| Siec TCP/IP || Otoczenie Sieciowe || Poczta || Usnet || FTP || Konto Shellowe || Czat || IRC || Serwer PROXY |

Otoczenie sieciowe - Sieć SMB

utworzono: 24/06/2002 :: modyfikacja: 08/04/2004
autor: Marcin Moczkowski :: glappo (at) banita (dot) pl

Zarządzanie zasobami udostępnionymi  - dodatkowe programy dla Windows

Dla Windows różnych maści powstało sporo programów od zarządzania udostępnieniami. Już wraz z systemem otrzymujemy np. Monitor sieci (Windows 9x) lub Foldery udostępnione (Windows XP) ale czasem ich możliwości są niewystarczające. W tym dziale znajdziesz przegląd dodatkowych programów do zarządzania zasobami udostępnionymi w Windows. Warto zaznaczyć że niektóre z nich umożliwiają nawet logowanie do własnych dzienników zdarzeń.

Lanman.vbs - Windows 95/98/Me

Lanman.vbs jest prostym darmowym skryptem napisanym w Visual Basic i udostępnionym przez redakcje niemieckiego PC-WELT. Skrypt powstał żeby monitorować istnienie zapomnianych udostępnień na naszym komputerze, które to stanowią poważną lukę w zabezpieczeniach. Nietrudno sobie wyobrazić sytuacje kiedy nie mamy pojęcia że jakiś katalog udostępniamy w sieci smb.

Skrypt Lanman.vbs można dopisać do Autostart, gdy się on uruchomi poinformuje nas o istniejących udostępnieniach (włącznie z udostępnieniami administratorskimi) i będziemy mogli je wyłączyć. Uwaga zmiany działają dopiero po ponownym uruchomieniu systemu Windows.

Spolszczony skrypt Lanman.vbs można pobrać z działu Plikownia lub w wersji niemieckiej ze stron PC-WELT.

ShareView - Windows 95/98/Me

Program ten często jest uznawany za trojan (koń trojański - rodzaj wirusa), a to ze względu na swoje niespotykane możliwości w dziedzinie udostępnień administratorskich i "wyciąganiu" haseł. Jako że ShareView odwołuje się do odpowiedniego klucza rejestru działa tylko pod Windows 95/98/Me.

Uruchamiając ShareView na własnym komputerze możemy zobaczyć listę wszystkich naszych udostępnień m.in. administratorskich (są one standardowo ukryte). Dodatkowo możemy istniejące udostępnienie przełączyć z normalnego trybu na udostępnienie administratorskie co standardowo jest tylko dostępne poprzez modyfikacje wpisów w rejestrze Windows. Kolejną zaletą programu jest to że pokazuje nam hasła na jakie udostępniliśmy jakiś folder, przydatne szczególnie przy problemach z pamięcią ;-). Program jest rozpowszechniany za darmo, wraz z kodem źródłowym, dlatego może ktoś kiedyś go spolszczy.

 ShareView jest darmowy i można go można pobrać ze strony domowej programu http://www.netninja.com/, dostępny też u nas w dziale Plikownia.

NetWatcherPro - Windows 95/98/Me

NetwatcherPro nie służy do zarządzania udostępnieniami w ujęciu gdzie je mamy i jakie mamy. Program ten służy do kontroli dostępu do tych udziałów. Manowce w Windows 95/98/Me nie mamy normalnie możliwości przydzielenia dla kogoś coś udostępniamy a kto ma być automatycznie odrzucany. 

Dzięki temu programowi będziemy informowani o tym że ktoś korzysta z naszych udostępnionych zasobów (za pomocą dziwek i ikona "żarówki" w tray`u). Możemy definiować "kicklist" czyli listę użytkowników/komputerów których poleczenia będą automatycznie odrzucane, dodatkowo cały ten zgiełk jest logowany. Co prawda "kcklist" nie jest już tak potrzebny w Windows 2000/XP/2003 (program działa też w tych systemach) gdyż możemy tutaj przydzielać dostęp dla określonych użytkowników. Ale w Windows 2000/XP/2003 ten program wyrzuca błąd, jak na obrazku poniżej, podczas jego uruchomienia. W systemach Windows 2000/XP/2003 nie działa funkcja "kicklist", co jest zrozumiałe gdyż w tych systemach kontrola dostępu użytkowników do udostępnień jest definiowana poprzez standardowe narzędzia systemu.

NetWatcherPro jest darmowy, niestety wygląda na to że nie jest już rozwijany, nawet strona domowa znikneła już w otchłani Internetu. Program do pobrania oczywiście z działu  Plikownia.

Net Sentinel - Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003

Net Sentinel oferuje praktycznie tego samego typu możliwości co NetWatcherPro, z tym że wprowadzono parę udogodnień. Szczególnie jest to widoczne w zakładce "Log" gdzie możemy wygodnie przejrzeć logi. Pozostałe możliwości to oczywiście informowanie o "wejściu" kogoś w nasze udostępnienia oraz definiowanie listy użytkowników/komputerów którzy nie zostaną wpuszczeni. Program po instalacji dodaje się do Autostart, jego obecność jest widoczna w tray'`u poprzez ikonkę "radaru".

Net Sentinel jest darmowy i można go można pobrać ze strony domowej programu http://users.win.be/W0117312/ns/ns.html lub z działu  Plikownia

Friendly Net Watcher - Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003

Friendly Net Watcher można nazwać godnym następcą nierozwijanego już programu NetwatcherPro. Nawet interfejs obu programów jest podobny. Friendly Net Watcher w wersji Lite (odchudzonej) jest darmowy ale w porównaniu do wersji full (pełnej i płatnej) nie obsługuje m.in. uruchamiania programu jako serwis NT, nie pamięta więcej niż 10 połączeń. Ale oczywiscie w obu wersjach masz możliwość tworzenia "kicklist" czyli listę użytkowników/komputerów których poleczenia będą automatycznie odrzucane, dodatkowo cały ten zgiełk jest logowany.

 

Friendly Net Watcher w wersji Lite jest darmowy i można go można pobrać ze strony domowej programu http://www.kilievich.com/fwatcher/ lub z działu  Plikownia

ShareWatch - Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003

ShareWatch pozwala monitorować udostępnienia sieciowe czyli oglądanie kto jest połączony i do jakich zasobów ma dostęp. Możesz wyświetlić szczegóły danego połączenia oraz informacje o kliencie. Generalnie program jest bardzo mały i przydatny.

ShareWatch jest darmowy i można go pobrać ze strony domowej programu http://stevemiller.net/sharewatch/ lub z działu  Plikownia

Sharemon - Windows 2000/XP/2003

Sharemon służy do zarządzania udostępnieniami w ujęciu gdzie je mamy, jakie mamy oraz kto aktualnie z nich korzysta. Program mimo swej prostoty pozwala na logowanie do pliku oraz informowanie np. popupem o połączeniu do udostępnień oraz jak tego typu programy zagnieżdża się w trey'u.

Sharemon jest darmowy i można go pobrać ze strony domowej programu http://www.frivol.net/wololo/sharemon/sharemon.html lub z działu  Plikownia


Drukuj Dokument