| Sieciowe FAQ || TeamSpeak || VNC || Własne WWW || LanChat HOWTO || Brak Neta || Bezpieczeństwo |

Sieciowe FAQ czyli Często Zadawane Pytania

 • Jak zmienić hasło na konto ?
 • Co zrobić, jak zapomniałem swoje hasło ?
 • W otoczeniu sieciowym widzę komputer, ale nie mogę do niego wejść.
 • Jak mogę sprawdzić, kto ściąga pliki z mojego komputera?
 • Jak "zmusić" Windowsa żeby automatycznie się logował podczas startu systemu do Sieci Microsoft Networks?

 • Dlaczego w otoczeniu sieciowym nie mogę wejść na serwer do Archiwum?
 • Dlaczego nie mogę wejść na swoje konto na serwerze, mimo że podaję dobre hasło?
 • Po co jest tyle rodzai kont na serwerze, skoro i tak wszystkie maja te same login i hasło?
 • Jak przyspieszyć działanie Internetu?
 • Jak ściągać pliki na serwer?

 • Ściągając pliki z naszego serwera poprzez ftp mam strasznie wolny transfer.
 • Dlaczego nie ma Internetu?
 • Dlaczego nie ma sieci?
 • Jak zainstalować jakiś program?

  Jak zmienić hasło na konto ? 

  Można to zrobić korzystając ze specjalnej strony lub logujac się na konto shellowe i używając tam polecenia passwd (małymi literami!). Zostaniesz następnie poproszony o podanie starego hasła i potem dwukrotnie musisz wpisać nowe hasło. Pamiętaj że hasło nie powinno być krótkie oraz żadnym słowem a ciągiem liczb i liter tak aby było jak najtrudniejsze do domyślenia się dla osób postronnych. W haśle są rozróżniane małe i duże litery wiec miej to na uwadze.
  na górę

  Co zrobić, jak zapomniałem swoje hasło ?

  Jeżeli masz te hasło wpisane w jakimś programie (np. w kliencie poczty) to można je odzyskać, mimo że hasła tam zawarte są ukryte pod postacią gwiazdek. do tego typu akcji "specjalnych" nadaje się choćby program Revelation, który wyciąga hasła ukryte pod tymi gwiazdkami. Wystarczy przeciągnąć "celownik" z tego programu na hasło ukryte pod gwiazdkami a w programie wyświetli sie zapomniane hasło .
  Natomiast jeśli nie możesz skorzystać z tej metody to zgłoś to administratorowi serwera, na którym masz konto. Nie powie ci on, jakie było stare hasło (jest przechowywane na serwerze w formie zakodowanej, bez możliwości odzyskania oryginału), ale może zmienić je na inne.
  na górę

  W otoczeniu sieciowym widzę komputer, ale nie mogę do niego wejść.

  Wynika to stad, że otoczenie sieciowe odświeża  zawartość co jakiś czas - zwykle co kilka minut. Jeśli pomiędzy kolejnymi testami jakiś komputer został wyłączony, to jeszcze przez jakiś czas będzie widoczny w otoczeniu, mimo że z oczywistych względów nie da się go już "odwiedzić".
  na gorę

  Jak mogę sprawdzić, kto ściąga pliki z mojego komputera?

  Musisz mieć zainstalowany program Monitor Sieci, przynależny do systemu Windows. Domyślnie znajduje się on w menu Start/Programy/Akcesoria/Narzędzia Systemowe. Za jego pomocą możesz sprawdzić, kto i od jak dawna jest podłączony do twojego komputera oraz jakie otworzył pliki i katalogi. Używając Monitora Sieci możesz również zarządzać udostępnianiem swoich zasobów.
  na górę

  Jak "zmusić" Windowsa żeby automatycznie się logował podczas startu systemu do Sieci Microsoft Networks?

  Wiadomo że im szybciej się komputer uruchomi tym szybciej zaczniemy "zabawę" a automatyczne logowanie trochę to przyspiesza tym bardziej jeżeli wpisujemy poza nazwa uzytkownika jeszcze hasło na Konto SMB.
  Automatyzacja logowania jest osiągalna dzięki programowi Tweak UI 2000, który po zainstalowaniu umiejscowi się nam w Panelu Sterowania (instalatora uruchamia się go plikiem tweakui.cpl, a następnie nakłada się polska wersje językowa). Po uruchomieniu programu poprzez Panelu Sterowania/Tweak UI przejdź do zakładki "Logowanie" i zaznacz "Automatycznie loguj podczas startu systemu". Nadepnie wystarczy tylko wpisać login i hasło, jeśli używamy Konta SMB, i kliknąć "OK". Po następnym starcie systemu zostanie automatycznie zalogowany użytkownik jakiego podaliśmy w Tweak UI.
  na górę

  Dlaczego w otoczeniu sieciowym nie mogę wejść na serwer do Archiwum?

  Dzieje się to wtedy gdy masz założone jakieś konto na serwerze i równocześnie logujesz się do Windowsa podając login taki sam jak tego konta. Wtedy serwer "myśli" że próbujesz zalogowac się na Konto SMB, a jako że nie podałeś żadnego hasła (lub podałeś złe) podczas logowania to serwer nie wpuszcza Cię do Archiwum. Rozwiązaniem tego jest choćby skonfigurowanie sobie Konta SMB czyli podając nazwę użytkownika konta wprowadzić również odpowiednie hasło. Natomiast jeśli nie chcemy używać Konta SMB możemy wprowadzić jako nazwę użytkownika dowolna nazwę nie będącą loginem czyli np. zamiast ksywka może być choćby ksywka12 i wtedy Archiwum przyjmie nas jako "gościa" bez żadnych dodatkowych usług dostępnych dla zalogowanych użytkowników.
  na górę

  Dlaczego nie mogę wejść na swoje konto na serwerze, mimo że podaję dobre hasło?

