardowy plik konfiguracyjny smb.conf dla Samby
3.0 w Mac OS X 10.4.x wraz z opisem --------
10.5 - Leopard
W Mac OS X
wersji 10.5 (Leopard) możliwość udostępniania katalogu domowego posiada
każdy użytkownik w sieci SMB. Standardowe pliki (m.in konfigi) Samby dla
10.5 są dostępne pod tym adresem
http://www.opensource.apple.com/darwinsource/10.5/. Poniżej pokazany
jest standardowa konfiguracja wraz z opisem w tym systemie, warto ja
prześledzić żeby wiedzieć co dokładnie jest włączone.
Wersje Samby i klientów SMB w Mac OS X 10.5:
------ standardowy plik konfiguracyjny smb.conf dla Samby
3.0 w Mac OS X 10.5.x wraz z opisem -------- Dodatkowe programy Dla Mac OS X jest jeszcze parę dodatkowych programów rozszerzających możliwości głownie udostępniania plików w sieci SMB, będących m.in. graficznymi nakładkami na pakiet Samba. Są to zarówno płatne programy (wydane przez firmę Thursby Software) ale i darmowe, często nawet lepsze. Szczególnie polecam darmowy program SharePoints doskonale rozszerzający standardowe możliwości udostępniania plików poprzez SMB oraz AFP. W każdym razie polecam dalsza lekturę i wybór odpowiedniego programu dla siebie.
SWAT SWAT to darmowy
program będący bardzo popularnym narzędzie do konfiguracji Samby będące
zresztą częścią tego pakietu czyli również obecny standardowo w Mac OS X. Działa one poprzez interfejs webowy
i standardowo trzeba go uruchomić poprzez xinetd na porcie 901/tcp, gdyż
jest domyślnie wyłączony. W tym celu edytuj plik
/etc/xinetd.d/swat, gdzie musisz zmienić lub dodać opcje
oznaczone poniżej na czerwono. Po dokonaniu zmian w tym pliku zrestartuj
xinetd poprze komendę: sudo kill -HUP `cat
/var/run/xinetd.pid`
Łączymy się ze SWAT poprzez przeglądarkę, wpisując w polu adresu "http://localhost:901/". Oczywiście jeśli łączymy się ze zdalnym hostem to zamiast "localhost" użyjemy jego adresu. Wtedy koniecznie włącz obsługę połączeń szyfrowanych SSL i ów adres będzie miał postać "https://domena:10000/". Główna strona konfiguracyjna SWAT wygląda jak na obrazku poniżej.
Program SWAR został również opisany w dziale Programy wspomagające udostępnianie. SharePoints Darmowy program SharePoints to doskonałe uzupełnienie standardowych możliwości udostępnień SMB oraz AFS (AppleTalkServer) w Mac OS X. Pozwala on tworzyć w wygodny sposób dowolne udostępnienia inne niż katalogi domowe i pozwala te udziały udostępniać m.in. dla Gości oraz różnych grup użytkowników. SharePoints pozwala oczywiście zarządzać użytkownikami oraz grupami dla których udostępniamy. SharePoints działa w oparciu o obecny w Mac OS X 10.2 (Jaguar) i w Mac OS X 10.3 (Pantera) serwer Samba (SMB) oraz AppleTalkServer (AFS). Obecnie istnieją trzy odmiany programu:
UWAGA: Obecnie tj. na poczatku 2008 nie ma wersji SharePoints dla Mac OS X 10.5 - Leopard i raczej się nie zapowiada aby szybko powstała. Po pierwsze, zmiany techniczne w Leopardzie powodujące konieczność sporej przebudowy programu (brak NetInfo i znaczące zmiany w podejściu do udostępniania). Po drugie, w Mac OS X 10.5 - Leopard standardowe opcje udostępniania są tak rozbudowane, że praktycznie program SharePoints nie wiele już wnosi. Poniższy opis oparty jest o SharePoints 3.5.x dla Mac OS X 10.3.x ale wersje programu dla Mac OS X 10.2.x, 10.3.x, 10.4.x, jak widać funkcjonalnością praktycznie się nie różnią, z tym że interfejs jest dostosowany do poszczególnych systemów.
