| Informacje o Sieci || Historia Sieci || Cennik || Mapa sieci || Galeria || My w Gazecie |

Informacje o sieci

1. Jak powstała sieć i dlaczego?
2. Gdzie działa sieć?
3. Jeśli mieszkam poza zasięgiem sieci?
4. Co oferuje sieć ASK "Zatorze"?
5. Jakie są parametry sieci?
6. Czy można się przyłączyć do sieci?

Jak powstała sieć i dlaczego?

Pomysł budowy sieci komputerowej zrodził się na wiosnę 2000 roku (patrz historia sieci). Od samego początku założeniem było połączenie jak największej ilości użytkowników komputerów pomiędzy sobą i przede wszystkim z Internetem. Działamy od 1 maja 2000 roku i od samego początku posiadamy stałe podłączenie do Internetu. Wpierw o przepustowości ponad 1 Mbps (SDSL), czyli prawie 30 razy szybciej niż tradycyjny modem, obecnie łącznie 12 Mbps. ASK "Zatorze" nie prowadzi działalności komercyjnej ponieważ powstało i funkcjonuje jako inicjatywa społeczna ludzi którym zależało na stałym, nielimitowanym oraz tanim podłączaniu do Internetu. Idea budowy amatorskich sieci komputerowych została w Polsce rozpowszechniona przede wszystkim dzięki serwisowi Trzepak, a głównym celem jest uniezależnienie się od drogich cenników TP SA.
na górę

Gdzie działa sieć?

Mimo że nasza sieć nazywa się Zatorze, funkcjonujemy tylko w części dzielnicy zwanej Podleśna. Olsztyńskie Zatorze jest wyjątkowo rozległą dzielnicą przeważnie o niskiej i starej zabudowie, dlatego też jest niemożliwe dotarcie do wszystkich chętnych osób mieszkających choćby na Osiedlu Podleśna. Na dzień dzisiejszy sieć działa w budynkach znajdujących się w rejonie ulicy Zamenhofa.

Budynki podłączone do sieci:

- Jagiellońska 52, 54, 56, 58A, 58B, 58C
- Zamenhofa 13, 24, 26, 28,
- Poprzeczna 1, 2, 2A, 3, 4, 5, 5A, 6, 7, 9A, 10, 12,
- Abramowskiego

Budynki, które można podłączyć "od zaraz":

- Zamenhofa 11
- Poprzeczna 3A, 8, 14

Dodatkowo istnieje dostęp radiowy w technologii Wi-Fi 2,4 GHz.

Mapa sieci znajduje się tutaj.
na gore

Jeśli mieszkam poza zasięgiem sieci?

Jeśli mieszkasz poza zasięgiem sieci ASK Zatorze ale tuż obok czyli na Osiedlu Podleśna w Olsztynie (Północna część Zatorza) to możemy Ciebie podłączyć radiowo do naszej sieci i Internetu. Wszystko w tym wypadku zależy od warunków lokalnych czyli czy mieszkasz w zasięgu możliwych do zbudowania połączeń radiowych. Cena takiego podłączenia jest zawsze wyznaczana indywidualnie.
na gore

Co oferuje sieć ASK "Zatorze"?

Nasza sieć zapewnia swym użytkownikom stały (całodobowy), nielimitowany dostęp do Internetu, a co za tym idzie do wszystkich jego zasobów i usług takich jak: strony WWW, serwery plików FTP, serwery poczty e-mail, ICQ, IRC i wiele innych. Dodatkowo każdy użytkownik otrzymuje swoją skrzynkę e-mail oraz możliwość założenia strony WWW na lokalnym serwerze. Poza tymi usługami istnieje możliwość korzystania z z lokalnego serwera proxy, lokalnego serwera plików (FTP) oraz lokalnych zasobów udostępnianych w sieci LAN dostępnych tylko dla użytkowników ASK "Zatorze". Możliwe jest również granie w sieci z innymi graczami przez protokół TCP/IP i IPX, przez co gry nabiorą nowego lepszego kolorytu.
na gore

Jakie są parametry sieci?

Sieć LAN została zbudowana o technologie Ethernet 100BaseTX (skrętka) o przepustowości miedzy użytkownikami 100 Mbit/s. Taka struktura daje swobodne możliwości rozbudowy oraz bezkonfliktowe działanie. Jesteśmy podłączeni do Internetu łączem stałym o prędkości 12 Mbit/s.
na gore

Czy można się przyłączyć do sieci?

Oczywiście, po to istnieje ta sieć żeby połączyć ze sobą jak najwięcej komputerów znajdujących się w zasięgu działania ASK "Zatorze", jeśli się wahasz przeczytaj jeszcze raz co oferuje nasza sieć oraz sprawdź jakie ma parametry i jeśli jesteś zainteresowany zobacz Cennik. Masz jakieś pytania dotyczące ASK "Zatorze" napisz, a myślę że rozwiejemy twoje wątpliwości.
na gore


Drukuj Dokument