  Najczęstszym powodem tego typu problemów jest nie zwracanie uwagi na wielkość liter zarówno w haśle jak i nazwie użytkownika (loginie). Natomiast dla serwera jest ważne jaka jest wielkość liter w haśle i jaka ty wprowadzasz, jeśli się to nie zgadza to traktowane jest to jak podanie złego hasła. Czyli musisz podać login i hasło odpowiednia wielkością liter (najczęściej są to małe litery). Występuje jeszcze dodatkowy problem przy Kontach SMB, gdzie częstym powodem jest nie zaaplikowanie lub wrzucenie nie odpowiedniego pliku rejestru i przez to znów serwer traktuje nas jako intruza, wiec należy przeczytać uważnie dział o Kontach SMB no i zaaplikować odpowiedni plik rejestru.
  na górę

  Po co jest tyle rodzai kont na serwerze, skoro i tak wszystkie maja te same login i hasło?

  No jest aż/tylko:) cztery rodzaje kont czyli konto Pocztowe, FTP, SMB i Shell. Zastosowanie poszczególnych kont opisane jest w odpowiednich działach w menu Konfiguracja. Mimo różnego przeznaczenia i różnych możliwości poszczególnych rodzai kont serwer traktuje je jako jedna powiązaną całość tyle że o różnym sposobie dostępności. Stad też do każdego rodzaju konta jest ten sam login i hasło dla poszczególnego użytkownika. Zmieniając hasło na jednym koncie (np. poprzez specjalną stronę lub shella) są zmieniane hasła do wszystkich rodzai kont. Taka polityka haseł jest udogodnieniem dla użytkowników (wystarczy pamiętać jeden login i hasło), a taka gama rodzai kont pozwala na korzystanie z szerokiej oferty usług serwera.
  na górę

  Jak przyspieszyć działanie Internetu?

  Jako że Internet choćby nie wiadomo jak szybko działał zawsze będzie "za wolny":) można wspomóc jego działanie poprzez odpowiednie ustawienia. Najprostsza metoda przyspieszenia Internetu, a konkretnie działania stron WWW, jest ustawienie Serwera Proxy, którego opis znajdziesz w dziale Konfiguracja. Tutaj tylko dodam że można ustawiać różne serwery proxy, nie tylko ten tam podany, trzeba tylko pamiętać że mogą one czasem wolniej działać czyli wszystko to jest sprawa drobnego poeksperymentowania.
  Natomiast ściąganie plików potrafi przyspieszyć choćby program zwany GetRightem. Po zainstalowaniu GetRighta , program ten automatycznie będzie przejmował pobieranie plików od przeglądarki internetowej.
  na górę

  Jak ściągać pliki na serwer?

  Do ściągania plików na serwer musimy mieć uruchomione Konto Shellowe oraz wiedzieć co chcemy ściągnąć:). Wystarczy postępować zgodnie z poniższym schematem komend:

 • zalogować się na wspomniane konto
 • uruchomić program screen na serwerze piszesz: screen [enter]
 • uruchomić program do ściągania plików np. wget -c -t0 ftp://jakiś/serwer/plik.zip
 • odłączyć (detach) screena kombinacją klawiszy ctrl + a, d
 • wylogować się exit [enter]
  Plik będzie się ściągał na serwer a my możemy swój komputer wyłączyć i iść np. spać. Oczywiście najlepiej jest ściągać w nocy gdyż są wtedy najlepsze transfery i nie przeszkadzamy innym w poprzez "zapychanie" Internetu w godzinach szczytu.
  Żeby "wejść" w działającego screena, choćby po to żeby zobaczyć czy się już nasz plik ściągnął, wystarczy wpisać na serwerze piszesz: screen -r [enter]. Więcej rad tyczących konta shelowego znajdziesz w dziale porady.
  na górę

  Ściągając pliki z naszego serwera poprzez ftp mam strasznie wolny transfer.

  Wynika to z tego że ściąganie plików z zewnątrz sieci (czyli przez Internet) poprzez ftp z naszego serwera jest obarczone różnymi restrykcjami. Aby te restrykcje nie dotykały użytkowników korzystających z ftp w sieci LAN wystarczy wpisać w kliencie ftp (np. Windows Commander) adres hosta jako 192.168.1.1 zamiast banita.pl
  na górę

  Dlaczego nie ma Internetu?

  Internet jest ZAWSZE co najwyżej ty nie masz z nim połączenia:-). No i zapraszam do lektury działu Brak Neta.
  na górę

  Dlaczego nie ma sieci?

  Oczywiście przez siec, polecam ta sama lekturę co powyżej czyli Brak Neta.
  na gorę

  Jak zainstalować jakiś program?

  Nie wiem, admin nie jest wszystko wiedzący, bynajmniej nie ten. Na stronie w dziale Konfiguracja są zawarte przykłady ustawień paru popularnych programów, może tam znajdziesz odpowiedz.
  na górę

  Drukuj Dokument