Po włączeniu SharePoints wpierw ujrzysz zakładkę "Normal Shares" (pokazano powyżej), gdzie przedstawione są i możesz dodawać zwykłe udostępnienia, czyli dowolnego katalogu na dysku. Od razu można zarządzać czy owe udostępnienie jest udziałem AFS czy SMB lub obiema naraz. Dodatkowo warto zdefiniować od razu uprawnienia do udostępnienia na poziomie systemu plików, poprzez wybranie "Show File System Properites", otwierające dodatkową zakładkę jak poniżej.
Uprawnienia na poziomie systemu plików do katalogów SharePoints ustawia tylko dla udostępnionego katalogu ale nie juz dla podkatalogów czy plików się w nim znajdujących.
Następna zakładka, jak wyżej, to "Users & Public Shares" przedstawiająca udostępniania użytkowników w postaci katalogów domowych czyli standardowych udostępnień w Mac OS X.
Kolejna zakładka "Group" (pokazano powyżej) pozwala na zarządzanie grupami użytkowników w systemie Mac OS X i dodawanie oraz kasowanie ich w zależności od potrzeb związanych z udostępnieniami. Gdy zaznaczysz opcje "Show System Users & Groups" mniej na uwadze że ujrzysz użytkowników i grupy typowo systemowe o których istnieniu mogłeś nie mieć pojęcia. Nie jest zalecane używanie ich do udostępnień.
Powyższa zakładka "AFS Properites" pozwala na zarządzanie serwerem AFS, a nie jego udziałami. Początkowe ustawienia tej zakładki są przedstawieniem tego co standardowo oferuje nam serwer AFS w Mac OS X. Możemy tutaj ustawić wiadomość powitalną, czas bezczynności powodujące rozłączenia, opcje logowania dostępu do serwera oraz opcje różne w tym ustawienia kodowania plików dla starszych klientów (Dla polskiego języka warto ustawić Roman). Jeśli wprowadziłeś w tej zakładce jakiekolwiek zmiany zatwierdź je żeby odniosły skutek poprzez przycisk "Update AppleFileServer Properites".
Zakładka "SMB Properites" pozwala na zarządzanie serwerem SMB
czyli Sambą, a nie jej udziałami z wyjątkiem udziału Home. Początkowe
ustawienia tej zakładki są przedstawieniem tego co standardowo oferuje nam
serwer SMB (Samba) w Mac OS X. Owa zakładka zawiera właściwie trzy zakładki
w sobie, gdzie główne ustawienia zawarte są w "General Properites". Możemy w
nim ustawić nazwę pod jaką się ma ukazywać nasz komputer w otoczeniu
sieciowym SMB jeśli ma być inna niż dla innych serwerów w tym AFS, grupę,
WINS Server, komentarz. Możemy też zmienić tzw. "Security Method" czyli
model zabezpieczeń dostępu do serwera i jego udziałów z standardowego "User"
czyli
zabezpieczenia na poziomie użytkownika (nowszy zalecany stosowany m.in. w Windows NT 4.0/2000/XP/2003) na "Share"
czyli
czyli
zabezpieczenia na poziomie udziału
(obecnie nie zalecany, stosowany m.in. w Windows 95/98/Me). Dodatkowo możemy
zmienić ustawienia kodowania
plików dla starszych klientów (Dla polskiego języka warto ustawić Latin 2
852 w "Code Page").
W zakładce "File Visibility" możesz ustawić opcje ukrywania określonych
rodzajów plików. Warto ustawić tutaj ukrycie tzw. macowych forków przed
klientami Windows, które nie mają pojęcia co to jest. Jak korzystać z opcji
"Hide Files" i "Veto Files" oraz co warto w je wpisać, masz opisane pod
koniec tej strony pod tytułem
"Uwagi na koniec".
W ostatniej zakładce "Home Directories" definiujesz ustawienia udostępnień
katalogów domowych użytkowników. Opcja "Shared" standardowo zaznaczona
włącza owe udostępnianie, "Browseable" włącza zasób standardowo niewidoczny
oraz "Read Only" ustawia zasób jako tylko do odczytu. Jeśli wprowadziłeś w zakładce "SMB Properites" (a właściwie w jej trzech
zakładkach) jakiekolwiek zmiany zatwierdź je żeby
odniosły skutek poprzez przycisk "Update Samba (SMB) Server Properites".
UWAGA: Jako że SharePoints to uzupełnienie standardowych możliwości
udostępnień SMB oraz AFS (AppleTalkServer) w Mac OS X, żeby korzystać z
niego ze skutkiem musisz wpierw włączyć udostępnianie odpowiednich zasobów.
Włączenie serwerów udostępnień odbywa się przez "System Preferences" >> "Sharing"
i w "Services" zaznacz "Personal File Sharing" dla udostępnień AFS (włącza
serwer AFS) oraz "Windows File Sharing" dla udostępnień SMB (włącza
serwer Samba).
Program SharePoints jest darmowy i można go pobrać ze strony
domowej projektu
http://www.hornware.com/. Samba Sharing Package (SSP) Samba Sharing Package (SSP)
pozwala tworzyć udostępnienia inne niż katalogi domowe i pozwala te
udziały udostępniać m.in. dla Gości oraz pozwalający odbierać karteczki
WinPopup. Oczywiście SSP działa w oparciu o obecny w Mac OS X 10.2
(Jaguar) serwer Samba, niestety program nie
jest kompatybilny z Mac OS X 10.3 (Pantera) i późniejszymi. Problem miedzy wersją 10.2
a 10.3 i późniejszymi polega na tym że w tej pierwszej jest Samba 2.2 a w tej drugiej
3.0. Nie będę opisywał instalacji programu Samba Sharing Package (SSP)
tylko omówię jego możliwości w wersji 2.5b3. Sam program jest
dostępny ze strony domowej projektu
http://xamba.sourceforge.net/ssp/index.shtml.
Żeby przejść do programu Samba Sharing Package (SSP) włącz
"System Preferences" i wybierz w "Internet & Network" opcje "Samba Sharing".
Konfiguracje Samby poprzez Samba Sharing Package (SSP) zaczynasz od zakładki
"Global" gdzie możesz wybrać plik konfiguracyjny który będziesz dręczyć
(tutaj "banita"), jest to cena zaleta gdyż możesz stworzyć wiele profili
udostępnień. Dodatkowo możesz tutaj uruchomić i zatrzymać Sambę
(udostępnianie w sieci SMB) no i oczywiście wyedytować ("edit") wybraną
konfiguracje ("banita") co czynisz.
Po wybraniu "Edit" pracujesz na tej konfiguracji i tak w
zakładce "Server", możesz skonfigurować nazwę komputera w sieci SMB "Servername",
jego komentarz "Comment", grupę roboczą "Workgroup" no i opcjonalnie serwer
WINS czyli "WINS Server".
W zakładce "Global" możesz ustawić "Guest Account" czyli na
jakim rzeczywistym koncie w systemie Mac OS X będą pracować Goście w
dostępie poprzez sieć SMB, domyślnie konto "unknown", stronę kodową klientów
"Client Codepage", na jakim interfejsie będzie widoczne udostępnienia "Interface",
zezwolić i zabronić określonym komputerom dostępu - odpowiednio "Allow Hosts"
i "Deny Hosts", ukryć typowo macowe pliczki poprzez "Hide Invisible
Mac-files". No i na koniec włączyć odbieranie karteczek WinPopup - "Deliver
Messages to Popup" poprzez Popup z SSP.
W zakładce "Shares" możesz włączyć/wyłączyć udostępnianie
katalogów domowych, drukarek oraz dodatkowego udziału, tutaj zwanego "Shared",
oczywiście możesz tym katalogom ustawić prawa zapisu - "Writeable",
dostęp gościny - "Guest Access", no i prawa dostępu na poziomie systemu
plików - "Permissions".
No i dla Sambowych twardzieli i tym którym dalej jest za mało
opcji jest zakładka "Textual", gdzie jest wyedytowany plik konfiguracyjny
Samby czyli smb.conf, więc możesz tutaj wszystko na co zezwala Samba.
No i na koniec po zakończeniu zabawy z danym plikiem
konfiguracyjnym wracamy do głównego okna programu, zakładki "Connections", "Configurations"
i "Extras" programu Samba Sharing Package (SSP) zostały omówione w
Zarządzanie zasobami udostępnionymi. Opcja związana z karteczkami Winpopup w SSP została
omówiona w Karteczki WinPopup.
Samba Sharing Package (SSP) jest darmowy, powstał w 2001 roku
i był rozwijany do 2002 roku, dlatego jest kompatybilny tylko z Mac OS X
10.2 Panter. Samba Sharing Package (SSP) możesz go pobrać z
http://xamba.sourceforge.net/ssp/index.shtml.
Samba X Jest to graficzna nakładka na pakiet Samba, dedykowana dla
Mac OS X 10.0 i 10.1. Jako że w tych systemach nie ma standardowo Samby
musisz ją samodzielnie skompilować i zainstalować, np. wg. tego opisu
http://xamba.sourceforge.net/sambax/compiling.shtml. Jest to darmowy
program w stylu Samba Sharing Package (SSP), powstał w 2001 roku i był
rozwijany do 2002 roku, możesz go pobrać z
http://xamba.sourceforge.net/sambax/index.shtml.
Dave
Jest to płatny program do udostępniania i przeglądania w
sieci SMB na komputerach z systemem Mac OS X, wspierającym wersje 10.2
Jaguar oraz 10.3 Panter. Co godne uwagi jest też wersje wspierająca Mac OS
8.6-9.2x,
będąca chyba jedynym obecnie programem dla tych wersji Mac OS
umożliwiającym obsługę sieci SMB. Z poziomu programu
Dave można oczywiście udostępnić udziały, skonfigurować nazwę, komentarz
hosta, grupę roboczą, serwer WINS.
Dave po zainstalowaniu uruchomi się za pierwszym razem w
trybie kreatora pozwalającego w prosty sposób ustawić ci sieć SMB. Program
jest potem dostępny poprzez "System Preferences", gdzie w kategorii "Other"
dostępne są trzy ikony odpowiadające za jego konfiguracje. Pierwsza to "Dave
Login", gdzie możemy ustawić logowanie do sieci SMB omówione w dziale
Logowanie do Domeny - opis dla Mac OS X. Pod
ikoną "Dave Netwowrk" możesz ustawić podstawowe parametry serwera
udostępniania. Wpierw ujrzysz pierwszą zakładkę "Identity", jak pokazano
poniżej. Możesz tutaj ustawić "Comuter Name" czyli nazwę komputera pod jaką
będzie widoczny w sieci SMB, "Description" czyli komentarz oraz grupę
roboczą w polu "Workgroup". Jest też tutaj możliwość włączenia działania
programu Dave, poprzez zaznaczenie "Make DAVE Active".
Kolejna zakładka "Advanced" czyli ustawienia zaawansowane
pozwala ustawić na jakich interfejsach sieciowych ma działać program. Możesz
ustawić że Dave działa tylko po stronie "Built-in Ethernet" ale nie już po
stronie "Internal Modem".
Dodatkowo możemy
zmienić ustawienia kodowania
plików dla starszych klientów. Dla polskiego języka warto ustawić "European,
Central - 852" w "Encoding". Kolejne opcje związane są
logowaniem ("Enforce Login" i "Prompt all users for network login").
W kolejnej zakładce "WINS" możesz ustawić dwa adresy serwerów
WINS, wpisując je albo po IP albo po nazwie DNS. Ostania zakładka w "Dave
Network" o nazwie "Policies" pozwala ustawić
opcje poziomu szyfrowania przesyłanych haseł (LM, NTLM, NTLMv2).
Możesz o tym poczytać w
Dodatkowy opis
tyczący haseł SMB (kodowanie).
Co szczególne w porównaniu do SSP ustawić różny sposób uwierzytelniania
poprzez ikonę "Dave Sharing" w "System Preferences". W sekcji
"Security" są
dostępne owe opcje, gdzie pierwsza to "Share Level" czyli
zabezpieczenia na poziomie udziału (obecnie nie zalecany, stosowany m.in. w Windows 95/98/Me).
Możesz tutaj dodając udział zasób wybrać choćby udostępnianie na hasło
(odczyt, zapis, bądź obie możliwości naraz). Ale co szczególnie ważne w
wersji Dave dla Mac OS X, musisz wybrać użytkownika systemowego z którego
prawami będzie realizowany dostęp do zasobu, jak pokazano poniżej. Wynika to
z tego że Mac OS X to jednak Unix a tutaj wszystko musi mieć przypisanego
użytkownika. W wersji programu dla Mac OS Classic (8.6-9.2x)
ten "problem" wyboru użytkownika nie istnieje oczywiście.
Kolejna możliwość w
"Security" to "User
Level", którego nazwa jest nieco myląca. Jest to co prawda
czyli zabezpieczenia na poziomie użytkownika
ale owi użytkownicy są pobierani z kontrolera domeny NT i o niego
uwierzytelniani. Została ta funkcjonalność
omówiona w dziale
Logowanie do Domeny - opis dla Mac OS X. Owa
funkcjonalność jest tez dostępna w wersji Dave dla
Mac OS Classic (8.6-9.2x),
gdzie jest to jedyna możliwość udostępniania dla użytkowników. Wynika to z
tego samego powodu jak w
m.in. w Windows 95/98/Me, gdzie system nie jest naprawdę
wieloużytkowy. Jest to zalecana metoda udostępniania zasobów w większych
sieciach opartych o domeny NT. Dzięki temu użytkownik musi mieć konto tylko
w na kontrolerze domeny NT a nie na każdym komputerze do którego ma mieć
dostęp.
Ostania możliwość pozycji "Security" w programie Dave to "Local". Właściwie
jest to to samo co "User Level" czyli udostępnianie dla konkretnych
użytkowników (styl znany choćby z Windows z linii NT) ale gdzie owi
użytkownicy lokalnie istnieją na Mac OS X. Czyli nie ma tutaj odwoływania
się do zewnętrznego serwera w celu autentyfikacji i autoryzacji użytkownika,
dane konto po prostu musi istnieć lokalnie. Jest to domyślny styl w
standardowym udostępnianiu w Mac OS X przy wykorzystaniu SMB jak i AFP.
Program Dave jest płatny ale można pobrać jego wersje trial,
żeby uzyskać kod potrzebny do uruchomienia należy wypełnić formularz na
stronie domowej
http://www.thursby.com/. Ze względu na cenę polecam program Dave tylko
dla systemu
Mac OS 8.6-9.2x, gdy potrzebujemy w nich sieci SMB.
ADmitMac
Kolejny płatny program od firmy Thursby Software, producenta
m.in. Dave. ADmitMac jest rozwinięciem programu Dave posiadającym jeszcze
większe wsparcie dla DFS, NTLMv2, SMB Signing oraz domen NT w tym Active
Directory w roli klienta co jest głównym atutem reklamowym produktu. Zresztą
ADmitMac jest kierowany głównie do tych co chcą zintegrować swój Mac OS X z
domenami NT w stylu Active Directory czyli opartymi na Windows 2000/2003.
ADmitMac wspiera tylko wersje systemu 10.2 Jaguar
oraz 10.3 Panter. Oczywiście istnieje w programie możliwość
udostępniania plików i drukarek poprzez zakładkę "Sharing" dostępną w "Directory
Access" >> "Services" >> ADmitMac.
Więcej o ADmitMac możesz przeczytać w dziale
Logowanie do Domeny -
opis dla Mac OS X oraz
Przeglądanie otoczenia sieciowego - opis dla Mac OS X.
Program ADmitMac jest płatny ale można pobrać jego wersje
trial, żeby uzyskać kod potrzebny do uruchomienia należy wypełnić formularz
na stronie
http://www.thursby.com/. Więcej informacji o ADmitMac można znaleźć na
stronie domowej
http://www.admitmac.com/. Szczególnie interesujące jest porównanie
programu ADmitMac z Mac OS X 10.3 Pantera
http://www.admitmac.com/admitmac-vs-panther/index.shtml.
SharingMenu
SharingMenu jest małą aplikacją zagnieżdżającą się w górnym
menu. Dzięki temu programowi uzyskujesz łatwy i szybki do włączenia
lub wyłączenia danego serwisu związanych z udostępnianiem, takich jak:
Personal File Sharing wraz z opcją Guest Access
Windows Sharing
Personal Web Sharing
Remote Login
FTP Access
Dodatkowo możesz otworzyć "Sharing Preferences" i "Network
Preferences" jak pokazano na obrazku poniżej.
Program SharingMenu jest darmowy i wymaga Mac OS X 10.2 lub późniejszego. SharingMenu
był rozwijany miedzy rokiem 2002 a 2004. Można go pobrać ze
strony domowej
http://www.mani.de/, a konkretnie z adresu
http://www.mani.de/en/software/macosx/sharingmenu/index.html
Fork Server Helper
Głównym zadaniem programu Fork Server Helper jest nie tyle udostępnianie
plików ile rozwiązywanie problemów przy tym powstałym. Konkretnie owe
problemy powstają podczas współdzielenia plików przy użyciu protokołów AFP,
NFS and CIFS/SMB, miedzy Mac OS X a innymi
systemami typu Unix i Windows. W tego typu mieszanym środowisku sieciowym
problemem są tzw. forki istniejące dla plików w Mac OS X, a w innych
systemach w najlepszym wypadku ignorowane lub co gorsza gubione podczas
operacji na plikach. Z myślą o właśnie problemie plików fork powstał program Fork Server Helper.
Ma on za zadanie owe pliki zachować i odtworzyć w razie potrzeby na systemie
Mac OS X na którym został uruchomiony w katalogach które program mam pod
opieką.
Program Fork Server Helper jest płatny ale można pobrać jego wersje trial ze
strony domowej
http://www.bresink.de/osx/ForkServerHelper.html. Wersja trial jest
ogólnodostępna tylko ograniczona tym że nie można uruchomić od razu programu
w tle jako serwis oraz trzeba przy każdym uruchomieniu odczekać 10 sekund aż
będzie można odblokować ekran Demo Mode.
Swift Share
Swift Share skierowany jest do zaawansowanych użytkowników Mac OS X, którym
nie wystarczają możliwości oferowane standardowo w systemie oraz nawet w
darmowym i bardzo rozbudowanym programie SharePoints. Żeby zaoferować
jeszcze więcej i to jako płatny program trzeba było umożliwić nie tylko
udostępnianie dowolnego katalogu poprzez AFP i SMB dla dowolnego
użytkownika. Autorzy programu skupili się na możliwości konfiguracji
praktycznie prawie wszystkiego związanego z udostępnianiem. Dla większości
przeciętnych użytkowników nie są to przydatne funkcje, tj.: jak różne
możliwości uwierzytelniania dostępu do udostępnionych zasobów. Oczywiście
każdy użytkownik może w większości owe dodatkowe funkcje skonfigurować
ręcznie poprzez pliki konfiguracyjne SMB i AFP.
Swift Share należałoby raczej uplasować gdzieś pomiędzy darmowym i
rozbudowanym SharePoints, a płatnym programem DAVE, posiadającym własną
implementacje SMB.
Program Swift Share jest płatny ale można pobrać jego wersje trial ze
strony domowej, gdzie tez jest ciekawe porównanie dostępnych funkcji
programu:
http://www.koingosw.com/products/swiftshare.php.
Uwagi na koniec |